Záhada 300-ročnej múmie s ľudskou tvárou a rybím chvostom! Vedci sa ju pokúšajú odhaliť: Ide o morskú pannu?

Záhada 300-ročnej múmie morskej panny

Záhada 300-ročnej múmie morskej panny. (Zdroj: Unsplash.com/ Nsey Benajah)

#Vieš si predstaviť, žeby si niekedy zazrel morskú pannu ako z rozprávok? Pred 300 rokmi sa podarilo chytiť do rybárskej siete také stvorenie, ktoré morskú pannu skutočne pripomínalo. Jeho tvár vyzeralo ako ľudská a nechýbal ani rybí chvost. Ide však skutočne o záhadné stvorenie? To sa rozhodli preskúmať vedci.

V rokoch 1736 až 1741 malo byť pomocou rybárskych sietí v Tichom oceáne pri japonskom ostrove Šikoku ulovené záhadné stvorenie, ktoré na prvý pohľad malo pripomínať morskú pannu. V súčasnosti je uchovávaná v chráme Enjuin v meste Asakuchi ako múmia, ktorú tamojší ľudia uctievajú.

Dokonca sa k nej osadníci modlili, aby zabránili šíreniu pandémie koronavírusu. To však nie je jediné, čomu verili. V týchto miestach je dokonca mäsu z morských panien prisudzovaná čarovná schopnosť. Údajne, keď ho skonzumujete, tak sa dožijete vysokého veku. Šíri sa aj legenda, že jedna zo žien takéto mäso nechtiac zjedla a žila až 800 rokov.

Táto obrovská záhada nenechala chladných ani vedcov, ktorí sa ju rozhodli rozlúštiť. Zvláštneho tvora preto podrobia skenovaniu pomocou CT-čka a tiež mu odoberú vzorky DNA, ktoré budú testovať, aby sa im podarilo odhaliť, o aké stvoreniu v skutočnosti ide. Vedci predpokladajú, že môže ísť o zošité telá ryby a opice.

Podobné prípady aj v minulosti

Podobné prípady, kedy sa ľudia nazdávali, že odhalili morskú pannu sa objavili aj v minulosti. Všetky však boli doteraz vyvrátené. Jedným z takýchto, bol aj asi najznámejší podvod s morskou pannou z Fidži. Istý P. T. Barnum totiž od ľudí pýtal peniaze a sľuboval im, že im vystavený slávne mýtické stvorenie morskej panny. Ako propagáciu využíval rôzne kresby, avšak nakoniec sa ukázalo, že návštevníci mohli vidieť len opicu prišitú k rybe.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, iflscience.com, news.com.au
Odporúčame