Pehy ako klenoty krásy: Vieš ako vznikajú, čo sa o nich hovorilo a ktoré celebrity sa nimi netaja?

Pehy nemajú len ryšavovlasí ľudia (Zdroj: Pexels.com/Alexander Stemplewski)

#Určite poznáš človeka, ktorého tvár zdobia prírodné škvrny, alebo ich máš dokonca práve ty! Vedel si, že sa s pehami nik nerodí a dokážeš si ich aj sám vytvoriť? Niektorí ľudia pre ne majú väčšie predispozície než iní, no netaja sa nimi ani tieto hviezdy. Hashtag ti prezradí všetko, čo si o pehách kedy chcel vedieť. Tak čítaj ďalej!

Čo spôsobuje pehy?

Pehy, odborne ephelides, vznikajú kombináciou genetiky a slnečného žiarenia. Samotná genetika určuje, s koľkými melanocytmi sa narodíš, a teda aká bude tvoja produkcia tmavého pigmentu melanínu. Paradoxne, práve ľuďom so svetlejšou pokožkou sa pehy tvoria častejšie. Prečo?

Melanocyty sa u týchto ľudí nachádzajú v malých, hustých zhlukoch a slnečným žiarením sa na povrchu kože prejavia ako malé škvrny – pehy. Preto sa najčastejšie objavujú na miestach, ktoré sú vystavované slnku, teda na tvári a rukách. Najčastejšie bývajú viditeľné práve počas letných mesiacov, keď sa nechránime UV faktorom, a v zime opäť výrazne vyblednú či úplne zmiznú.

So samotnými pehami sa teda nik nenarodí, ale na ich vznik je potrebné práve ultrafialové žiarenie zo slnka. Preto si nikdy nevidel batoľa, ktoré by malo tieto škvrny.

Žiadna panika

Pehy bývajú neškodné, no ak sa ich tvar výrazne mení, nechaj si ich skontrolovať dermatológom, aby vylúčil, že nejde o abnormálne znamienko či rakovinu. Ich prítomnosť nemusí byť znakom toho, že si sa nedostatočne chránil pred slnkom, možno len potrebuješ vyšší SPF ochranný filter.

Vo všeobecnosti sa odporúča minimálne SPF 30 (poskytuje 97 % ochranu), pričom sa už výrazne nelíši od 50 (má 98 % ochranu). Najlepším riešením je ale kvalitná pokrývka hlavy. 

Nehanbia sa za ne ani celebrity 

Možno si si to ani neuvedomil, či na to úplne zabudol, no pehy mávajú mnohé hollywoodske celebrity, ako speváčka Kesha, modelka Bella Hadid, či herečky Gwyneth Paltrow a Meghan Markle.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Na Met Gala 2023 sa objavili mačky, žiarili perly a róby vyrážali dych! Toto je 11 najlepších outfitov večera
Kesha sa svojimi pehami nikdy netajila (Zdroj: Flickr.com/Jim pop)

V minulosti boli znakom čarodejníctva

Dnes sa na tom len zasmejeme, no v stredoveku boli pehy považované za znak čarodejníctva. Verilo sa, že pehy sú znakom vernosti žien diablovi, čo mali dosvedčovať aj ryšavé vlasy, ktoré sa pre genetické predispozície zvyčajne vyskytujú spolu s pehami.

Pehy neboli žiadúce dokonca ani v starovekom Ríme, kde sa takéto ženy považovali za nečisté. Práve pehy mali byť vonkajším znakom ich vnútornej skazenosti.

Poznáš niekoho s pehami?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk insider.com
Odporúčame