Cestovné poistenie: Toto ti stačí na krátky výlet, toto na ročný pobyt v zahraničí

Mladá žena si balí kufor

Cestovné poistenie patrí k povinnej výbave pri pobytoch a výletoch v zahraničí (Zdroj: GettyImages)

#Cestuješ do zahraničia kvôli stáži, na letnú či zimnú brigádu alebo len tak s kamošmi na výlet okolo Európy a Afriky? Ostrieľaní cestovatelia radia za žiadnych okolností nevyrážať za hranice rodnej hrudy bez adekvátneho cestovného poistenia. Prečo je to dôležité?

Prečo vôbec potrebuješ cestovné poistenie?

Ľahká zlomenina, odreniny pri páde z motorky či lyžovaní, zápal ucha alebo oka, žalúdočné problémy — to všetko patrí medzi najbežnejšie zdravotné problémy, ktoré ťa môžu skoliť počas viac či menej dobrodružnej dovolenky. Každá zo spomenutých diagnóz si vyžiada návštevu lekára a tá nie je zadarmo nikde. Dokonca ani na Slovensku.

V našich podmienkach prepláca tvojmu lekárovi či zdravotníckemu zariadeniu v podstate akýkoľvek bežný zdravotný zákrok zdravotná poisťovňa. Mysli na to aj pri svojom ďalšom výlete za hranice republiky. Pokiaľ vycestuješ bez poistenia a nedajbože sa staneš účastníkom vážnej dopravnej nehody, spadneš počas lyžovačky a dolámeš sa, alebo budeš potrebovať akútne zdravotné ošetrenie, budeš musieť každý jeden zdravotný úkon cvakať z vlastného vrecka.

Dobrou správou je, že v Európe ti nevyhnutné ošetrenie preplatí aj tvoja slovenská zdravotná poisťovňa. Stačí si vybaviť Európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC).

Mladá pacientka v rozhovore s lekárkou
Vyšetrenie či zákrok v zahraničí ťa bez poistenia môžu vyjsť draho (Zdroj: Unsplash/Accuray)

Prečo je dobré mať európsky preukaz

EHIC sa ti zíde, ak cestuješ krátkodobo po Európe s cieľom turistiky, dovolenky, štúdia alebo služobne. Ak sa do inej európskej krajiny sťahuješ a budeš tam podnikať či pracovať, budeš si chcieť vybaviť EHIC z krajiny, ktorá sa stane tvojím novým domovom.

EHIC ti platí počas návštevy akejkoľvek krajiny EÚ vrátane Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska a Islandu. S európskym preukazom máš u lekára rovnaké práva a povinnosti ako domáci pacienti. Znamená to, že slovenská poisťovňa ti preplatí to, čo pacientom hradí tá domáca. Samozrejme, čo si pacienti v danej krajine cvakajú z vlastného, to si budeš musieť z vlastných zdrojov zaplatiť sám.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Schátraná historická budova ako každá iná: Na poschodí ťa však čaká scéna, z ktorej nabiehajú zimomriavky

Európsky preukaz akceptujú vo všetkých verejných zdravotných zariadeniach, u súkromníkov ti bude nanič. Preukaz ti garantuje nevyhnutné ošetrenie v nemocnici či ambulancii, ak ide o akútny stav (choroba, úraz, neplánovaný pôrod, očkovanie, operačný zákrok). Isté benefity majú aj chronickí pacienti, plánovaný zákrok či operáciu v zahraničí ti však bude musieť odsúhlasiť tvoja slovenská zdravotná poisťovňa vopred.

Vyznať sa do detailov v zdravotníckych systémoch jednotlivých európskych krajín je náročné, ak teda chceš mať istotu, že si v prípade menšej či väčšej kolízie krytý, odporúčame siahnuť pre istotu aj po komerčnom cestovnom poistení.

Ako si vybrať vhodné cestovné poistenie

Pri voľbe poistnej služby si zodpovedaj tieto otázky:

  1. Ako dlho budeš mimo Slovenska? Drvivá väčšina komerčných poistení platí maximálne 30 dní od dátumu vycestovania. Ke´d sa chystáš na dlhší výlet, nájdi si také poistenie, ktoré bude platiť 90 dní, pol roka či rok.
  2. Čo budeš v zahraničí robiť? Ak chceš zdolávať svetové veľhory, potápať sa či surfovať, určite si priplať za rozšírený balík poistných služieb, ktorý kryje aj rizikové športy. Nepreštudovanie zmluvných podmienok sa ti môže vypomstiť, keďže každý poistný produkt je v každej poisťovni nastavený inak a kryje rozličné kategórie aktivít. Prosto, nájdi si také poistenie, ktoré bude kryť všetky tvoje aktivity: dovolenkové, športové či pracovné.
  3. Kam budeš cestovať? Územná platnosť cestovného poistenia je taktiež dôležitá. Pri ceste do USA či Kanady si za poistenie priplatíš, vo vojnovej zóne ti bude z pochopiteľných dôvodov cestovné poistenie nanič. Pred cestou sa uisti, že kupuješ cestovné poistenie, ktoré ti bude platiť aj v krajine, ktorú sa chystáš navštíviť.

Pred podpisom zmluvy a platbou za poistenie si pozorne prečítaj zmluvné podmienky. Zaujímať ťa bude aj výška poistného krytia, územná platnosť a dĺžka platnosti poistenia a samozrejme aj choroby, úrazy a okolnosti, za ktorých ti poisťovňa zákrok či vyšetrenie v zahraničí nepreplatí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Emma Lea Nikodýmová: Páči sa mi, že sa dostáva do popredia diverzita medzi modelkami

Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame