Ako nevyhorieť už v mladosti: Toto sú typy perfekcionizmu, ktoré nám pomaly, ale isto ničia život

Photo by mentatdgt from Pexels

#Dnešná spoločnosť akosi priveľmi tlačí na absolútnu dokonalosť vo všetkom. Či už máš byť vynikajúci študent, skvelé dieťa ešte skvelejších rodičov, zamestnanec mesiaca, influencer roka či ďalšie absurdné nálepky a tituly, za ktorými sa má ukrývať šťastie. Ak podľahneš tlaku, skôr či neskôr vyhoríš. Až potom budeš mať dostatok času na to, aby si si uvedomil, že to za to naozaj nestálo.

Preto sa nedaj zmiasť. Vykašli sa na perfekcionizmus. V skutočnosti ti neprinesie nič dobré. Psychológovia Hewitt-Flett rozdelili perfekcionizmus do troch podkategórií, pričom každá z nich ti dokáže dokonale zruinovať život. Teda v prípade, že to dopustíš.

#1 Do seba orientovaný perfekcionizmus

pexels.com

To je druh perfekcionizmu, ktorý je najrozšírenejší. Neodpustíš si ani najmenší prehrešok a dvojka z diktátu ti spôsobovala nočnú moru? Môže to byť znakom, že trpíš práve týmto neduhom.

Vo všetkom, čo robíš, si dávaš látku poriadne vysoko. Ak ti náhodou do cesty príde drobné zlyhanie, alebo veci nejdú podľa tvojich plánov, prepadáš absolútnej panike. Uvoľni sa a pokús sa to čo najskôr zastaviť. Inak sa u teba spustí samodeštrukčný proces. Depresia, úzkosť a rôzne fóbie. To je práve smutný následok perfekcionizmu, o ktorom treba hovoriť.

#2 Perfekcionizmus orientovaný na druhého človeka

Ťažko povedať, čo je väčšie zlo, či prehnané nároky na seba alebo na ostatných. Ale ani stať sa terčom perfekcionizmu druhého človeka nie je bohviečo. Možno aj ty máš niekoho takého vo svojom okolí. Je to človek, ktorý je vo svojej podstate nešťastný a preto sa snaží všetkých držať pekne nakrátko a pod maximálnou kontrolou.

Nech by si spravil čokoľvek, vždy to bude málo, vždy sa nájde nejaká chyba. Nenechaj sa manipulovať. Život je príliš krátky na to, aby si sa snažil splniť všetky nereálne požiadavky okolia.

#3 Perfekcionizmus predpísaný spoločnosťou

pexels.com

A sme doma. S týmto druhom perfekcionizmus sa stretol každý z nás, presnejšie sme ho všetci veľmi dobre pocítili na vlastnej koži. V detstve nás učili, že len poslušné dievčatká to niekde dotiahnu, v škole sa zas dával dôraz predovšetkým na jednotkárov. Ak sa niekto rozhodne ísť neštandardnou cestou, vždy sa nájde kopec ľudí, ktorí naňho budú ukazovať prstom. Avšak nepodľahnúť tlaku spoločnosti je malé víťazstvo. Preto si aj ty nájdi svoju cestu. Aj tak ju za teba nikto neprejde. Musíš to zvládnuť len ty sám.

Zdroj: curiosity.com
Odporúčame