Čo má spoločné Mona Lisa a orechy? Tajomná žena z plátna odhalila ďalšie prekvapenie

Toto odhalenie pravdy by malo byť príkladom toho, ako moderné techniky otvárajú obzory výskumu historických artefaktov (Zdroj: Unsplash.com/zachdyson)

#Určite poznáš snáď najslávnejšie dielo Leonarda da Vinciho, obraz Mony Lisy. Určite ti neunikli rôzne konšpiračné teórie, ktoré okolo tejto maľby stále vznikajú. Najnovšia z nich ťa určite prekvapí! Týka sa spôsobu tvorby a práce s látkami a farbami pri tvorbe samotného obrazu.

Našli sa zaujímavé látky

Ako sa uvádza, výskumníci z Francúzska a Anglicka skúmali mikrovzorku, ktorú odobrali zo skrytého rohu Leonardovho diela. Pre dôsledné preskúmanie použili rôzne techniky röntgenu a infračerveného zobrazovania, prostredníctvom ktorých sa snažili identifikovať použité látky.

Okrem olejových farieb natrafili aj na zriedkavú zlúčeninu plumbonakrit – Pb5 (CO3) 3O (OH) 2. Plumbonakrit vzniká vtedy, keď olej a oxid olovnatý (alebo PBO) spolu zreagujú. To naznačuje, že tento druh zlúčeniny použil da Vinci na svoju slávnu Monu Lisu.

Kde je pravda?

Ako sa ďalej uvádza, Leonardo sa mal snažiť o hrubú vrstvu látok a oleja, ktorou chcel ochrániť Monu Lisu pred vplyvom a poškodením od spomínaného oxidu olovnatého. Tá istá zlúčenina plumbonakritu bola nájdená vo viacerých mikrovzorkách z povrchu napríklad aj pri analýze diela Posledná večera.

Aj keď sa nenašli žiadne dôkazy v spisoch o dielach, ktoré by hovorili o tom, že Leonardo da Vinci použil vrstvu spomínanej látky. Dôkazy, ktoré boli doposiaľ známe, boli skôr hypotézy, no teraz má ísť o jasnejší dôkaz.

(Zdroj: Unsplash.com/Dabbas)

Čo bolo teda použité?

Predpokladá sa, že da Vinci použil zmes zahriatych ľanových semien alebo orechov, z ktorých vytvoril hustejšiu pastu. Je to „recept“, ktorý v tej dobe používali aj iní umelci. Mala byť praktickejšia a rýchlejšie schnúť než klasické olejnaté farby.

Rovnaká hmota bola nájdená aj na obraze Nočnej hliadky, ktorú vytvoril Rembrandt v roku 1642, teda takmer o 150 rokov neskôr, než vznikla Mona Lisa.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pamätáš si na lapače snov? Táto vychytávka je späť! Ide o lapače prachu alebo naozaj fungujú?

Da Vinci bol vynaliezavý

Toto odhalenie pravdy by malo byť príkladom toho, ako moderné techniky otvárajú obzory výskumu historických artefaktov. Pokročilé 3D zobrazovacie prístroje boli predtým používané aj na iné obrazy.

Záver tohto výskumu vraví o Leonardovej neuveriteľnej vynaliezavosti. Bol veľmi kreatívnym a vzdelaným človekom, ktorý sa nebál experimentovať ani v umení.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame