Rebríček 10 najdrahších filmov histórie: Z tých súm sa ti zatočí hlava!

Najdrahšie filmy

Tieto kinohity stáli milióny dolárov (Zdroj: GettyImages)

#Známe ságy, pokračovania komiksoviek aj disneyovky. V zozname najdrahších filmov, aké boli kedy natočené, nájdeš určite kinohity, ktoré si si na striebornom plátne bol určite pozrieť aj ty. Sumy, ktoré pri jednotlivých filmoch svietia, sú naozaj prekvapivé. Poďme sa pozrieť na desať najdrahších filmov, ktoré boli kedy natočené.

10. John Carter – 264 miliónov dolárov

Epický sci-fi a fantasy film od Disney z roku 2012 bol natočený podľa románu Princezná z Marsu z roku 1912. Hlavným hrdinom je John Carter, veterán z americkej občianskej vojny, ktorého teleportovali na Mars a tu sa zapletie do konfliktu medzi miestnymi národmi. Medzi najväčšie hviezdy, ktoré sa vo filme objavili, patrí nepochybne Willem Dafoe či David Schwimmer. Pôvodne malo ísť o prvý diel trilógie, no film nezožal ani zďaleka taký úspech, ako sa očakávalo, a preto vznikla len jedna snímka.

8. Star Wars: The Rise of Skywalker – 275 miliónov dolárov

Deviate miesto preskočíme a vrhneme sa rovno na dve ôsme miesta. Film je známy tiež aj ako „9. epizóda“ vesmírnych dobrodružstiev Star Wars a má uzatvárať „skywalkerovskú ságu“. Snímka mala premiéru v roku 2019. Kritici síce vychválili špeciálne efekty, hudbu aj herecké výkony, no dejová línia sa viacerým nepozdávala.

Vo filme účinkovala aj Carrie Fisher ako princezná Leia a Mark Hamill ako Luke Skywalker či Harrison Ford ako Han Solo. Okrem toho sme videli hviezdy ako Daisy Ridley, Adam Driver či Oscar Isaac. Cameo ako stormtrooper tu mal dokonca aj Ed Sheeran! Film zarobil po celom svete vyše miliardy dolárov.

8. Solo: A Star Wars Story – 275 miliónov dolárov

Tento film nás berie do minulosti – odohráva sa desať rokov pred dejom originálnych Star Wars a odhaľuje dobrodružstvá Hana Sola a Chewbaccy. Hlavného hrdinu stvárnil Alden Ehrenreich a okrem neho sme vo filme videli aj Jona Favreau, Emiliu Clarke či Woodyho Harrelsona a Paula Bettanyho. Film však zarobil len necelých 400 miliónov dolárov, a to aj napriek tomu, že získal aj nomináciu na Cenu akadémie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 30 najlepších vianočných filmov: Niektoré v telke nenájdeš, stoja však za to!

6. Justice League – 300 miliónov dolárov

Prekvapivo nejde o Snyder Cut – štvorhodinovú upravenú verziu, ktorú ponúkol režisér neskôr, ale o pôvodný film z roku 2017. Najznámejších hrdinov zo sveta DC, ktorí vo filme spájajú sily v boji so zlom, stvárnili veľké mená strieborného plátna – Henry Cavill v roli Supermana, Jason Momoa ako Aquaman, Ben Affleck ako Batman či Gal Gadot v roli Wonder Woman.

Film mal zarobiť okolo 750 miliónov dolárov, no úspešnejšou a očakávanejšou bola napokon temnejšia a dlhšia verzia od režiséra Zacka Syndera, ktorá sa v marci 2021 objavila na HBO Max.

6. Pirates of the Caribbean: At World’s End – 300 miliónov dolárov

Tretie pokračovanie legendárnych Pirátov z Karibiku nám priblížilo ďalšie osudy Willa Turnera, Elizabeth Swann a Hectora Barbossu, ktorí sa vydajú zachrániť Jacka Sparrowa. Túto postavu, samozrejme, opäť stvárnil legendárny Johnny Depp. Obľúbená filmová klasika sa stala najzárobkovejším filmom roka 2007, keď priniesla zisk okolo 960 miliónov dolárov. V čase tvorby bol však film so svojím rozpočtom najdrahším, aký bol kedy natočený.

5. Avengers: Infinity War – 325 miliónov dolárov

Toto je film, ktorý rozpútal azda najväčšie šialenstvo okolo snímok Marvelu a prepisoval rekordy v ziskoch. Nekonečná vojna rozpovedala v roku 2018 príbeh o Thanosovi, ktorý zbieral kamene nekonečna a v epickom súboji zdolal všetkých Avengerov, ktorí sa mu snažili zabrániť v tom, aby nechal zmiznúť polovicu ľudstva.

V hereckom obsadení by si našiel všetkých najznámejších Avengerov – videli sme Roberta Downeyho Jr., Chrisa Evansa, Chrisa Hemswortha, Benedicta Cumberbatcha či Scarlett Johanson a Chrisa Pratta. Film plný CGI a hereckých hviezd tak stál tvorcov neuveriteľnú sumu – viac ako 300 miliónov dolárov!

4. Avatar: The Way of Water

Pokračovanie Avatara je jedným z najočakávanejších filmov posledných rokov. V decembri 2022 nám pripravil vyše trojhodinové predstavenie v kine, no návrat na dobre známu planétu a opätovné zvítanie sa s Jakeom Sullym a Neytiri spôsobilo, že si mnohí z nás ani nevšimli, ako dlho v kine sedeli.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mladý youtuber si môže gratulovať: Johnny Depp sa kvôli nemu vo videu vrátil ako Jack Sparrow

Medzi najväčšie hviezdy, ktoré sa vo filme predstavili vo forme Avatarov, patrí Sam Worthington, Zoe Saldaña či Kate Winslet. Toto pokračovanie pôvodného Avatara z roku 2009 naštartovalo sériu filmov, ktorá by mala obsahovať aj tretie, štvrté a piate pokračovanie v priebehu nasledujúcich piatich rokov. The Way of Water aktuálne zarobil okolo 1,4 miliardy dolárov.

3. Avengers: Endgame – 356 miliónov dolárov

Ide o pokračovanie príbehu o Thanosovi z roku 2019. Thanos vyhladil polovicu vesmíru, no Avengeri sa nevzdali a svet chceli aj tak zachrániť. Partiu superhrdinov z predošlej časti doplnili ďalšie hviezdne mená – napríklad Brie Larson ako Carol Denvers, Jeremy Renner ako Clint Barton alebo Paul Rudd ako Ant Man.

Film sa mal pritom pôvodne volať Avengers: Infinity War part 2, no neskôr tvorcovia tento málo nápaditý názov zmenili. Na chvíľu išlo dokonca aj o najlepšie zarábajúci film na svete. Dokopy tento kinohit zinkasoval takmer 2,8 miliardy dolárov.

2. Avengers: Age of Ultron – 365 miliónov dolárov

Toto pravdepodobne prekvapilo aj teba. Hoci film Avengers: Endgame je pokladaný za ten najveľkolepejší, najdrahšia bola výroba Age of Ultron, ktorý bol odpremiérovaný v roku 2015. Vo filme sme videli príbeh dvojčiat Maximovových (ktoré stvárnili Aaron Taylor-Johnson a Elizabeth Olsen) a zlého Ultrona a nechýbala tiež poriadna dávka špeciálnych efektov. Aj v tomto prípade sa vo filme predviedlo hviezdne obsadenie od Chrisa Evansa až po Marka Ruffala. Film zarobil približne 1,4 miliardy dolárov.

1. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides – 379 miliónov dolárov

Pirátov z Karibiku ľudia jednoducho milujú a dokazovali to nielen rozpočty, ktoré boli na natáčanie jednotlivých častí vyčlenené, ale aj divácka odozva a celkový zisk. Štvrtý film s podtitulom v neznámych vodách sa dokonca stal tretím najziskovejším v roku 2011, keď ho dokázali prekonať len Harry Potter a Dary smrti 2 a Transformeri. Film zarobil vyše miliardy dolárov. V tomto pokračovaní už opúšťame príbeh Elizabeth Swannovej a Willa Turnera, no herecké obsadenie posilnili Penelope Cruz a Ian McShane.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Desiatky miliónov za jeden film? Pozri si rebríček najlepšie platených hercov na svete
Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org
Odporúčame