Rebríček 30 najlepších vianočných filmov: Niektoré v telke nenájdeš, stoja však za to!

Sledovanie vianočných filmov s rodinou

Niektoré filmy sa stali pre obdobie Vianoc kultové (Zdroj: Getty Images)

#Vianoce bez vianočných filmov si nevieme ani predstaviť. Výber našich 30 tipov na vianočné filmy sme rozdelili na tuzemskú a zahraničnú tvorbu. Snímky sme však nečlenili podľa žánru, a preto tu nájdeš rozprávky, animáky, komédie, ale aj drámy či akčné trháky. Uprednostňuješ naše tradičné rozprávky alebo radšej americké romantické filmy? A videl si už všetky naše odporúčania?

Život je krásny (1946)

George Bailey je čestný a skromný občan, ktorý vedie malú rodinnú banku, a to napriek pokusom silného bankára zničiť ho. Na Štedrý večer náhle zmizne veľká suma peňazí a hrozí mu, že vina padne naňho. Rozhodne sa spáchať samovraždu, no vtom sa stane niečo mimoriadne. Život je krásny je vianočná klasika, ktorú musíš vidieť.

Pelíšky (1999)

Pelíšky by mal na Vianoce pozerať každý. Trpký, ale zábavný a poučný film o ľuďoch žijúcich v socializme je nostalgickým pohľadom na minulé časy. Rodina, susedia, spolužiaci, milenci, kamaráti – všetci riešia svoje malicherné problémy, no nevedia, že jeden obrovský ešte len príde…

Sám doma (1990)

Zdá sa, že Kevina nikto z rodiny nemá rád. Na Vianoce odlietajú do Francúzska, no Kevin musí kvôli svojej tvrdohlavosti spať na povale. Želá si, aby sa ráno zobudil a nikoho doma nenašiel. Vianočné želania sa však občas plnia. Keby len Kevin vedel, že aj to jeho sa čoskoro stane realitou…

Perinbaba (1985)

Pani Zima zachráni malého Jakubka z rúk smrti, pretože sa jej páči, že sa nezľakol ani samotnej Zubatej. Vezme ho k sebe, aby jej pomáhal natriasať veľkú perinu, ktorou robí na Zemi sneh. Napriek šibalstvám, ktoré chlapec spôsobí, má zázračná Perinbaba Jakuba rada a pomáha mu aj po tom, ako opustí jej sídlo. Vydá sa totiž medzi ľudí, kam ho ťahá láska ku krásnej Alžbetke.

Zázrak na 34. ulici (1947)

Po newyorskej ulici prechádza starý muž s dlhou bielou bradou. Aranžéra výkladu upozornia, že muž nemá na svojom záprahu správne usporiadaných sobov. Nikto však mužovi neverí, že je skutočný Santa, aj napriek tomu, že to sám dokola tvrdí. Teda až dovtedy, kým sa na 34. ulici nestane zázrak…

S tebou ma baví svet (1982)

Traja usadení oteckovia Albert, Michal a Pepa sa už tešia na svoju milovanú pánsku jazdu, ktorú každoročne absolvujú ďaleko od svojich rodín na chalupe v Beskydách. Plány im však pozmenia manželky, ktoré sa vzbúria a pribalia im na dovolenku deti. „Rodinné“ dobrodružstvo môže začať.

Elf (2003)

Buddyho ako malého odviezli na Severný pól, kde ho vychovali škriatkovia. Keď vyrastie, chce nájsť svoju skutočnú rodinu, a preto sa vyberie do New Yorku, odkiaľ údajne pochádza. Zistí však, že ľuďom chýba vianočná pohoda, snaží sa teda pomôcť aj Santovi s tohtoročnými Vianocami.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zelené Vianoce? Od darčekov, cez dekorácie, až po jedlo - poradíme ti, ako byť udržateľný aj počas sviatkov

Tri oriešky pre Popolušku (1973)

Popoluška s tvárou Libuše Šafránkovej je nezabudnuteľná česko-slovensko-nemecká rozprávka, ktorú každý rok ponúkajú aj naše televízie. Dievčina je neustále ponižovaná macochou a svojimi nevlastnými sestrami, no až do okamihu, keď stretne krásneho princa a dostane tri čarovné želania ukryté v orieškoch.

Nožnicovoruký Edward (1990)

Edward je výtvorom starého vynálezcu, ktorý však zomrel skôr, ako ho stačil dokončiť a nahradiť dômyselnú konštrukciu ostrých nožníc ľudskými rukami. Edward zostal úplne sám v chátrajúcom hrade, kým ho úplnou náhodou neobjavila podnikavá zamestnankyňa kozmetickej firmy Peg, ktorá sa nad ním zľutovala a vzala ho so sebou do mesta. Nie všetci ľudia však majú dobré úmysly.

S čerty nejsou žerty (1984)

Peter sa na svojej životnej ceste nielenže spozná s čertom, ktorý sa stane jeho najlepším priateľom, ale stihne zachrániť aj dcéry miestneho kniežaťa. Všetko zlé sa človeku raz vráti a s dobrom je to presne tak isto. Petra však čakajú opletačky s vlastnou macochou.

Narnia: Lev, šatník a čarodejnica (2005)

Počas druhej svetovej vojny posielajú štyri londýnske deti do vidieckeho domu istého profesora. Nájdu tam kúzelný šatník, ktorý vedie do mystickej krajiny Narnia, kde vládne zlá čarodejnica. Musia sa spojiť s obrovským levom Aslanom, kráľom Narnie, aby sa pokúsili vrátiť do Narnie jar, porazili čarodejnicu a vyhrali veľkú bitku medzi dobrom a zlom.

Sedem zhavranelých bratov (2015)

Bolo raz jedno kráľovstvo, o ktorom by sa dalo veľa rozprávať, v ňom dedina a v nej veľa ďalších osudov, v lese čarodejnica a na hrade kráľovská rodina s mnohými tajomstvami. Príbehov o ľuďoch by mohlo byť tisíc, ale náš príbeh je o slovách, ktoré môžu byť silnejšie než meč, jedovatejšie než hadie pohryznutie, ale tiež cennejšie než zlato a drahokamy.

V Bruggách (2008)

Po fuške v Londýne sú nájomní zabijaci Ray a Ken poverení svojím drsným šéfom, aby sa ukryli v Bruggách. Zatiaľ čo Ken si užíva pokojné prostredie a pamiatky malebného belgického mesta, utáraný a akčný Ray sa nudí a zatúži po dobrodružstve. Dovolenka sa však skomplikuje, keď Ray zistí, že šéf ho prikázal zabiť a túto prácičku má vykonať Ken.

Ako vytrhnúť veľrybe stoličku (1977)

Nadmieru čulý a podnikavý Vašek žije iba so svojou mamou – baletkou, ktorej povolanie ju núti nechávať Vaška večer doma samého. Ten veľmi túži žiť v normálnej rodine. Chýba mu najmä otec a mame to dáva jasne najavo. Keďže je presvedčený, že jeho ozajstný otec zahynul ako horolezec počas himalájskej výpravy, snaží sa nájsť mame nejakého nového manžela a sebe otca.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
20+ smartfónov pod stromček: Naj modely pre poslušných aj lacnejšie verzie pre každý rozpočet!

Mrázik (1964)

Krásnej a dobrosrdečnej Nastenke neustále ubližuje zlá macocha a jej rozmaznaná dcéra Marfa. A keďže Marfa neoplýva krásou, o to viac macocha nenávidí pôvabnú Nastenku a rozmýšľa, ako sa jej zbaviť. Až ju nakoniec jednej krutej zimy vyženie do lesa v nádeji, že tam zamrzne, alebo ju zožerú vlci. V lese sa však stará o stromy kúzelný Mrázik a keďže je spravodlivý, pomôže aj Nastenke.

Anjel Pána (2005)

Celé nebo sa chystá na Ježiškove narodeniny – Panna Mária pečie koláče a anjeli nacvičujú koledy. Len jeden anjel sa každému pletie pod nohy, tvrdohlavý Petronel. Všetko pokazí a nikdy si neprizná chybu, takže čoskoro proti sebe všetkých popudí. Za trest ho pošlú medzi ľudí.

Predvianočná nočná mora (1993)

Ešte stále nemáme jasno v tom, či je Burtonova Predvianočná nočná mora vianočný alebo halloweensky film? Na tom však koniec-koncov nezáleží, pretože si ho radi pozrieme aj dvakrát do roka. Kostlivec Jack chce prekaziť Vianoce a jeho banda príšer mu v tom má pomôcť.

Pyšná princezná (1952)

Pyšná princezná Krasomila sa odmietne vydať za kráľa Miroslava, a tak sa on vydá do jej rodného Polnočného kráľovstva v prestrojení za záhradníka. Princezná sa doňho zaľúbi a vďaka jeho vplyvu sa postupne zbavuje všetkej svojej pýchy a rozmarnosti. Obaja sa napokon musia vybrať na útek.

Láska cez internet (1998)

Žili raz dvaja kníhkupci – vášnivá mladá žena Kathleen, ktorá vlastní malé kníhkupectvo pre deti, a majiteľ najväčšieho kníhkupectva na Manhattane Joe, ktorý svojím podnikaním pripravil skoro všetky menšie kníhkupectvá o prácu. Keby len tak vedeli, že vďaka vynálezu internetu si padni do oka.

Soľ nad zlato (1982)

Akú cenu je ochotný vládca Pravoslav zaplatiť, aby sa k nemu vrátila najmladšia dcéra Maruška? Tá o ňom pred všetkými vyhlásila, že ho má radšej ako soľ, čo pobúrilo aj rozosmialo celé kráľovstvo. Keď sa všetka soľ premení na zlato, panovník aj poddaní si uvedomia, že sa smiali vlastnej hlúposti.

Smrtonosná pasca (1988)

Bruce Willis ako legendárny policajt John McClane bez zbrane a topánok zachraňuje rukojemníkov lupičskej drámy, ktorú rozpútal zločinec Alan Rickman v losangeleskom mrakodrape, aby sa zmocnil cenných papierov v hodnote 640 miliónov dolárov. Táto akčná klasika na Vianoce nemôže chýbať.

Princezná so zlatou hviezdou (1959)

Táto tradičná rozprávka má všetko, čo by si na Vianoce potreboval – krásnu princeznú, smelého princa, krutého vládcu a, samozrejme, aj myší kožuch. Princezná Lada sa totiž začala skrývať v kuchyni a všetci ostanú prekvapení, že je nielen krásna a múdra, ale aj šikovná.

Stretneme sa v St. Louis (1944)

Vianoce sú aj časom muzikálov. Bohatá rodina má štyri krásne dcéry. Sedemnásťročná Esther sa zamilovala Johna, chlapca, ktorý sa práve prisťahoval do ich susedstva. Keď jej matka dostane životnú pracovnú ponuku v New Yorku, Esther sa musí odsťahovať – no sľubuje, že do St. Louis ešte príde.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Imunita je základ zdravia: Čo by si mal jesť, aby si bol zdravý a nedal šancu vírusom?

Rysavá jalovica (1970)

Rysavá jalovica je veselohra nakrútená podľa poviedky Martina Kukučína. Adam so svojou ženou Evou nažívajú vo svornosti, nebyť škriepnych susedov Trnkovcov, s ktorými sa povadia pre kozu a hydinu. Adam sa vyberie na jarmok a kúpi v dobrej nálade od Trnku jalovičku. Pálenka ich zblíži, lenže jalovička naraz spred krčmy zmizne.

Klaus (2019)

Poštárovho syna po hádke s otcom vyženú do najsevernejšej dediny v krajine. Má sa tu naučiť morálke a zodpovednosti tak, že bude riadiť miestnu poštu. Práve tu sa začína príbeh o hlbokom priateľstve mladého poštára Jespera a tajomného deduška z hôr. Klausa si zamiluješ najmä vďaka 2D animácii s 3D prvkami, ktorá vyzerá jednoducho úžasne.

Legenda o lietajúcom Cypriánovi (2010)

V Červenom Kláštore začiatkom 18. storočia žili pustovníci kamaldulského rádu svojím tichým, stereotypným životom a vôbec si neuvedomovali, že okolitý svet sa mení. Jedného dňa nájdu pred bránou kláštora polomŕtveho muža, vyliečia ho a on sa rozhodne zostať s nimi. Dajú mu meno Cyprián. Kto je však tento mladý muž?

Polárny expres (2006)

Je Štedrý večer a mladého chlapca čaká cesta jeho života. Keď nastúpi do Polárneho expresu, v ktorom sa podáva horúca čokoláda s čerešňami a kde dobrodružstvo čaká v každom vagóne, uvedomí si, čo je čaro Vianoc. Expres zastavuje až za hranicou možného a na chlapca sa teší aj sám Santa.

Cisárov pekár – Pekárov cisár (1951)

Cisára viac ako vládnutie zaujíma umenie, krásne ženy a najmä jeho alchymistická dielňa. Kým robí všetko preto, aby našiel legendárneho Golema a elixír mladosti, dvorania pripravujú spiknutie, v ktorom ho chcú pripraviť o trón. Vďaka náhode sa však vládnutia ujme pekár Matej, ktorý akoby kráľovi z oka vypadol.

Láska nebeská (2003)

Pár týždňov pred príchodom Vianoc sa vo Veľkej Británii začínajú diať nezvyčajné veci. Niektorí sa zamilujú, potom sa rozídu, iní sú zase beznádejne osamotení a stále niekoho hľadajú. Tento film je príbehom ôsmich ľudí, ktorí počúvajú hlas svojho srdca.

Pacho, hybský zbojník (1965)

Pacho Matrtaj z horskej dediny Hybe je takmer v každom ohľade opakom legendárneho Jánošíka. Je malý, slabý a nemá rád veľké slová ani veľké činy. Arogancia miestnej šľachty ho však donúti, aby sa zastal poddaných. Vyzbrojený podrezaným jazykom, poriadnou dávkou drzosti, prefíkanosti a smrteľne silnou pálenkou vyhrá súboj o miesto zbojníckeho vodcu.

Aké vianočné filmy máš radšej?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD, RTVS
Odporúčame