„Kričíš“ pri posilňovaní? Možno ti to skutočne pomáha podať lepšie výkony!

Pomáha krik pri cvičení? (Zdroj: Pexels.com/Anastasia Shuraeva)

#S istými „výkrikmi či chrčaním“ musíme v posilňovni rátať všetci. Určite si už natrafil/a aj na osobu, ktorá pri dvíhaní ťažkých váh vrieskala ako zviera. Takéto hlasné zvuky sú skutočne nepríjemné a jediným riešením sú slúchadlá, ktoré ich prehlušia. Je „kričanie“ pri cvičení aj efektívne a ako ovplyvňuje naše výkony?

Funguje to podobne ako pri narazení malíčka

Hlasné zachrčanie pomáha uvoľniť nahromadené emócie, či už je to bolesť, frustrácia alebo hnev. Ide o prirodzený reflex tela, ktorý by sme pri zdvíhaní ťažkých váh nemali potláčať.

Súvisí so správnym dýchaním, pričom sa odporúča, aby sme sa pri cvičení vyhýbali zadržiavaniu dychu, pretože tým riskujeme, že jednoducho omdlieme. Niekedy sa potom tento nahromadený dych pretaví do hlasného zachrčania či výkriku, ktorý je síce nepríjemný, no pochopiteľný.

Telo sa pripraví na namáhavé cvičenie

Vydanie zvuku telu signalizuje, že sa má pripraviť na extrémny výdaj energie, alebo práve naopak, že dochádza k fyzickému uvoľneniu.

V roku 2014 sa konal experiment na vzorke 30 ľudí, ktorí mali stláčať posilňovacie kliešte s meraním intenzity zovretia. Raz to mali urobiť v tichosti – bez vydania zvuku, a druhýkrát si mohli voľne počas stláčania zakričať. Aký bol výsledok? Výskum ukázal, že výkon účastníkov experimentu bol pri kričaní vyšší o 10%.

Je kričanie v posilňovni akceptovateľné?

Vždy to závisí od konkrétnej situácie. Ak vo fitcentre či posilňovni okrem teba nik nie je, tak si pokojne dopomôž k lepším výsledkom zakričaním. Hlasné chrčanie je prijateľné najmä v špecializovaných telocvičniach, ktoré navštevujú profesionálni vzpierači. Vo verejných priestoroch je ale dôležité brať ohľad na svoje okolie.

Hoci „zakričanie“ priaznivo pôsobí na produkciu endorfínov, podľa magazínu Men’s Health ho pri mŕtvom ťahu môžeš nahradiť zovretím pier, zatlačením jazyka o podnebie a hlbokým dýchaním nosom. Prečo ti môže pomôcť práve tlak jazyka na podnebie?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Túžiš sa rozhýbať, ale nevieš ako na to? 5 bodov, ktoré si určite prejdi predtým, než začneš znovu po pauze cvičiť

Jazyk je ako svalový orgán napojený na stabilizačné vnútorné svalstvo, ktoré sa týmto spôsobom aktivizuje a pomôže nám so stabilitou tela. Uvedeným trikom sa tak dá predísť otravnému kričaniu.

Navštevuješ posilňovňu?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame