Ak si nikdy nestúpil na kocku Lega, nevieš, čo je bolesť: Táto značka prežila všetko, aj keď takmer skrachovala

Photo by Markus Spiske on Unsplash

#Nikdy som extrémne netúžila po barbínach. Skôr ma lákalo Lego, pretože s tým sa skutočne dalo hrať. Nebavilo ma prezliekať bábiky do rôznych šiat. Chcela som stavať, uvažovať, premiestňovať a vymýšľať si stále niečo nové. Preto má už od detstva stavebnica Lego pre mňa akúsi pridanú hodnotu.

Nepohráš sa s ním iba raz. Pokojne s ním môžeš stráviť celé hodiny a to aj v prípade, že si dávno vyrástol z detských nohavíc. Ak aj tebe prirástla k srdcu táto hračka, určite ťa poteší zopár zaujímavostí, ktoré sa nám o nej podarilo vypátrať.

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Hrať sa dobre je posolstvo

Určite sa ti už dostalo do uší, že Lego vzniklo v Dánsku. Nápad vytvoriť stavebnicu, pôvodne z drevených dielov, dostal dánsky tesár Ole Kirk Christiansen. Ten v roku 1932 založil spoločnosť Lego Group. Samotný názov Lego je zložený z dvoch slov – leg godt. To v preklade znamená „hrať sa dobre.“

Ideu, ktorá stála na začiatku firmy, sa podarilo dotiahnuť do konca. Dnes Lego milujú ľudia po celom svete. Ak by sme sa naň pozreli z globálneho hľadiska, tak na jedného občana planéty vyjde približne 80 LEGO kociek. Teraz si to vynásob približným počtom obyvateľov a dostaneš skutočne astronomické číslo.

Lego samozrejme prešlo malými úpravami. Dnes sa už nehráme s drevenými, ale s plastovými kockami. Prvotné verzie Lega siahajú až do 40-tych rokov 20. storočia. Kocky získali v roku 1958 svoj jedinečný dizajn, ktorý je chránený patentom. Všetko sa dá napodobniť, no originál je len jeden.

Žiadna diskriminácia

Photo by Omar Albeik on Unsplash

V roku 1978 stavebnicu obohatili minifigúrky. Tie sa časom rozrástli na dosť slušnú populáciu, po celom svete je ich viac ako 4 miliardy kusov. Tvorcovia pre ich pleť zvolili sýto žltú farbu a to preto, aby sa vyhli rasovej diskriminácii. Až neskôr, v limitovaných edíciách stavebníc či pri legendárnom filmovom LEGO príbehu, začali používať postavičky rôznej farby pleti.

pixabay.com

Nielen kvantita, ale aj kvalita

Na to, aby ste uspeli, treba mať najmä dobrý nápad. Stavebnice Lego sú rozšírené najmä vďaka tomu, že rozvíjajú detskú kreativitu. Počas vianočných sviatkov sa každú sekundu predá 28 stavebníc Lega. Jeho tvorcovia však nezabúdajú na kvalitu. Vďaka precíznej práci a presnosti formy, ktorá je nastavená na 0,002 mm, sa v milióne kúskov stavebnice nájde približne len 18 nepodarkov.

Kocky sú navzájom kompatibilné a ak by sa vám niekde podarilo vypátrať poklad v podobe kociek zo 60-tych rokov, tak by vám určite pasovali s najnovšou verziou Lega. Dnešné kocky sa vyrábajú z ABC plastu, ktorý im zaručuje odolnosť, takže so stavebnicou sa môžeš hrať celé roky.

pixabay.com

Nie každý deň je pondelok

Za každým veľkým úspechom stojí aj nejeden neúspech. Ten sa nevyhol ani Legu. V roku 1960 firmu Oleo Christiansena, ktorú už spravoval jeho syn, zasiahol rozsiahly požiar. Zhorela väčšina drevených hračiek a firma utrpela veľké straty. Vďaka húževnatému úsiliu a tvrdej práci sa jej však opäť podarilo postaviť sa na nohy.

Za zmienku stojí aj udalosť spred niekoľkých rokov. V roku 2008 firma napriek záujmu verejnosti utrpela veľké straty, ktoré sa vyšplhali až do výšky 220 miliónov dolárov. Vďaka tomu bol z čela firmy odvolaný riaditeľ Poul Plougmann a na jeho miesto sa dostal Kjeld Kirk Kristiansen, vnuk pôvodného zakladateľa.

Firma síce musela prepustiť množstvo zamestnancov, zvoliť novú politiku predaja a prijať finančnú injekciu od dánskeho prezidenta. Ten neváhal pomôcť „národnému bohatstvu“ a výroba Lega tak opäť dostala druhý dych.

Videohry, filmy a rôzny sortiment

Lego samozrejme nie je len o stavebniciach, ale aj o množstve produktov, ktoré firma zaradila do svojho portfólia. Mňa filmový Lego Príbeh až tak nezaujal, no rada sa vraciam ku klasickej stavebnici, ktorú máme doma. Je to krásna spomienka na detstvo, ktorú si nechcem dať vziať.

PS: Aj Barbie som dostala. Pod stromček. So sestrami sme sa z nej tešili len pár hodín, pretože jedna z nás jej zlomila nohu. (Nebola taká ohybná, ako sľubovala reklama). Za to Lego nás nikdy nesklamalo.

Odporúčame