50-ročný prierez módou minulého storočia: Sexi aj poznačené vojnou, ktoré roky sa ti páčia najviac?

Foto: pixabay.com

#Tie najväčšie zmeny v módnych trendoch sa neudiali bez toho, aby sme si ich nevšimli. Každé desaťročie má svoje špecifiká a to najmä v obliekaní žien. Častokrát nejde iba o celok, ale aj o malé detaily. Aká bola móda na začiatku minulého storočia a aká je dnes? Stačí sa zastaviť a venovať pozornosť práve svojmu oblečeniu. Čo máte na sebe, aké doplnky ste zvolili a aký je váš postoj? Zrejme to bude charakterizovať túto dekádu.

Pozrite sa spolu s nami na ukážku módy z rokov minulých. V prvej časti vám prinášame polovicu minulého storočia. Radi by sme pripomenuli, že oblečenie bolo rozdielne podľa statusu, ktorý človek zastával v spoločnosti. My vám prinášame charakteristiku najmä toho, ako vyzeralo oblečenie vo vyšších sociálnych vrstvách. .

1910

Ako keby nastal iný svet. Korzety vystriedali podprsenky, načachrané veľké sukne naopak jemné a decentné šaty. Farby boli pomerne strohé a tmavé. Nič sa nezvýrazňovalo, výstrihy ako keby ani neexistovali. Samozrejmosťou boli klobúky a to ako pre ženy i pre chlapov.

V mužskej oblasti boli hitom saká kockovaného vzoru a voľné rovné nohavice. Košele zdobili farebné motýliky a na počudovanie, čo sa týka farieb, u nich prevládali bledšie odtiene. Bola to konzervatívna doba, ktorá je i napriek tomu neoddeliteľnou súčasťou módy.

Foto: unsplash.com

1920

V začiatkoch dvadsiateho storočia nebola móda tak striktná, ako by si to mnohí z vás mysleli. Uvoľnené siluety, jemné materiálny a prosperita boli to, čo vystihovali túto dobu. V popredí boli kožušiny, flitre, ale najmä šperky. To sa zachovalo a premietalo i v ďalších rokoch módy.

V tejto dobe ženy nosili na hlavách fascinátory a iné ozdoby, ktorým dominovali pierka. Azda najväčší boom zažívali výrazne kratšie sukne oproti predošlým rokom. Celkový spôsob odievania nazývaný Charlestonový štýl nám pripomína kabaret.

Foto: Getty Images

1930

Obdobie hospodárskej krízy sa vo svete výraznejšie neodrazilo na oblečení vyššej vrstvy. Zvýrazňovať sa začali ženské krivky a častokrát bolo oblečenie priliehavejšie. Azda najcharakteristickejšou črtou boli výrazné ramená. Tie sa dali dosiahnuť tak, že sa oblečenie v týchto partiách podšívalo umelými vypchávkami. Ženy pôsobili drsnejšie a nabrali na vážnosti. Dnes by sme mohli povedať, že tu bol počiatok ženského business looku. Muži museli byť za každú cenu uhladení elegáni, avšak nosili absurdne veľké obleky.

Foto: Australian National Maritime Museum/Wikimedia Commons

1940

Riešila sa vojnu, na módu nebol čas ani príležitosť. Počas tohto krvavého obdobia boli štýly obliekania jednoduché a praktické. Strohá mužská a nefarebná móda sa preniesla i k ženám. V dámskom oblečení sa začali využívať prvky ako štruktúrované obojky a vrecká. Ženy museli dodať svojim mužom v tom čase nielen podporu, ale aj obraz vážnosti. Aj preto mnohé nosili biele rukavičky. Historicky najväčší prelom v oblasti módy priniesli ale nohavice, ktoré začali nosiť ženy. Boli voľné s vysokým pásom a šité z kvalitnej látky. Nohavice už nikdy viac nevymizli z módy a stali sa pevnou súčasťou dámskych šatníkov.

Dané obdobie bolo ale prelomové z oblasti módy ešte v niečom. Aj keď sa ženy neodhaľovali, ku koncu desaťročia prišiel návrhár Louis Réart s nápadom dvojdielnych trojuholníkových plaviek.

1950

Päťdesiate roky považujú mnohí za tie najkrajšie v oblasti módy. Pripisujú im prídavné mená ako očarujúce ale konzervatívne zároveň. Ženy boli za dámy. Samozrejmosťou boli znížené pásy na oblečení s tým, aby sa zvýraznili boky a prsia. Myšlienkou bolo vytvoriť postavu presýpacích hodín. Z doplnkov výrazne dominovali perly a celkový look bol podčiarknutý červeným rúžom.

Foto: Getty Images

Ku koncu tohto desaťročia sa ale dostala do módy rebélia a na scénu nastupujú muži. Nudné a neforemné obleky vymenili za jednoduché tričká, kožené bundy, nagélované vlasy a imidž drsného chlapa. Čo ale najviac udrie do očí sú džínsy, ktoré prestali byť určené iba robotníkom ako pracovný odev, ale stali sa trendy kúskom. Ako všetci vieme, dodnes sú džínsy najobľúbenejším kúskom azda každého z nás.

Inšpirácia na článok pochádza z metdaan.com.

 

Odporúčame