Školy začínajú zakazovať ChatGPT: Študentom píše úlohy umelá inteligencia a profesorom sa to nepáči

Chatgpt písanie prác

Umelá inteligencia sa vo veľkom využíva na písanie študentských prác (Zdroj: GettyImages)

#Na poli technologických trendov sa posledné mesiaca nehovorí o ničom inom ako o chatovacom botovi ChatGPT od OpenAI. Je to inteligentný chatovací nástroj, ktorý ti na každú otázku odpovie voľne dostupnými informáciami z internetu bez toho, aby si ich musel hľadať. Študenti ho však začali zneužívať a píše im domáce úlohy či dokonca seminárne práce. Je hrozbou pre školstvo?

V článku sa dočítaš:

Hit roka 2023

ChatGPT uzrel svetlo sveta v druhej polovici roka 2022. Koncom roka, keď bol dostupný aj v slovenskom jazyku, sme sa s ním porozprávali aj my. Už o pár mesiacov neskôr však vieme potvrdiť, že tento nástroj výrazne pokročil a aj vďaka ľudskej pomoci sa dostal do stavu, kedy dokáže veľké veci.

Jeho názov sa nepochybne dostane do najvyhľadávanejších výrazov tohto roka a dopyt po komunikácii s ním je obrovský. Ak sa k nemu chceš pripojiť poobede nášho času, nemusíš mať to šťastie, pretože v Spojených štátoch je ráno a tamojší obyvatelia ho využívajú vo veľkom.

Využitie vs. zneužitie

Tak ako každý nástroj aj ChatGPT slúži ľuďom. Jeho „vyhľadávanie informácií“ však funguje inak ako na Google. Nevyhľadáva výsledky, ale ponúka priame odpovede. Ak potrebuješ vedieť, v akom roku sa narodil Ľudovít Štúr, nástroj ti neponúkne tisíce odkazov na referáty, ale dá ti priamu odpoveď. Podobné odpovede však už dávnejšie zaviedol aj sám Google.

Spolu s týmto nástrojom sa začína hovoriť aj o jeho dopade, a to predovšetkým na študujúcich ľudí. Domáce úlohy či seminárky, ktoré pred rokmi vyzerali ako posedenie pri učebniciach na dlhé hodiny, ti dnes nástroj napíše už za pár sekúnd až minút. Tebe stačí len zadávať pokyny.

ChatGPT je aktuálne veľmi dobrým spoločníkom na brainstorming. Ak sa ho spýtaš na 20 dobrých tém na seminárku, napíše ti ich. Ak chceš ďalších 20, dá ti ich, no už si pamätá prvú várku, a preto ti ponúkne nové témy. Zneužívanie príde, keď chceš od neho túto prácu aj napísať. Má to plusy aj mínusy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Poznáme tohtoročných víťazov Oscarov: Odovzdávanie cien sa zaobišlo bez škandálov, násilia a červeného koberca
Profesor a študent
Profesorom sa zneužívanie umelej inteligencie na písanie prác nepáči (Zdroj: Unsplash.com/Kenny Eliason)

Ako pracuje ChatGPT?

ChatGPT sa od Googlu značne líši. Nie však tým, kde informácie vyhľadáva – oba nástroje využívajú dostupné informácie z internetu. Rozdiel je v tzv. prompts, teda vo výzvach, ktoré nástrojom zadávaš.

Otázka

Vezmime si ako príklad spomínaného Ľudovíta Štúra. Ak chceš vedieť niečo o jeho živote, zadáš do Google jeho meno a klikneš na prvý referát, prípadne si otvoríš viaceré zdroje a čerpáš informácie. ChatGPT nefunguje na báze vyhľadávanie kľúčových slov. Oslovuješ ho ako svojho kamaráta.

Príklad: Miesto „Ľudovít Štúr život“ napíšeš do vyhľadávania ChatGPT nasledovné: „Napíš mi text na 300 slov – témou je Ľudovít Štúr, jeho život a práca.“

ChatGPT mení spôsob, akým vyhľadávaš informácie. Miesto nekonečného scrollovania a hľadania informácii o jeho živote, ktoré musíš navyše spísať do súvislého textu, urobí umelá inteligencia všetko za teba.

Odpoveď

Mení sa aj odpoveď, ktorú dostaneš. Robot ti neponúkne tisíce odkazov na weby, ale ihneď začne písať informácie, ktoré na nich našiel, do súvislého textu, a to s výbornou gramatikou a štylistikou (samozrejme, sem-tam sa nájde nejaká hrúbka).

Príklad: Skúsili sme presne tú istú výzvu napísať chatbotovi aj my. Odpoveďou bol sloh s 276 slovami rozdelený do šiestich odsekov. Opisoval Štúrovo narodenie, jeho osobný aj pracovný život a následne aj úmrtie. V texte sa nachádzali tri pravopisné chyby, ktoré by zrejme žiak základnej či strednej školy taktiež urobil.

Tento text stačí buď prepísať do zošita alebo vytlačiť ako referát. Predtým ho však odporúčame aj prečítať, pretože v odpovedi sme našli aj dva čechizmy.

Kto sa nechá oklamať?

Možno si sa začal tešiť, že tvoj ďalší referát bude malina, no práve tu ťa rýchlo zastavíme. Tak ako na čitateľskom denníku mnohí čerpali obsah povinnej literatúry z referátov na internete, ani ChatGPT nie je taký jedinečný, ako sa môže zdať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Drony sú budúcnosť, obed ti doručia aj bez pilota: Ako ich môže ľudstvo využiť a prečo ich obmedzuje legislatíva?

Oklamaní študenti

Výzvu o napísaní 300-slovného života Ľudovíta Štúra sme mu zadali z viacerých zariadení, viacerých IP adries a viacerých účtov. Otázka však ostala nezmenená. Nestalo sa nám, že by sa dva texty úplne zhodovali, no často mali rovnaké vety či celé odseky. Taktiež štylizácia vyzerá rovnako a vyzeralo to, akoby všetky texty napísal jeden študent (aj keď to bol v tomto prípade charbot).

Ak polovica triedy využije na napísanie tejto úlohy ChatGPT a zadá mu približne rovnaké zadanie, dostane aj rovnaké vety. Môže sa tak stať, že učitelia spoznajú podobný rukopis. O Štúrovi je na internete veľa a chatbot má odkiaľ čerpať, no čo taký Kukučín alebo Tajovský? Informácií o nich je už predsa menej. Čím lepšie, konkrétnejšie a detailnejšie napíšeš svoju výzvu, tým lepší a unikátnejší bude výsledok.

Oklamaní učitelia

ChatGPT vie napísať aj unikátnu odpoveď, no zvyčajne za predpokladu, že mu napíšeš unikátne zadanie.

Príklad: Miesto „Napíš mi text na 300 slov – témou je Ľudovít Štúr, jeho život a práca.“ skús napísať: „Napíš text na 8 odsekov o Ľudovítovi Štúrovi, ktorý bude obsahovať najmä jeho pracovný život, dopad na súčasnosť a bude sa venovať hlavne kodifikácii slovenčiny.“

Ešte významnejšie je však s chatbotom pravidelne komunikovať. Čím viac si s ním cez jeden účet píšeš, tým viac spoznáva tvoju formuláciu otázok. Vďaka tomu vie naformulovať a naštylizovať odpoveď tak, aby vyzerala, že si ju napísal ty.

ChatGPT je len taký unikátny, akým ho spravíš. Ak s ním budeš pravidelne komunikovať a do výziev zadávať napríklad aj „Napíš text tak, aby vyzeral, že je odo mňa“, tým unikátnejšiu odpoveď dostaneš. Chatbot ťa spoznáva a snaží sa formulovať odpovede tak, ako sú formulované otázky.

Študent pri písaní seminárnej práce
Komunikácia s nástrojom umelej inteligencie sa od vyhľadávania v Google odlišuje (Zdroj: Unsplash/Fotos TL)

Školy začínajú chatbota zakazovať

Problém umelej inteligencie si školy začínajú naplno uvedomovať. Vo väčšine prípadov však ide o vysoké školy a univerzity, ktoré zistili, že študenti na napísanie seminárnych prác začali chatovavých botov zneužívať. Medzi prvými zasiahli univerzity v Indii ešte v januári tohto roka.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Plemená mačiek, ktoré milujú spoločnosť: Niektoré sa od teba nepohnú ani na krok

Zahraničie zakročilo

„Tieto umelé inteligencie majú tendenciu písať veľmi, veľmi priemerným spôsobom,“ hovorí špecialista na AI Eric Wang. „Každý človek sa niečím líši a odkláňa sa tým od priemeru. Sme však schopní vytvoriť detektory, ktoré hľadajú prípady, kedy je celý text priemerný. Veľa noriem sa bude musieť v budúcnosti meniť.“ Wang a jeho tím vedia zistiť, kedy študenti využili chatbota.

Vysoké školy vo Francúzsku aj Spojených štátoch už používanie ChatGPT zakázali. Ako? Algoritmom na hľadanie prác napísaných umelou inteligenciou, zakázaním webu na IP adrese školskej Wi-Fi či dokonca zakázanie webu na určitom mieste, keďže mnohí študenti už majú vlastné internetové pripojenie. Za porušovanie pravidiel hrozia vyhodením zo školy.

Univerzity sa odvolávajú najmä na to, že kvôli chatovaniu chýba študentom kritické myslenie, hľadanie a overovanie informácií či schopnosť riešiť problémy v reálnom čase. Trend zakazovania postupne zavítal aj do Európy.

Zrejme si hovoríš – a čo Slovensko? Zakazovanie chatbotov ešte nie je na stole, no už začiatkom marca sa o ňom začalo aktívne hovoriť na poli univerzít, ktoré usporiadala národná platforma pre rozvoj umelej inteligencie na Slovensku AIslovakIA, informuje Veda na dosah. Vyzerá to tak, že počas nasledujúcich mesiacov zakročia proti problému aj slovenské a české univerzity.

ChatGPT zďaleka nie je jediný

Aby sme však boli fér a nepísali len o ChatGPT, existujú mnohé ďalšie podobné nástroje – napríklad Hyperwrite, Rytr, Jasper AI či Shortly AI. Sú ich ďalšie stovky, aj keď Open AI je tá najvyužívanejšia a v slovenčine aj najpresnejšia.

Ak začiatkom roka využívajú milióny ľudí na komunikáciu umelú inteligenciu CharGPT, koľko ľudí ju bude využívať na konci roka? A ako sa za ten čas dokáže vylepšiť? AI sa učí na svojich aj našich chybách a v budúcnosti môže byť pre univerzity veľkým problémom. Jej doteraz najväčšou slabinou je chýbajúce zdrojovanie informácií, ktoré vysoké školy vyžadujú. Aj to sa však môže v budúcnosti zmeniť.

Využívaš ChatGPT?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, mysmartprice.com, voanews.com, forbes.com, vedanadosah.sk, aislovakia.com
Odporúčame