Pozri, akým búrlivým vývojom prešla móda v minulom storočí: Aj toto všetko nosili naši rodičia!

Foto: unsplash.com

#V minulom článku sme ti ukázali módu minulého storočia a to jeho prvú polovicu. Vďaka popisu či fotografiám si mohol aj ty vidieť, čo sa nosilo v rokoch 1920 až 1950. Každé desaťročie bolo iné a jedinečné. Niektoré módne výstrelky rokov minulých pretrvali až dodnes.

Dnes sa budeš môcť pozrieť na to, ako sa vyvíjala móda v druhej polovici 20. storočia. Radi by sme ti pripomenuli, že oblečenie bolo rozdielne podľa statusu, ktorý človek zastával v spoločnosti. Inak sa obliekala stredná trieda a inak tá najvyššia a rozdielne to bolo samozrejme aj podľa štátov, keďže hovoríme o ére východu a západu.

My sme zhrnuli to najvýraznejšie z každého desaťročia. Obzri sa spolu s nami na minulé roky a na to, čo nosili naši (starí) rodičia.

60. roky

Najviditeľnejšou črtou tohto desaťročia bola túžba ľudí po mieri  a slobode. Vyznávači hnutia hippies prišli s bohémskou módou, ktorej dominovala ležérnosť a voľné materiály. Deti kvetov, ako sa im hovorievalo, priniesli do módy nielen vzor pestrofarebných kvetov na látkach, ale aj čelenky vo vlasoch.

V móde nastala revolúcia a všetko sa skracovalo. Tu si treba pripomenúť jednu z najvýraznejších módnych ikôn 20. storočia – modelku Twiggy. Ženské šaty, ktoré boli pod kolená začínali byť out a postupne ich vytlačili minisukne. Zvýrazňoval sa pás, ukrývali boky. Do módy prichádza áčkový strih, ktorý pretrváva dodnes.

70. roky

Toto desaťročie sa dá opísať iba jedným slovom: diskoéra! Nosili sa bláznivé, farebné a trblietavé veci. Aj keď sa trendy vracajú, veríme, že najmä mužská móda z tohto obdobia zažila svoju slávu a už sa nikdy nevráti.

Na mysli máme najmä pánske nohavice, ktoré boli po kolená jemne obtiahnuté, respektíve mali rovný strih a od kolien sa rozširovali. Išlo o takzvané zvonáče. K nim si páni dávali najčastejšie pestrofarebné košele s výraznou potlačou. Mužské bavlnené tielka, ktoré žiaľ, môžeme ešte stále na niektorých jedincoch vidieť, boli extrémne populárne.

Nosili sa farebné tenké roláky a veci z pletených materiálov, najmä vesty. Ženy nosili najmä skladané sukne a blúzky, boom zažívali aj kostýmy. Neodmysliteľným doplnkom pri oboch pohlaví boli široké a výrazné opasky.

Na druhej strane, v Československu mala móda výraznú stopku a najviac viditeľné boli šedé, nevýrazné a nevkusné outfity. Doba, kedy sa takmer diktovalo i to, čo človek môže nosiť, bola poznačená najmä nedostatkom. Ak ľudia túžili chodiť oblečení ako-tak trendy, nezostávalo ženám nič iné, ako si veci šiť doma podľa vzoru módnych katalógov.

80. roky

Na výslnie vychádzajú hviezdy ako Madonna či Michael Jackson, ktoré boli pre mnohých módnymi ikonami. Do sveta vysielali odkaz, že treba byť iným a netreba sa báť experimentovať. Ich bláznivé kreácie mnohí napodobňovali a tak nečudo, že je pohľad na módu 80. rokov úsmevný. Kto nemal v skrini neónové farby či zvieracie vzory, akoby ani nežil. Absolútnym hitom boli farebné voľné nohavice s vysokým pásom a plastová bižutéria. Spomenúť treba aj „šušťákové“ súpravy.

Nosili sa bombery a saká s vypchatými ramenami. Must-have každej ženy bola trvalá a krikľavý mejkap, ktorý dotváral jej celkový imidž. Ak chcete vidieť, ako to vyzeralo, odporúčame pustiť si napríklad film Diskopříbeh. Jednou z pozoruhodných udalostí tohto obdobia bolo aj vytvorenie obľúbenej a prestížnej módnej značky Dolce & Gabbana.

90. roky

Po vlne maximalizmu nastupuje mierne zmiernenie. V úvodných rokoch ešte stále zostávajú trendy široké nohavice s vysokým a zvýrazneným pásom či saká s vypchatými ramenami. Farby sú žiadané za každých okolností. Stačí, ak sa pozrieš do rodinného albumu, napríklad na svadobnú fotografiu svojich rodičov a pochopíš, o čom hovoríme.

V polovici desaťročia by ste s určitosťou stretli v uliciach ľudí oblečených vo veľkých rifľových bundách, kapsáčoch a flanelových košeliach. Tomu všetkému dominoval fakt, že sa vrchný diel nosil zapravený v nohaviciach a tie pre istotu aj poriadne utiahnuté opaskom.

Môžeme povedať, že sa kašlalo sa na upnutú módu a badať možno počiatok street art módy. Začali sa nosiť tričká či šaty na takzvané špagátikové ramienka a ženy chceli čo najviac zvýrazniť svoju siluetu obtiahnutými šatami. Ľudia podliehali tomu, čo videli vo filmoch a seriáloch, najmä v Beverly Hills. Koniec trvalým, in sú veľké vzdušné vlasy alebo takzvaný mokrý efekt vlasov.

Odporúčame