Blížia sa skúšky a ty si z prednášok nič nepamätáš? TOP 5 potravín, ktorými si zlepšíš pamäť!

Nutrične vyvážená strava robí skutočné zázraky (Zdroj: Pexels.com/Baryslau Shoot)

#Poznáš ten pocit, keď sa ti niekto predstaví, usmeješ sa a s úsmevom sa stratí aj to meno! Následne sa ho snažíš uhádnuť z kontextu, no tvoje „kognitívne spoje“ si vzali dovolenku. Ak zabudneš meno, nič sa ešte nedeje. Horšie je, ak ťa čakajú skúšky a poznámky, ktoré si si zapísal/a pred dvoma mesiacmi ti nič nehovoria. Nemaj strach, poradíme ti, čo jesť, aby si si pamätal/a aj meno psa tvojej učiteľky.

Čučoriedky

Čučoriedky a iné sýto sfarbené bobule obsahujú antokynány – zlúčeniny s protizápalovými a antioxidačnými účinkami. Tieto látky zabraňujú starnutiu mozgu a neurodegeneratívnym ochoreniam. Obzvlášť čučoriedky napomáhajú zlepšovať komunikáciu medzi mozgovými bunkami, vďaka čomu si na isté veci vieme spomenúť omnoho rýchlejšie.

Ak im úplne nefandíš, skús si ich pridať do cereálií či smoothie, kde sa už nejako stratia.

Na Slovensku existuje mnoho fariem, kde si čučoriedky môžeš nazbierať priamo ty sám (Zdroj: Pexels.com/Kelly)

Orechy

Ďalšou skvelou surovinou do raňajkovej misky vločiek sú aj orechy! Tie prispievajú k správnemu fungovaniu srdca a to priamo súvisí so zdravím mozgu. Mnohé štúdie poukázali na súvislosť konzumácie orechov s nižším poklesom kognitívnych schopností vo vyššom veku.

Telu dodajú prospešné tuky, antioxidanty a vitamín E, ktorý chráni bunky pred poškodením a pomáha spomaliť mentálny úpadok. Extra účinok majú najmä vlašské orechy, obsahujúce protizápalové omega-3 mastné kyseliny.

Pri rozmanitosti ich druhov, si istotne nejaký zamiluješ (Zdroj: Pexels.com/Marta Branco)

Brokolica

Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nič na pomedzí toho neexistuje. Ak patríš k jej odporcom, tak to rýchlo zmeň, pretože sa oberáš o nutrične nabitú potravinu na antioxidanty, protizápalové látky a bohatý obsah vitamínu K.

Ten je rozpustný v tukoch a nevyhnutný pre tvorbu sfingolipidov – tukov, ktoré sú husto uložené v mozgových bunkách. (Takéto zaujímavé označenie im dali objavitelia pre neznalosť ich povahy a jednoducho ich pomenovali po rovnako záhadnej mytologickej sfinge.) Daj brokolici šancu a vyskúšaj ju zapiecť, urob z nej smoothie, krémovú polievku alebo niečo, kde ti nepríde ako strašiak.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tajomstvá fast-foodu: Vegetariánom podávajú mäsovú šťavu a hranolčeky zvláštne dochucujú!
Môžeš ju napríklad zakomponovať do pizze (Zdroj: Pexels.com/Pixabay)

Káva

Ak každé ráno začínaš kávou, tak pre teba máme ďalšiu dobrú správu! Jej hlavné zložky – kofeín a antioxidanty, napomáhajú správnemu fungovaniu mozgu. Samotný kofeín zvyšuje bdelosť (blokuje adenozín, vďaka ktorému cítime únavu), zlepšuje náladu posilňovaním hladiny dopamínu a zvyšuje koncentráciu.

Dlhodobé pitie kávy je spájané so zníženým rizikom neurologických ochorení (Parkinsonova a Alzheimerova choroba). No aj tu platí, že všetkého veľa škodí.

Optimálne množstvo kávy je 3 – 4 šálky denne (Zdroj: Pexels.com/Pixabay)

Tekvicové semienka

Opäť antioxidanty! Pre telo sú nesmierne dôležité, pretože ho chránia pred poškodením voľnými radikálmi, vznikajúcimi pri nesprávnom životnom štýle. Tekvicové semienka sú tiež vynikajúcim zdrojom horčíka, železa, zinku a medi, ktoré sú dôležité pre zdravie mozgu.

Zinok je kľúčový pre nervovú signalizáciu, preto sa jeho nedostatok spája s depresiou, Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou. Týmto ochoreniam predídeš aj dostatočným príjmom medi, ktorú mozog potrebuje na kontrolu nervových signálov. Magnézium súvisí s učením a pamäťou a príjmom železa predídeš mozgovej hmle.

Nájdeš ich aj v kvalitných celozrnných chleboch (Zdroj: Pexels.com/Polina Tankilevitch)

Snažíš sa stravovať sa zdravo?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame