Niekto chce dovolenkovať pri pláži, iný zase v posteli: Počul si už o spánkovom turizme?

posteľ

#Koľko času zo svojej dovolenky prespíš? Možno si povieš, že vyspávať počas dovolenky je strata času. Môžeš predsa navštíviť mnohé pamiatky, opáliť sa, či ísť si večer užiť miestny nočný život. Ako však uvádza CNN, stále viac ľudí začína uvažovať inak.

K popularite dopomohla aj pandémia

Takzvaný spánkový turizmus si v priebehu posledných rokov získaval čoraz viac prívržencov. S pandémiou však záujem oň rapídne vzrástol. Mnoho ubytovacích zariadení začalo svoju pozornosť venovať ľuďom so spánkovou depriváciou. Vznikajú nielen jednotlivé izby, ale aj celé hotely zamerané práve na kvalitu spánku hostí.

Prečo sa spánok zrazu stal takou dôležitou súčasťou cestovného ruchu? Doktorka Rebecca Robbins, ktorá sa venuje výskumu spánku, si myslí, že niečo také sa dalo očakávať.

„Keď sa to tak vezme, ľudia si hotel rezervujú na to, aby mali kde prespať,“ povedala. Dodala tiež, že ľudia si cestovanie často spájajú s množstvom jedla a lákavých atrakcii. Tým sa niekedy venujú aj na úkor spánku. Podľa nej však nastala akási zmena v našom vnímaní. Začíname viac dbať na to, aby sme sa cítili dobre z dlhodobého hľadiska. Svoju úlohu v tejto zmene zohrala aj pandémia. Podľa prieskumu až 40 % dospelých zaznamenalo od začiatku pandémie zhoršenie kvality spánku.

Cieľom je kvalitný spánok

Zmenu postoja k spánku si všimla aj hypnoterapeutka Malminder Gill.

„Spánok je mimoriadne dôležitým aspektom nášho života a jeho nedostatok môže viesť tak k telesným ako aj duševným problémom,“ uviedla.

Gill spolupracuje s londýnskym hotelom The Cadogan, pre ktorý navrhla špeciálny spánkový program. Ten zahŕňa meditačné nahrávky, širokú ponuku vankúšov a prikrývok, špeciálny čaj, či aromatizovaný sprej na vankúš.

„Pre rôznych ľudí v rôznych obdobiach života fungujú rôzne veci,“ vysvetľuje svoj zámer.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nemôžeš v noci spávať? Môže to úplne zmeniť tvoj charakter, stačí obmedziť týchto pár zlozvykov!

„Povedala by som, že keď tie veci skombinujeme, šanca na kvalitný spánok je vyššia. Samozrejme si nemyslím, že pre každého by zabralo to isté.“

Spánok tou hlavnou prioritou

Môže však mať takýto pobyt vplyv na celkovú kvalitu nášho spánku? Podľa doktorky Robbins áno. Hostia sa majú možnosť oboznámiť s rôznymi technikami, ktoré môžu potom využiť aj doma. Ak však niekto ani počas pobytu nezaznamená zlepšenie, je možné, že trpí neliečenou spánkovou poruchou. Aj preto je podľa Robbins dôležité, aby ubytovacie zariadenia na podobných programoch spolupracovali s odborníkmi.

Hoci pobyty zamerané na kvalitný spánok sú skôr výsadou luxusných hotelov, podľa Robbins by mal byť spánok prioritou vo všetkých ubytovacích zariadeniach. Dodáva tiež, že predstava dovolenky, z ktorej sa človek vráti skutočne odpočinutý a svieži je naozaj lákavý.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.com, edition.cnn.com
Odporúčame