Rebríček najčudnejších domácich zvierat: Fúha, niektoré vyzerajú ako z inej planéty

Nezvyčajný domáci maznáčik

Axolotl vyzerá ako tvor z inej planéty (Zdroj: GettyImages)

#Zabudni na rozkošných zlatých retríverov, čierne mačky a rybičky v akváriu. Ponúkame ti rebríček 15 najnezvyčajnejších domácich zvierat, ktoré ľudia chovajú v domácnosti. Niektoré žijú pod vodou, iné na stromoch a zopár ich má viac ako štyri nohy. Ktoré sú podľa teba už strop?

Axolotl

Axolotl je obojživelník, ktorý má širokú hlavu a po jej stranách žiabre. Vyzerá ako malá obluda z dôb minulých, no vie vyčarovať aj pekný úsmev na tvári. Má schopnosť meniť svoju farbu, vďaka čomu sa jednoducho zakamufluje pred predátormi.

Chová sa v akváriu s teplotou vody optimálne medzi 16 až 18 °C. Vyššia teplota vody mu zrýchľuje metabolizmus, čo môže vieš až k jeho predčasnej smrti. Dožíva sa až do 25 rokov a kŕmiť by si ho mal pinzetou, aby si presne vedel, koľko stravy zoženie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa • & Co • (@axo_passion)

Vietnamské prasa

Ako jeho názov napovedá, toto prasiatko pochádza z juhovýchodnej Ázie. Často sa chová nielen ako domáci maznáčik, ale aj ako hospodárske zviera na mäso a mlieko. Sú oveľa menšie aj ľahšie ako bežné ošípané a ich maximálna hmotnosť je do 100 kilogramov.

Vietnamské prasatá sú známe svojou inteligenciou a prispôsobivosťou, ktorá im umožňuje ľahko si zvyknúť na rôzne prostredia i situácie. Sú tiež veľmi spoločenské, takže sú priateľské k ľuďom aj iným zvieratám.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Stiftung „El Hogar“ (@stiftung_el_hogar)

Vakoveverica krátkohlavá

Vakoveverice sú pomerne malé, zvyčajne dosahujú dĺžku od 10 do 20 centimetrov s rovnako dlhým chvostom. Ich tela sú zvyčajne pokryté hustou srsťou, ktorá môže byť farebne rozmanitá v závislosti od druhu a prostredia, v ktorom žijú.

Vyznačujú sa tým, že majú vaky na lícach, ktoré používajú na prenášanie potravy a materiálov do svojich hniezd. Sú to stromové tvory, ktoré sa dokážu rýchlo pohybovať v korunách a skákať medzi vetvami. Pochádzajú z Austrálie a najviac si pochutia na nektári z kvetov, miazge, ale aj na hmyze či larvách.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Leo & Sanny (@_2suggies)

Mýval (medvedík čistotný)

Mýval má charakteristickú „masku“ na tvári, ktorá sa skladá z tmavých pruhov cez oči a okolo nosa. Má sivohnedú srsť a pomerne dlhý chvost. Ide o nočné zvieratá, ktoré žijú v lesoch, mokradiach a blízko vodných tokov. Sú všežravé a živia sa rôznymi druhmi potravy, vrátane ovocia, hmyzu, drobných cicavcov, rýb a dokonca aj odpadom.

Považujú sa za inteligentné a schopné adaptovať sa na rôzne podmienky. Nejde o ohrozený druh, a preto sa často objavuje aj v domácnostiach. Daj si však pozor na svoj obed, má totiž výborný čuch.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Raccoon heaven😻 (@raccoon_page.ig)

Veľhad kráľovský

Tento druh hada môže dosiahnuť dĺžku až sedem metrov a váhu viac ako 100 kilogramov, čo ho robí jedným z najväčších hadov na svete. Má silné svalstvo, ktoré mu umožňuje držať svoju korisť. Ľudia chovajú veľhady kráľovské na rôzne účely. V niektorých krajinách sú populárne ako domáce alebo exotické zvieratá.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Školy začínajú zakazovať ChatGPT: Študentom píše úlohy umelá inteligencia a profesorom sa to nepáči

Vzhľadom na svoju veľkosť a silu sú náročné na chov. Vyžadujú veľké priestory, správnu teplotu, vlhkosť a primeranú stravu. Navyše, je dôležité mať na pamäti, že sú to divoké zvieratá a môžu byť nebezpečné, preto by ich mali mať v starostlivosti iba skúsení chovatelia. Najviac im chutia menšie cicavce, vtáky či iné plazy.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Gála (@kp_reptiles_sk)

Ježko

Ježko sa vo voľnej prírode vyskytuje v celej západnej Európe. Najaktívnejší je večer a v noci, deň zvyčajne prespí. Keďže je pomerne rozšírený, nepatrí medzi ohrozené druhy. To je jeden z dôvodov, prečo ho niektorí začali chovať aj doma.

Prečo chcú mať ľudia doma ježka? Mnohých zaručene presvedčí jeho rozkošný vzhľad, bacuľaté telíčko a schopnosť zvinúť sa počas spánku alebo zo strachu do malého klbka. Bodce na chrbte ho chránia pred predátormi. Živí sa prevažne podzemným hmyzom, no nepohrdne ani žabou, slimákom či vajcami vtákov a plazov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hedgehog 🦔 (@hedgehoglover63)

Potos (medviedik/kynkažu)

Potos je druh nočnej opice, ktorej sa hovorí aj medvedia opica kvôli jej vzhľadu pripomínajúcemu známu chlpatú šelmu. Tieto opice sú nočné zvieratá a počas dňa väčšinou spia v dutinách stromov alebo v hniezdach, ktoré si postavia z lístia. Po zotmení sa vydávajú von na lov, kde hľadajú ovocie, nektár, listy, hmyz a iné malé zvieratá.

Táto relatívne malá opica dosahuje dĺžku od 30 do 40 centimetrov a váhu od 0,5 do 1,5 kilogramu. Má hustú chlpatú srsť, ktorá zvyčajne býva tmavohnedá až čierna, s bielymi škvrnami na tvári a na bokoch. Veľké oči jej umožňujú dobre vidieť v tme. Kvôli chovu sa ich počet v prírode postupne zmenšuje, takže sa zaradili medzi ohrozené druhy.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 友野 京 (@keisbromeliads)

Tarantula

Existuje niekoľko rôznych druhov tarantúl, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou a správaním. Niektorí ich chovajú ako domácich maznáčikov alebo kvôli záujmu o entomológiu. Tarantuly sú zvyčajne mierne a neagresívne, ale môžu použiť svoje jedové zuby na obranu, ak sa cítia ohrozené.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najlepšie hodnotené školy na Slovensku: Na ktorej priečke skončila tá tvoja?

Živia sa malými zvieratami, ako sú hmyz, kobylky, cvrčky, slimáky a dokonca aj malé hady. V zajatí ich možno kŕmiť aj malými hlodavcami. Žerú len občas a bez potravy vydržia aj dlhé týždne. Dosahujú dĺžku až 30 centimetrov a rovnaké rozpätie nôh. Spoznáš ich podľa toho, že majú ako jediné pavúky obočie.

Pygmejská koza

Pygmejská koza je malá druh kozy pochádzajúci z Afriky. Vzrastom je oveľa menšia ako bežné kozy a dosahuje výšku len do 60 centimetrov a váhu do 300 kilogramov. Chovajú sa pre zábavu alebo kvôli mlieku a mäsu. Ich veľkosť a prispôsobivý charakter robia z týchto kozičiek ideálnych spoločníkov pre deti aj dospelých.

Aj tieto kozy sú bylinožravce a živia sa rastlinami a kôrou. V zajatí ich možno kŕmiť aj komerčne dostupným senom. Je dôležité zabezpečiť, aby mali neustály prístup k čistej pitnej vode. Hovorí sa o nich a ako o inteligentných zvieratách, ktoré sú dokonca aj prítulné, hoci to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🐐 Goat ❤ (@goatfle)

Kapybara

Kapybara je najväčší hlodavec na svete a pochádza z Južnej Ameriky. Sú to spoločenské zvieratá, ktoré radi trávia čas v skupine a sú obľúbené pre svoj pokojný charakter a prispôsobivosť. Kapybary sú bylinožravce a živia sa zväčša trávou, ktorú nachádzajú na brehoch riek a jazier.

V zajatí sa kapybary kŕmia zvyčajne senom a krmivom pre hlodavce. Nemusí to tak vyzerať, no sú inteligentné, veľmi rýchlo sa učia a dokonca aj trénujú. Vzhľadom na ich veľkosť a nároky na priestor sa však nehodia pre každého majiteľa a na ich chov je potrebné mať vhodné podmienky.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Capybaras Memes (@capybaras_memes_)

Bengálska mačka

Bengálska mačka je plemeno domácej mačky, ktoré bolo vyšľachtené z kríženia divých mačiek a domácich plemien. Je charakteristické svojím leopardím vzorom, takže pre mnohých chovateľov je veľmi atraktívna. Majú ju však radi aj pre jej temperament a inteligenciu.

Chovajú sa pre zábavu a spoločnosť, ako aj na súťaže a výstavy. Sú veľmi aktívne a hravé, takže sú ideálnymi spoločníkmi pre deti a ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl. Potrebujú stravu bohatú na bielkoviny. V prírode by sa živili hlodavcami, rybami a vtákmi, ale v zajatí ich možno kŕmiť komerčne dostupným krmivom pre mačky.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bengals Lovers 🐯 (@bengals.lovers)

Skunk

Skunkovia sú známi pre svoju schopnosť striekať nepríjemne páchnucu tekutinu, ktorá slúži ako obrana pred predátormi. Napriek tomu ich ľudia chovajú ako domácich miláčikov. Väčšina krajín ale vyžaduje povolenie na chov skunkov. Na Slovensku, ako aj v iných krajinách EÚ, je ich chov zakázaný.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako sa pripraviť na vysokú školu? Naša príručka ťa prevedie všetkým, čo potrebuješ vedieť

Musia byť umiestnené v uzavretom priestore, kde majú prístup k dostatočnému množstvu potravy, vody a kde majú miesto na spanie. V prírode sa živia rôznymi druhmi potravy, vrátane hmyzu, hmyzožravcov, vtákov, malých zvierat a plodov, no v zajatí ich môžeš kŕmiť špeciálnym krmivom, ktoré zoženieš v obchodoch pre zvieratá.

Pakobylka

Pakobylka je malý druh hmyzu, ktorý sa vyskytuje v pôde a živí sa koreňmi a inými podzemnými rastlinami. Niektorí ľudia však pakobylky chovajú v domácom prostredí. Sú veľmi netradičnými a zaujímavými tvormi so zvláštnymi schopnosťami. Dokážu napríklad rýchlo kopať do pôdy.

Chovajú sa v uzavretých teráriách s pôdou, v ktorej sa môžu pohybovať. Terárium by malo byť dobre vetrané a mal by si v ňom udržiavať dostatočnú vlhkosť. Pakobylky sú vegetariáni a živia sa koreňmi, cibuľami a inými podzemnými rastlinami. Zjedia však aj zeleninu, napríklad mrkvu, uhorky, brokolicu či papriku.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Arthropoda (@insectsofgermanyy)

Wallaroo

Wallaroo je druh veľkého klokanovitého zvieraťa, ktorý sa prirodzene vyskytuje v Austrálii. Podobná sa na kenguru, ale je väčší a ťažší. Nie je však bežným domácim zvieraťom – je náročný na chov a starostlivosť a vyžaduje si dostatočne veľké prostredie, kde má dosť miesta na pohyb.

Preto je chov wallaroo zvyčajne obmedzený na farmy, zvieracie parky a iné miesta, kde je k dispozícii dostatočne veľký a vhodný priestor. Tieto zvieratá patria medzi bylinožravce a obľubujú trávu, listy, kvety a korene, no nepohrdnú prakticky žiadnou zelenou rastlinou.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Australia (@australia)

Činčila

Tento hlodavec si pozornosť vyslúžil hlavne vďaka svojmu nádhernému kožuchu, dlhodobo sa teda choval najmä kvôli kožušinovým odevom. Na drahý kabát však radšej zabudni. Činčily môžu byť skvelými domácimi spoločníkmi, sú zvyčajne priateľské a ľahko sa dokážu naučiť rozličné triky.

Pochádzajú z Južnej Ameriky, dorastajú do dĺžky 35 centimetrov a vážia zhruba pol kilogramu. Dožívajú sa zvyčajne do 15 rokov, no našli sa aj jedince, ktoré dosiahli o pár rokov viac. Ročne môžu mať až trikrát po šesť mláďat, ktoré ihneď po narodení vidia a sú osrstené.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Chinchilla (@chinchilla_bigfan)

Máš aj ty jedno z nezvyčajných domácich zvierat?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, crazyrichpets.com
Odporúčame