Chceš obmedziť pitie alkoholu? Máme pre teba overené tipy ako na to, pomôcť ti môže aj aplikácia

partia priateľov si pripíja drinkami

Poradíme ti, ako obmedziť alkohol (Zdroj: Unsplash/Yutacar)

#So všetkým, čo sa za posledných pár rokov dialo, veľa ľudí zmenilo svoje návyky, obzvlášť čo sa týka konzumácie alkoholu. Okrem toho, že ľudia začali viac piť, bol však zaznamenaný aj zvýšený dopyt po podpore, čo naznačuje, že viac ľudí sa pokúša obmedziť alebo prestať. Existuje pomerne dosť možností, ktoré môžu pomôcť, no treba mať na pamäti, že pre každého funguje niečo iné.

Väčšina ľudí úspešne prestane alebo obmedzí konzumáciu alkoholu sama. Ľudia, ktorí pijú častejšie, majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať príznaky závislosti a môžu to mať ťažšie. Ak máš miernu závislosť od alkoholu, možno sa ti podarí obmedziť alkohol aj na vlastnú päsť. Ale ak si už mierne závislý, možno budeš potrebovať nejaký druh podpory.

Oklamať myseľ

Závislosť je stav, pri ktorom si náš mozog a organizmus vyžaduje príjem určitej látky, aby nám „za odmenu“ doprial príjemné pocity. Aj vlastný rozum však môžeme oklamať. Nápoje s nulovým obsahom alkoholu sú alkoholické nápoje s odstráneným alkoholom, ktoré si však zachovávajú chuť podobnú alkoholickej verzii.


Mladá matka opísala svoj život plný alkoholizmu: Silný príbeh dojme k slzám úplne každého


V súčasnosti existuje obrovský výber liehovín, piva a vína, ktoré neobsahujú alkohol. Ak sa snažíš znížiť príjem alkoholu zo zdravotných alebo iných dôvodov, môže to byť dobrá voľba. Navyše nebudeš mať pociť, že vypadáš z partie, alebo sa nemôžeš ísť von zabaviť.

Pomôcť ti môžu aj aplikácie

Na podporu ľudí s obmedzením alebo skoncovaním s alkoholom bol vyvinutý celý rad počítačových, webových a mobilných aplikácií . V prvých štúdiách dokonca preukázali sľubné výsledky. Výhodou týchto aplikácií je dostupnosť, ale výsledky sú skromné ​​a zdá sa, že najlepšie fungujú v spojení s profesionálnou podporou.

Pokiaľ máš pocit, že problémy s alkoholom sú vážne, nikdy sa neboj vyhľadať odbornú pomoc. Už niekoľko sedení s psychológom môže pomôcť zlepšiť ako psychický, tak aj fyzický stav závislosti.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame