RECENZIA Nový stolný počítač od Lenova dokáže divy: Zistili sme, aké má výhody a nevýhody

Stopný počítač Lenovo Yoga All-in-one 9

Stopný počítač Lenovo Yoga All-in-one 9 nás príjemne prekvapil (Foto: Hashtag.sk)

#Do redakcie na mi na testovanie znova dostala novinka od Lenova. Po minuloročnom dvojdisplejovom notebooku som si mohol na dva týždne vyskúšať Lenovo Yoga All-in-One 9. Sám pracujem na iMacu a vyskúšať si totožný produkt s Windowsom bolo veľmi zaujímavé, keďže som na tomto operačnom systéme vyrastal.

Zaujímavá konštrukcia a nadupané parametre

Tento stolný počítať ma zaujal už svojím oblúkovým stojanom. Možno tak na fotkách nepôsobí, ale má veľmi pevnú konštrukciu a veľký a ťažký podstavec. Obrazovkou sa dá limitovane nakloniť od 5 po -15 stupňov a v žiadnom uhle neprevažuje stojan či podstavu.

Samotný monitor je veľmi tenký – len jeden a pol centimetra, čo je menej ako tyčový stojan. Monitor nemá žiadnu bradu, jeho rámčeky sú čierne a vzhľadom na veľkosť veľmi malé. Veľkosť 31,5 palca je skutočne ako menšia televízna obrazovka a od tejto veľkosti by mal byť vzdialený minimálne 1,5 metra. Priprav si teda veľký stôl.

Parametre:

  • 31,5-palcová 4K HDR obrazovka so 495 nitmi
  • Procesor Intel Core i9-13900H
  • RAM 32 GB
  • Grafická karta NVIDIA RTX 4050 6 GB
  • Úložisko 1 TB
  • Operačný systém Windows 11
Stopný počítač Lenovo Yoga All-in-one 9
Stolný počítač Lenovo Yoga All-in-one 9 (Foto: Hashtag.sk)

Obrovský 4K HDR displej

Displej tohto počítača je… Jednoducho krásny. S funkciou HDR sa pri 4K rozlíšení rozjasní až do maximálnych takmer 500 nitov. Plynulosť je síce „len“ 60fps, no na bežné pracovné záležitosť to plne postačuje. Škoda, že jas displeja sa nedá ovládať cez tlačilo na klávesnici, ale len cez spodnú lištu.

Má však výborné pozorovacie uhly a z nich verné farby (a to napriek tomu, že je lesklý, a nie matný). Pracovať na displeji celý deň však vie byť poriadna fuška. Aj keď má senzory pre automatickú zmenu jasu a farieb, nie vždy reagujú pohotovo – často je jas vyšší ako by mohol a aj mal byť. Treba ho občas doladiť manuálne.

Detailný a sýty 4K HDR displej na Lenovo Yoga AIO 9
Detailný a sýty 4K HDR displej na Lenovo Yoga AIO 9 (Screenshot: hashtag.sk)

Klávesnica za jedna, myška mohla byť lepšia

K počítaču je pribalené aj príslušenstvo, konkrétne bezdrôtová klávesnica s numerickým doplnkom a bezdrôtová myš. Obe tieto veci sú súčasťou každého All-in-one zariadenia.

Klávesnica je pevná, má mierny zdvih (aj klávesy), zaručuje tiché písania a jej spracovanie mi maximálne vyhovovalo. Nabíja sa káblom, ktorý je v balení a môžeš ho pripojiť aj priamo do počítača. Počas dvoch týždňov testovania po jednom nabití už druhýkrát na nabíjačku nemusela ísť, ale presný počet dní batérie neviem posúdiť.

Myš na druhej strane mierne sklamala. Je plastová a aj keď je veľmi ľahká, na dotyk nepôsobí úplne prémiovo. Taktiež sa nabíja káblom a ukazovateľ batérie nájdeš na jej spodnej strane. Životnosť po dvoch týždňoch zvládla bez problému, no koľko presne dní jej ešte ostalo, to netuším. Ostávalo jedno z troch svetielok batérie. Ocenil by som pri nej tichšie klikanie.

Stopný počítač Lenovo Yoga All-in-one 9
Stolný počítač Lenovo Yoga All-in-one 9 (Foto: Hashtag.sk)

Pohodlné prihlasovanie aj rozhranie

Vítam počet možností, ako sa prihlásiť do počítača. Samozrejmosťou je číselný alebo písomný kód, kliknutie na určité body či jednoduché potiahnutie. Najviac som však využíval Windows Hello, teda prihlasovanie skenom tváre. Stále ide len o 2D sken, a nie je úplne bezpečný (odomkne ho aj kvalitná a dostatočne veľká fotografia), no ide zďaleka o najpohodlnejší variant, ktorý trvá zhruba dve sekundy.

Windows 11 je jednoduchý a intuitívny na ovládanie, ale to tu predsa hodnotiť nebudem. Počítač zvláda aj viaceré animácie naraz plynulo, bez trhania a počas jednoduchých úkonov je tichý. Upnutie viacerých aplikácií a programov v rôznom pomere som často a veľmi rád využíval.

Stopný počítač Lenovo Yoga All-in-one 9
Stolný počítač Lenovo Yoga All-in-one 9 (Foto: Hashtag.sk)

Výborný výkon na prácu, no nie na hry

Spomínaný procesor je spoločne s operačnou pamäťou a grafikou veľmi silnou kombináciu aj na náročnejšie grafické programy. Tri Adobe programy naraz zvládal v poriadku, aj keď už začínal trochu odfukovať. Postupné prepájanie výstupov medzi programami však bolo bezproblémové.

Náročnejšie úkony ako renderovanie videí či 3D grafiky išlo tiež pomerne rýchlo, no tu už začal poriadne fučať. Počítač ale počas tohto úkonu aspoň naplno využíval svoju grafiku a RAM-ku. Bodom úrazu tohto tria je samotná operačná pamäť. 32 GB je pomerne dosť, ale nie v single channel. Pri renderovaní som nemohol robiť na počítači prakticky nič iné.

Hranie hier je na tom už trošku horšie. Na úvod však zdôrazním, že Yoga All-in-one 9 nie je herný, ale skôr pracovný a grafický počítač. Hranie AAA titulov bolo na 4K problém len v prípade, že som nastavoval vyššie ako medium detaily. Po prepnutí na QHD a vyšších detailoch hry zvládala plynulo aj 60fps.

Otestoval som hru ja počas hrania Control od Remedy, mimoriadne náročnej hre na vykresľovanie pohyblivých častí. Hru som na 60fps rozbehol jedine na DLSS s medium detailmi a Full HD rozlíšením. Asi nemusím písať, aký domáci radiátor som z podstavy urobil. Nenáročné hry nie sú problém. Nové AAA tituly na vyššom výkone už áno.

Stopný počítač Lenovo Yoga All-in-one 9
Stolný počítač Lenovo Yoga All-in-one 9 (Foto: Hashtag.sk)

Základná konektivita

Okrem napájania má počítač k dispozícii nasledujúce porty: 1x HDMI, 2x USB-A (jedno minieš na myšku), 2x USB-C (jeden aj s Thunderboltom) a jack. Ani tebe neušlo, že v ňom chýba Ethernet ale SD karta? Pre mňa osobne ponúkaná konektivita stačí, no náročnejší používateľ si musí dokúpiť hub. Výstupy tiež nemuseli byť všetky vzadu, prístup k nim je náročný.

Aspoňže bezdrôtová konektivita je na najlepšej úrovni. Wifi 6, okamžitý bluetooth bez oneskorenia a rýchla odozva s mobilom dokazujú, že Lenovo vo svojich All-in-one zariadeniach myslí najmä na ľudí, ktorí využívajú Yogu na prácu. Pripojenie druhého monitora vďaka konektorom zvládneš, ale druhý monitor už vyžaduje porty navyše.

Stopný počítač Lenovo Yoga All-in-one 9
Stopný počítač Lenovo Yoga All-in-one 9 (Foto: Hashtag.sk)

Verdikt

Lenovo Yoga All-in-one 9 stojí na našom trhu zhruba dva a pol tisíc eur. Cieľová skupina je jasná – počítač využijú najmä ľudia, ktorí na ňom budú pracovať, a to vrátane strihačov videí, grafikov či bežných kancelárskych pracovníkov. Hráči by mali zvážiť, či chcú hrať nové hry na plných detailoch, alebo si vystačia s obmedzeniami.

Ja ako človek z médií si Yogu veľmi pochvaľujem. Dokázala by v plnej miere nahradiť môj iMac. Niektoré veci vie lepšie, iné nie. Osobne ma testovanie veľmi bavilo a úplne si viem predstaviť, že by som na ňom pracovať aj naďalej.

Ak uvažuješ nad domácim počítačom, zváž jeho plusy aj mínusy. Nie je to zariadenie na jeden rok, ale na dlhší čas. Budeš hrať v budúcnosti náročnejšie hry? Chceš si časom pripojiť ďalšie monitory či zariadenia? Aj náročnejší kancelársky pracant si vďaka nemu zaručene príde na svoje.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame