Túžiš sa rozhýbať, ale nevieš ako na to? 5 bodov, ktoré si určite prejdi predtým, než začneš znovu po pauze cvičiť

Vďaka pohybu sa budeš cítiť silnejší, pokojnejší a pomôže ti to aj prečistiť hlavu (Zdroj: Freepik/freepik)

#Počas dlhej zimy si na pohyb ani nepomyslel, a prvé jarné lúče slnka ťa lákajú so sebou niečo robiť? Prvá naša rada je, aby si nemal nereálne ciele – určite nebudeš fyzicky schopný pokračovať tam, kde si pred pár mesiacmi (rokmi) prestal. Všetko, a teda aj cvičenie, má svoj čas. Nenechaj sa znechutiť skôr, než vôbec začneš. Pozri sa na pár tipov, ktoré by ti mali uľahčiť „nakopnúť sa“.

Ako na to?

To, že sa chceš dostať do formy má určite nejaký cieľ. Či už sa necítiš dobre vo svojom tele, chceš si obliecť vytúžený outfit, napraviť si trošku zdravie, alebo chceš pokoriť osobný rekord a napríklad zabehnúť maratón… Najzložitejší point býva začiatok. Namiesto toho, aby si sa nútil ubehnúť 10 kilometrov deň, ak si nebežec, sústreď sa na body o ktoré sa môžeš oprieť.

Budeš potrebovať najmä veľa motivácie, sebazaprenia, disciplíny a time managmentu. Ak chceš, aby sa tvoj nový režim stal životným štýlom pri ktorom zotrváš, polož si tieto otázky:

1. Je pred začiatkom potrebná návšteva lekára, alebo som úplne fit?

Čoraz viac mladých ľudí trpí rôznymi chronickými bolesťami. Ak si nie si úplne istý, či si nevhodným pohybom neublížiš, skús si zájsť na preventívnu kontrolu k svojmu lekárovi. Ten ťa v prípade potreby môže poslať za iným špecialistom, čím môžete spoločne vyriešiť všetky prekážky, ktoré ti bránia v športovaní.

2. Čomu sa môžem venovať, a aké mám možnosti?

Sprav si prieskum… Cvičí sa v tvojom okolí nejaké skupinové cvičenie, alebo ti stačí fitko? Máš po ruke nejaké? Je dostatočne vybavené pre tvoj tréning? Zisti, aké máš možnosti, a od toho sa môžeš „odpichnúť“.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Túžiš po sexi štíhlej a vypracovanej postave? Pevný stred je základom pre dokonalé telo, tvrdí hviezdny tréner

Základom je nájsť to, čo ťa bude baviť. Tým zvýšiš svoju šancu pri danej aktivite zotrvať aj z dlhodobého hľadiska.

Ak sa predsa len hanbíš/bojíš ísť cvičiť na verejnosť, môžeš to skúsiť aj doma. Základné vybavenie zoženieš za pár eur, prípadne si vystačíš aj s vlastnou váhou.

3. Čo budeš popri povinnostiach reálne stíhať?

Nevieš si uchmatnúť hodinku – dve denne na to, aby si šiel do fitka? Je pre teba prijateľnejšie obetovať 10 minút ráno a 10 minút večer na sériu cvikov na precvičenie celého tela? Smelo do toho!

Pre začiatok je dobré, ak zvolíš intenzitu pohybovej aktivity, ktorá ťa bude tešiť, nie obmedzovať či nebodaj stresovať. Ak ti dnes nevyšiel čas na ranné 10 minútové cardio a večerný pol hodinový beh, nič sa nedeje. Určite nezahoď svoju snahu, a skús to opäť zajtra. Nie každý deň je sviatok…

4. Nevieš ako, nevieš kedy?

Mnohí z nás čakajú na ten správny čas (od zajtra, od pondelka, od prvého…). Je fajn začať hneď ako sa odhodláš. Sprav si research prekážok, ktoré by ti mohli tento nový štart znemožniť, a potom ich postupne odbúravaj a prekonávaj.

A nezabúdaj, vo dvojici ide všetko ľahšie. Ak vieš o nejakom kamošovi, ktorý by sa chcel tiež viac hýbať, skús ho osloviť a choďte do toho spolu! Môžete sa tak podporovať a motivovať navzájom, a tým zvýšite svoje šance na zotrvanie.

5. Čo ak to nebude také, aké som chcel?

Hlavné je mať zo seba dobrý pocit. Vnímaj tie zmeny, ktoré na sebe pozoruješ (či už fyzické, psychické, alebo tie v tvojom živote). Fyzická aktivita ti nemá čo vziať, iba ti dá – napríklad dobrý pocit, že si niečo sám pre seba dokázal.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rap ako motivácia v ťažkých časoch: Ako ti dokáže skutočne pomôcť?

Zotrvaj! Vďaka pohybu sa budeš cítiť silnejší, pokojnejší a pomôže ti to aj prečistiť hlavu. Neboj sa experimentov, veď cvičiť nemusíš len v posilke – skús tanec, práce okolo domu, prípadne nejakú kolektívnu športovú hru.

Rada na záver: Je dôležité začať od malých krokov, a hlavne neprestať. Veď aj každý maratón sa začína prvým krokom.

 

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: Forbes
Odporúčame