Precestovala svet, najradšej fotí slovenské ženy: Nina ťa zaujme krásou aj talentom

Zdroj: Archív Niny Skalíkovej

#Jej fotky sú nádherné a mnoho obdivovateľov si získala práve vďaka svojej odvahe, ktorú prejavila pri cestovaní po Ázii. Nina Skalíková (24) je umelkyňou na pohľadanie, s triezvym pohľadom na svet za objektívom, a aj na ten reálny. Ninu tak dnes predstavujeme ako ďalšiu fotografku z našej série Svet vidia cez objektív.

Nie je to o hľadaní, ale o tvorení

Množstvo dnešných detí má blízko k počítačom a editovaniu fotografií už v skorom veku, a inak na tom nebola ani Nina. „K foteniu ako takému ma priviedol Photoshop. Ako 7 ročná som si v ňom kreslila a upravovala fotky z hry The Sims. Po čase som si povedala, že by bolo dobré nafotiť niečo vlastné a upraviť to.“ Spočiatku sme ju poznali ako fashion a portrétovú fotografku. Nina zaryto tvrdila, že toho štýlu sa nevzdá a nič iné ju nikdy neosloví.

„Ale ako sa vyvíjam, aké situácie zažívam a aké emócie spoznávam, tak sa vyvíja aj moja fotografická cesta a postupne som začala mať rada viacero smerov,“ vysvetľuje a dodáva, že podľa jej názoru umenie ani život nie je o hľadaní svojho ja, ale práve o tvorení samého seba.

Zdroj: Archív Niny Skalíkovej

Užíva si chvíle samoty

Nina často fotí aj samú seba a práve na tieto fotenia často s úsmevom spomína. „Sú to pre mňa zvláštne a veľmi zapamätateľné chvíle. Aj dosť náročné. Niekam sa vyberiem sama, s kopou vecí. Kedysi to ešte bolo na bratovom bicykli, z ktorého som musela zoskočiť, pretože som nevedela zosadnúť.“ Počas výletov s fotoaparátom sa jej  napríklad podarilo aj zapadnúť po kolená do blata, utekala polonahá pred srnkami, alebo si po fotení len tak sadla do trávy a pozerala na zapadajúce slnko.

Na týchto foteniach je pre ňu výnimočná aj sloboda, lebo ju neviaže pocit, že sa modelke finálny produkt nemusí páčiť. „Asi to neviem úplne vysvetliť, ale počas takýchto chvíľ sa cítim sama so sebou najviac spätá. A takto to mám už od pätnástich. Ktovie, či takto budem chodiť aj ako sedemdesiatročná babička,“ uvažuje s úsmevom Nina.

Zdroj: Archív Niny Skalíkovej

Stovky fotiek sú zbytočné

Fotenia s ľuďmi sú však pre Ninu skôr rýchlou záležitosťou. Medzi známymi ľuďmi či influencermi a bežnými dievčatami nevidí veľký rozdiel. „Mám veľké šťastie na spoznávanie dobrých ľudí a to sa mi stáva ako pri fotení známych osobností, tak pri radových klientoch. Možno známejšie osobnosti o čosi lepšie pózujú, keďže sú v tom zbehlejší .“

Fotenie s influencermi u Niny trvá väčšinou asi desať minút, pretože nemá rada zdĺhavé procesy a pokladá za zbytočné mať veľké množstvo fotiek z jedného miesta, v jednom či dvoch outfitoch. „Fotenie s klientmi trvá do hodiny. Najprv sa musia trochu osmeliť a tiež zvykneme vystriedať zopár outfitov, lokalít a zákutí,“ ozrejmuje.

Ťažšia je však úprava nafotených snímok. Dĺžka Nininej práce však závisí od viacerých faktorov. Napríklad od toho, koľko fotiek urobí, predstáv klienta, náročnosti úprav alebo napríklad aj od čistoty pleti. Kedysi sa dokázala s jednou snímkou hrať aj 15 hodín. „Tým, že vo Photoshope robím vlastne už 17 rokov, naučila som sa odviesť kvalitnú prácu za pomerne krátky čas. Čo je super, pretože čím dlhšie musím sedieť nad jedným typom fotiek, tým viac klesá moje nadšenie z ich upravovania.“ Práve vtedy nafotí nejaké autoportréty a pri ich úprave sa odreaguje.

Zdroj: Archív Niny Skalíkovej

Závislá na cestovaní

Okrem fotografovania sme však boli aj svedkami jej dobrodružnej cesty po Ázii. Vytúžený sen sa rozhodla splniť si minulý rok, keď zvážila svoje priority a nabrala odvahu. Najskôr sa oťukala a vyskúšala Camino de Santiago v Španielsku, potom si kúpila letenku na 4 mesiace do Ázie. „Prvou zastávkou bola Kambodža, do ktorej som išla stavať bungalovy ako dobrovoľníčka. Ďalej som to nechala otvorené, aby som sa mohla slobodne túlať po svete. Nakoniec som sa ocitla vo Vietname, Thajsku, Srí Lanke a najdlhšie som bola v Indii,“ prezradila Nina.

Zdroj: Archív Niny Skalíkovej

Práve o Indii však rodičom povedala, že tam určite jej kroky nepovedú. Nina je však za príležitosť viac než vďačná. „Takýto zážitok povýši život človeka na úplne inú úroveň. Veľmi veľa sa toho naučí o sebe a o svete, stane sa rozhľadenejším, odvážnejším, vynaliezavejším a tých prívlastkov by som tu vlastne mohla menovať stovky. Bola to úžasná skúsenosť a ako každý iný dobrodruh to poviem tiež – cestovanie sa stalo mojou drogou a nemôžem sa dočkať ďalšieho dobrodružstva.“

Zdroj: Archív Niny Skalíkovej

Plní si svoje sny

O fotení exotickej krajiny a miestnych, ktorých mala na svojich cestách po svete dostatok hovorí: „Je to príjemná zmena, no na druhej strane som sa zas veľmi tešila domov, na fotenia našich krásnych žien.“  Práve na cestách jej vždy chýbala nejaká modelka, ktorú by mohla na krásnych miestach fotiť.

„Bavilo by ma robiť osobnú fotografku nejakej modelke. Teraz sa mi to vlastne splnilo s Celeste Buckingham, ktorá ma zobrala do Londýna,“ hovorí o nedávnej skúsenosti. Svoj konkrétny fotografický vzor síce definovať nevie, no sleduje mnoho fotografov, ktorí fotia napríklad pre Magnum alebo World Press Photo.

Začiatočníkom radí fotiť na film

A čo rada od úspešnej fotografky Skalíkovej pre začínajúcich fotografov? „Kúpiť si klasický foťák na film a naučiť sa s ním robiť. Človek si tak dá viac záležať na tom, čo odfotí.“ Dodáva, že sa netreba báť ani tvorenia gýču a robenia chýb, na čom sa učila aj ona sama. „A potom treba mať aj sebareflexiu. Teda, tú som ja v začiatkoch nemala, ale človek s ňou pôsobí na okolie lepšie,“ smeje sa Nina.

Čo sa týka názoru na svet fotografie ako taký, vníma po svojom. „Pre mňa je umenie asi takou dušou sveta. Je hocičím, čo vytvárame a čo nám, tvorcom, dáva presne to, čo chceme. Radosť, smútok, vášeň, hnev. Vždy je to len o uhle pohľadu,“ uzatvára umelkyňa.

My sa už teraz tešíme na Ninine ďalšie skvelé dobrodružstvá a krásne fotky a veríme, že na Hashtagu o nich ešte budeš čítať. Sledovať ju môžeš napríklad Instagrame.

Odporúčame