Koľko peňazí stoja najdrahšie seriály? Tento rok sa k nim pridajú dve novinky, viesť bude Pán Prsteňov

Marvel seriál Moon Knight

Marvel seriál Moon Knight (Zdroj: Disney)

#Predstav si, že máš rozpočet niekoľko desiatok až stoviek miliónov amerických dolárov. Použil by si ho na výboru filmu, z ktorého sa ti peniaze priamo vrátia alebo na desaťdielny seriál, ktorý po dokončení pristane rovno na streamovacej platforme? Pozreli sme sa na najdrahšie seriály, aké boli kedy nakrútené. Dva z nich sa dokonca do rebríčka dostali len tento rok.


Seriál Teória veľkého tresku: Obľúbené epizódy aj zaujímavosti – poznáš text úvodnej zvučky?


Najdrahšie položky pri nakrúcaní

Na úvod by sme si mali položiť otázku, čo sa platí z budgetu, ktorý tvorcovia od štúdia dostanú? Nakoľko projekt vytvárajú ľudia, tak oni sú tí, ktorý zoberú najväčšiu čiastku. Sporadicky hovoríme o hlavných hercoch, showrunnerovi, režisérovi, producentoch a dajme tomu, že aj scenáristovi. Napríklad každý z hlavnej šestice seriálu Priatelia zarábal po jednom milióne za každú epizódu poslednej série. Hra o tróny na tom bola rovnako.

V druhom rade hovoríme o nákladoch spojených so samotnou výrobou – teda kulisy, kostýmy, masky a podobne. Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť aj zapožičanie kamier (ak nechcú tvorcovia nakrúcať na štandardné Panavision kamery). Niečo z budgetu si odkroja aj licencie na softvér, v ktorom sa vytvárajú vizuálne efekty. Všetky tieto náklady musí štúdio zaplatiť.

Najdrahším seriálom je Rings of Power
Najdrahším seriálom je Rings of Power (Zdroj: Amazon)

Rebríček vedie Pán Prsteňov, Hra o tróny sa prepadá

Všetky náklady sa zrátajú a neskôr vydelia počtom epizód, ktoré seriál bude mať. Samozrejme, nemôžeme povedať, že každá epizóda stojí rovnako, ale nakrúcanie zvyčajne prebieha kontinuálne a preto by sme sa ku konkrétnym sumám za dané epizód dostali len ťažko. A ak by sme sa aj dostali, zrejme by boli orientačné.

Poďme sa však už pozrieť na najdrahšie seriály podľa priemernej ceny za jednotlivé epizódy:

  1. Rings of Power (Amazon) – 57 miliónov
  2. Stranger Things Season 4 (Netflix) – 30 miliónov
  3. Marvel TV Shows (Disney+) – 25 miliónov
  4. The Pacific (HBO) – 20 miliónov
  5. Game of Thrones (HBO) / The Mandalorian (Disney+) – 15 miliónov

Všeobecne môžeme tvrdiť, že medzi najdrahšími seriálmi sa umiestnili projekty, ktoré sa odohrávajú vo fiktívnom svete alebo počas historických konfliktov. Vybudovanie tohto sveta si vyžaduje nemalú finančnú čiastku. Pri knižných adaptáciách zožerie z budgetu veľa aj kúpa práv, čo vidíme napríklad hneď pri seriáli Pána Prsteňov.

Posledné série Hry o tróny napokon nenasadili latku tak vysoko, ako sme si ešte pred pár rokmi mysleli. Streamovacie služby investujú do výroby nových projektov stále viac a viac miliónov. Netflix verí predposlednej sérii Stranger Things, Amazon zasa novinke zo sveta Pána Prsteňov. Uvidíme, či sa dočkáme aj kvality za tie peniaze a či seriály nie sú len baňou na peniaze pre hercov a tvorcov.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, ign.com
Odporúčame