Prechádzaš práve ťažkým rozchodom? Takto sa najrýchlejšie vylížeš z bolestivých rán

Photo by Aricka Lewis on Unsplash

#Na chlapa a na autobus sa nečaká. Vraj čoskoro príde druhý spoj. No to sú práve tie „skvelé“ vety, ktoré po rozchode nechce počuť žiadna žena. Predpokladám, že ani mužom priveľmi nepomôže tvrdenie, že bez jednej lastovičky bude ešte leto. Ale vo vzťahových záležitostiach akosi neplatí matematika, v ktorej sa dá ľahko vymeniť kus za kus. Rozchod bolí. A niekedy hrozne. Pričom vôbec nezáleží na tom, či si dostal kopačky, alebo si bol sám iniciátorom rozchodu. Ako sa z toho dá vykorčuľovať?

Návod, ako v sebe spracovať rozchod, nám (ne)prekvapivo ponúka práve veda (veríme však, že ho nikdy nebudeš musieť vyskúšať na vlastnej koži). Štúdia, publikovaná v magazíne Journal of Experimental Psychology, objasňuje tri efektívne spôsoby, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s rozchodom. Zaujímavé je, že akosi sa utiekame automaticky k mnohým z nich.

#1 Sústreď sa na negatíva

Tvoja láska viac nie je láskou. Aby ťa tak nebolelo srdce, je podľa vedcov potrebné zmeniť uhol pohľadu. Naša myseľ je však poriadna potvora. V urevanej fáze rozchodu mnohí z nás spomínajú na dobré časy, pričom akosi zabúdajú na to všetko zlé, čo bolo. Práve ty to musíš vytiahnuť na povrch. Sústreď sa na to, čo vo vzťahu nefungovalo. To ťa navedie k tomu, že aj tvoje srdce pochopí, že rozchod bol dôležitý krok.

Photo by Bailey Zindel on Unsplash

Zaujímavé je, že na základe záznamov EEG i celkového subjektívneho hodnotenia účastníkov štúdie, sa práve metóda vyťahovania negatívnych spomienok a vlastností expartnera či expartnerky ukázala ako najúčinnejšia. Nech im je teda zem ľahká!

#2 Prehodnotenie citov

Druhá metóda nie je až taká drastická ako prvá, i keď samozrejme nemá až také silné terapeutické účinky. Pri nej nebojuješ s tým, že si do bývalého či bývalej stále zamilovaný ako blázon. Práve naopak. Prijímaš, že je absolútne normálne milovať svojho bývalého partnera. Môžeš ho milovať, aj keď nie ste spolu, pričom budeš veriť, že čas skutočne všetko zahojí.

Photo by Giulia Bertelli on Unsplash

#3 Poriadne rozptýlenie

Aj táto „porozchodová“ taktika je známa mnohým z nás. Jej princíp je jednoduchý. Treba robiť čokoľvek, čo nás rozptýli od myšlienok na nášho bývalého partnera. Môžeš sa prihlásiť na kurz, vybrať sa na trip, stretávať sa s partiou, študovať. Dôležité je nesedieť doma a neplakať do perín. Pretože to naozaj nevedie k ničomu dobrému.

Photo by Laurencia Soesanto on Unsplash

Rozchod patrí k skúsenostiam, ktoré naozaj bolia. Len ten, kto ho nikdy nezažil, môže tvrdiť, že to tak nie je. Ak ho aj ty zažívaš na vlastnej koži, hlavu hore. Ver, že všetko, čo ti príde do života ťa urobí silnejším. A ktovie, možno raz budeš zaň vďačný. Najmä ak budeš pri niekom, kto fakt stojí za to. Aká taktika ti pomohla čo najrýchlejšie sa vyrovnať s rozchodom?

Zdroj: curiosity.com
Odporúčame