Pri otrave slnkom končí sranda a je nutná liečba: V čom sa líši od obyčajného spálenia sa?

nepokaz si leto otravou slnkom a radšej jej predíď (Zdroj: Pexels.com/Jo Kassis)

#Ak si nechceš pokaziť krásne letné dni tým, že ich preležíš opuchnutý v posteti, tak si dávaj pozor na to, koľko času tráviš na slnku. Stačí zaspať na deke niekde na pláži, či jednoducho doma pri bazéne, a nemusíš z toho vyjsť len so spálenou pokožkou či úpalom, ale rovno s otravou slnkom! V čom sa tieto veci líšia a aké sú príznaky otravy? Čítaj ďalej a Hashtag ti to prezradí.

Ako zistíš, že máš otravu slnkom?

Pri obyčajnom úpale tvoja pokožka „len“ sčervená, je veľmi citlivá na dotyk a teplo. Síce sa pri ňom veľmi dobre nevyspíš niekoľko dní, no otrava slnkom je omnoho závažnejšia. Ide o ťažkú formu spálenia kože, ktorá vyvolá imunitnú reakciu a máš tak pocit, akoby si mal nádchu či chrípku.

Medzi jej príznaky patrí napríklad zimnica striedajúca sa s horúčkou, dehydratácia, nevoľnosť, bolesť a točenie hlavy, výrazná bolesť a opuch pokožky, na ktorej sa objavia veľké pľuzgiere. Pri otrave slnkom môžeš dokonca upadnúť aj do bezvedomia.

Tento nepríjemný stav môže trvať len 2 – 3 dni, no pri vážnejšom stupni otravy sú to dokonca až týždne.  Ak nezvolíš dostatočné ošetrenie, môže na tvojom tele zanechať trvalé následky, ako je vyššie riziko rakoviny kože. Preto nič nepodceňuj.

Ak máš svetlý typ pleti, si náchylnejší na úpal a spálenie pokožky (Zdroj: pexels.com/Andrea Piacquadio)

Patríš do rizikovej skupiny?

Rizikovou skupinou sú najmä ľudia so svetlejšou pokožkou, pretože majú menej ochranného pigmentu, ktorý sa nazýva eumelanín. Ten zabraňuje prenikaniu UV žiarenia hlboko do pokožky a chráni ju pred poškodením.

Ak zvykneš počúvať, že by si sa po liečbe antibiotikami nemal vystavovať priamemu slnku, má to svoj dôvod. Do rizikovej skupiny patria aj ľudia, ktorí v nedávnej dobe brali antibiotiká či lieky proti akné. Prečo? UV svetlo aktivuje určité zlúčeniny v týchto liekoch (ktoré máš aj po dobratí ešte stále v tele) a tie môžu poškodiť kožné bunky, vďaka čomu budeš náchylnejší na otravu slnkom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
6 tipov, ako dosiahnuť prirodzené opálenie pomocou samoopaľovákov: Budeš sexy už pred letom!

Rovnako neriskuj ani v prípade, že trpíš lupusom, ekzémom či rosaceou. Možno si zistil, že ti slnečné svetlo pomáha pri liečbe ekzému, no neplatí to pri všetkých typoch. Niekedy ti naopak môže spôsobiť alergickú reakciu, preto sa pred dovolenkou o tom poraď so svojím dermatológom.

Liečba je nenáročná, ale potrebná

Už si niekedy dostal otravu slnkom a nevedel si čo robiť? Riaď sa týmito krokmi a zvládneš to!

Aloe vera má množstvo antivírusových a protizápalových vlastností, ktoré urýchľujú hojenie (Zdroj: Freepik.com/jcomp)

Ak si v štádiu, že nemáš otvorené pľuzgiere, nanes si na pokožku ľahký neparfumovaný hydratačný krém s čo najvyšším podielom aloe vera. Práve aloe vera dokáže na pokožke vytvoriť upokojujúci filter, ktorý ťa schladí a zároveň zmierni nepríjemnú bolesť.

V prvom rade ale nezabúdaj na dostatočný príjem tekutín, aby si predišiel omdleniu. Hydratácia navyše pomôže pokožke s rýchlejším hojením. Ak ti ani po pár dňoch príznaky neustupujú a objavila sa u teba infekcia či neustále sa zväčšujúci opuch, je čas zavolať pomoc a nespoliehať sa len na vlastné sily.

Mal si už niekedy otravu slnkom?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame