Opice, ktoré vyhľadávajú kvasené ovocie: Aj toto môže byť dôvod, prečo ľudia milujú alkohol

opica, ktorá je červený melón

Niektoré druhy opíc vyhľadávajú kvasené ovocie s obsahom alkoholu (Zdroj: Unsplash/Radoslaw Prekurat)

#Kto už vie opísať lepšie pozitívny vzťah k alkoholu, ako slovenský národ. Nápoje s etanolom sú zakorenené hlboko v našich tradíciách. Teraz sa však ukazuje, že ide o všeobecný pud ľudí, ktorý sa dá pozorovať aj u opíc.

Pri štúdiu stravy pavúčiakov (druh opíc) čiernych v Paname výskumníci zistili, že palmové plody, ktoré tieto zvieratá pravidelne jedia, obsahujú malé dávky etanolu. Vzorky moču od dvoch opíc pavúkov tiež odhalili metabolity (zvyšky trávenia) špecifické pre etanol, čo naznačuje, že alkohol neprechádza len ich telami, ale je nejakým spôsobom trávený a využívaný.

Konzumujú kvasené ovocie zámerne?

Je to zaujímavá myšlienka, ale doteraz boli dôkazy pre túto hypotézu obmedzené a väčšinou neoficiálne. Divoké šimpanzy boli napríklad prichytené pri konzumácii fermentovanej šťavy z paliem a neskôr sa zistilo, že táto šťava obsahuje takmer 7 percent etanolu.

Tentokrát sa však podarilo pozorovať zámernú konzumáciu alkoholu. „Prvýkrát sme dokázali bez tieňa pochybností ukázať, že voľne žijúce primáty bez ľudského zásahu konzumujú ovocie obsahujúce etanol,“ hovorí primatologička Christina Campbell z Kalifornskej štátnej univerzity v Northridge.


Záhada 300-ročnej múmie s ľudskou tvárou a rybím chvostom! Vedci sa ju pokúšajú odhaliť: Ide o morskú pannu?


Hypotézu opitých opíc prvýkrát predložil biológ z UC Berkeley Robert Dudley v roku 2000. Predpokladá, že silná príťažlivosť opíc, ktoré prejavujú pach a chuť etanolu, je evolučnou výhodou, ktorá im umožňuje ukoristiť si zrelé ovocie plné energie, skôr, ako sa k nim dostanú iné zvieratá.

Nutričné výhody ovocia

Rovnaká túžba po etanole stále existuje aj v našom vlastnom druhu, ale odvtedy bola oddelená od nutričných výhod celého ovocia. Keď sa kvasinky živia cukrom, produkujú alkohol, pravdepodobne ako spôsob, ako bojovať proti ostatným konkurentom. Prchavá zlúčenina sa potom šíri vzduchom a priťahuje zvieratá, ako sme my, na šťavnaté občerstvenie.


Chceš obmedziť pitie alkoholu? Máme pre teba overené tipy ako na to, pomôcť ti môže aj aplikácia


Nielenže sa zdá, že prirodzene sa pasúce pavúčiaky jedia veľa ovocia obsahujúceho etanol, ale tiež sa zdá, že metabolizujú fermentované cukry, a teda sú schopné získavať z neho energiu. Podobný sklon môže existovať aj u ľudí. V skutočnosti sú plody, ktoré jedia opice, tie isté, ktoré používajú domorodé ľudské populácie v Strednej a Južnej Amerike na výrobu chicha, čo je fermentovaný alkoholický nápoj.

Genetické zhody s primátmi

Ak existuje nejaká evolučná výhoda alkoholu, prenášaná desiatky miliónov rokov od spoločného predka medzi nami a modernými primátmi, potom by sa mala prejaviť v DNA zvieraťa. A je to tak. Gény kódujúce metabolizmus etanolu sú rozšírené medzi cicavcami, ktoré jedia ovocie a nektár.

V skutočnosti ľudia, šimpanzy, bonobovia a gorily zdieľajú mutáciu v géne, ktorý zlepšuje etanolový enzým 40-krát. Aké výhody tento gén v konečnom dôsledku dáva zvieratám, je ešte potrebné preskúmať, ale prístup k extra kalóriám im pravdepodobne poskytol evolučnú výhodu v prostredí, kde hľadanie kalórií vyžaduje veľa tvrdej práce.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame