Paľo fotí krásky po celom svete, občas chce byť neviditeľný: Ženy sú najkrajšie, keď sa o to nesnažia

Foto: Instagram palo_bobek

#Paľo Bobek na svojom instagramovom profile zdieľa fotografie krásnych žien, ktoré fotí on sám. Vnímanie ich krásny však ponúka inak ako ostatní. V jeho portfóliu nájdeme veľké množstvo čiernobielych fotiek, na ktorých dáva prednosť prirodzenosti pred umelými pózami. Paľo fotí so známymi modelkami, výnimočné fotky vytvoril aj v zahraničí a k fotografovaniu mal špeciálny vzťah už odmala. Paľa predstavujeme v ďalšom pokračovaní nášho seriálu Svet vidia cez objektív.

Fotiť momenty, nie pózy

„Už ako malý som bral najprv otcovi videokameru a fotky som tiež chcel vždy robiť ja,“ spomína Paľo, ktorý mal podľa vlastných slov pocit, že svojimi očami to vidí inak ako ostatní. „Moja prvá pracovná skúsenosť s fotoaparátom bola pre portál booom.sk,“ čo bol kedysi veľmi populárny web, kde si našiel všetky info o pripravovaných párty, tiež tu boli zverejnené všetky fotky z klubov a barov.

Paľo hovorí, že sa stále stále učí, hľadá a objavuje nové inšpirácie. „Vždy bol pre mňa jeden z najväčších vzorov Peter Lindbergh. Fotil momenty a nie pózy a preferuje naturálny look bez make-upu a retuše,.“ Vždy ho fascinovali ženy, ich telo, tvár, jemnosť, neha a príťažlivosť, ktorú vyžarujú. Práve preto to fotografa vždy ťahalo týmto smerom.

Na fotke je pre Paľa najdôležitejšie zastaviť čas a zachytiť moment, ktorý je pre človeka uveriteľný. „Možno je to len žena pozerajúca z okna a ty si predstavíš, že myslí na svojho priateľa. Aby z toho išiel príbeh a emócia.“  Práve toto sú podľa neho fotky, pri ktorých hneď hovoríme wow.

Byť neviditeľný by bolo výhodou

Rozdiel medzi fotením s modelkou a s obyčajným dievčaťom je však podľa neho badateľný. „Skúsená modelka vyzerá pri pózovaní viac prirodzene. Niekedy si želám, aby som bol neviditeľný a aby ženy, ktoré fotím, nevedeli, že som tam, a len tak sedeli alebo stáli,“ vysvetľuje. Práve vtedy keď sa ženy nesústredia a zo všetkých síl nesnažia byť najkrajšie, sú najprirodzenejšie.

Paľo fotí v interiéri aj exteriéri, nielen na Slovensku. „Vďaka exteriéru viem lepšie povedať príbeh,“ hodnotí a dodáva, že práve vonku prebehlo jedno z jeho obľúbených fotení, ktoré sa uskutočnilo v americkom Malibu na El Matador Beach. „Je to neskutočná lokalita. Na tejto útesovej pláži som mal možnosť fotiť s krásnou mulatkou so zelenými očami. Jej fotky sú doteraz moje najobľúbenejšie a dokonca mi visia aj v spálni nad posteľou.“ 

Čiernobiele fotografie sú srdcovka

Ako mnohí fotografi, aj Paľo Bobek dokáže sedieť nad svojou prácou hodiny a strácať pojem o čase. „Väčšinou selektujem fotky a upravujem ich v noci. Neraz sa mi stalo, že som si zrazu uvedomil, že sú tri hodiny ráno a asi by som mal ísť spať.“

Alfou a omegou je pre neho čiernobiela fotografia. Najnovšie skúša fotiť na film, presne tak, ako sa to robilo kedysi. „Posledné roky ide do popredia znova filmová fotografia a úplne chápem prečo. Je na nej krásne zachytená hĺbka,“ vysvetľuje a dodáva, že sám sa týmto smerom začína uberať.

Byť ambiciózny je dôležité a preto má aj Paľo mnoho snov, ktoré sa mu ešte nepodarilo zrealizovať. „Chcel by som pracovať so svetovými modelkami v zaujímavých lokalitách a byť publikovaný v najlepších časopisoch,“ prezrádza.

Samotný foťák nie je taký dôležitý

To, že niektorí ľudia fotografickú formu umenia neuznávajú však vôbec neberie ako tragédiu. Vysvetľuje si to jednoducho – každý má pre umenie iné merítko. „Mne fotografia a video dávajú možnosť zachytiť veci mojimi očami a tak, ako ich vidím ja. A o to sa aj snažím.“

Pripomína, že sa má ešte čo učiť a v čom zlepšovať. Čo by teda na základe tohto radil mladým fotografom, ktorí chcú rozbehnúť kariéru? „Určite by sa mali sústrediť na objekt či osobu, ktorú fotia, a taktiež na prípravu. Je to dôležitejšie než to, aký majú foťák,“ dodáva na záver rozhovoru.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame