Aký budík používaš? Vedci zistili, ako by mal znieť ideálny zvuk na prebúdzanie

Vedci zistili, ako by mal znieť ideálny zvuk na prebúdzanie

Vedci zistili, ako by mal znieť ideálny zvuk na prebúdzanie. (Zdroj: Unsplash.com/CHUTTERSNAP)

#Vedci prišli so šokujúcim zistením. Správna melódia nášho budíka nám môže pomôcť k tomu, aby sme sa ráno cítili bdelejší. Aké kritéria však musí spĺňať?

Ľudský spánok, ale aj prebúdzanie zaujímalo mnohých vedcov už dávnejšie. Jedným z prvých bol dokona Pytagaros, ktorý videl určitú spojitosť medzi ospalosťou a hudbou. Jeho teóriu teraz potvrdili ďalší vedci.

Aj ty si už určite zažil ten pocit, že si vstal ľavou nohou. Nič sa ti nechcelo a dúfal si, že dnešný deň skončí čím skôr. Jednoducho si bol mrzutí. Pocit rannej nervozity však môže byť nebezpečný. Takýto stav znižuje výkon v mozgu, čo môže ovplyvniť aj naše reakcie. Obzvlášť nebezpečné je to pri šoférovaní, kedy môžu byť naše reakcie pomalšie.

Niektoré zvuky však vďaka svojej melodickosti dokážu zvýšiť našu bdelosť. Ako jeden z príkladov uviedli pieseň „ABC“ od The Jackson 5. Táto pieseň dokáže ľudí nabiť energiou, a tak vstávajú bdelejší a sviežejší. Ako je to možné?

Náš mozog totiž potrebuje zvýšený prietok krvi, aby sa naštartoval. Oblasti, kde je uložená bdelosť, pritom trvá naštartovanie najdlhšie. Aj preto dokážeme fungovať napriek tomu, že nie sme úplne fit. Výskumníci však zistili, že tento proces nám pomôžu urýchliť niektoré zvuky.

Vedci zistili, ako by mal znieť ideálny zvuk na prebúdzanie
Vedci zistili, ako by mal znieť ideálny zvuk na prebúdzanie. (Zdroj: Unsplash.com/Amanda Jones)

Budík však záleží aj od veku

Kým starśi ľudia potrebujú skôr tichšie budíky, mladí dospelí vo veku 18 až 25 rokov by zas mali zvoliť omnoho hlasnejšie alternatívy. Rozdiel medzi 18 až 80 ročným človekom pritom môže byť až 20 decibelov. Ideálom na prebúdzanie je však zvuk, ktorý má okolo tých 500 Hz.

Pri prebúdzaní je tiež ideálne, aby váš budík hral hudbu, ktorú si môžete zaspievať alebo pohmkávať. Taktiež by však takáto melódia nemala byť príliš rýchla, ale ani pomalá. A aký budík používaš ty?

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame