Nová strieľačka Valorant garantuje zábavu: Svojou prehľadnosťou, moderným dizajnom púta veľkú pozornosť

valorant

Predstavíme ti novú strieľačku Valorant (Zdroj: playvalorant)

#Valorant je taktická multiplayerová strieľačka z pohľadu prvej osoby, vyvinutá spoločnosťou Riot Games. V tomto počine sa tvorcovia legendárneho League of Legends pokúšajú konkurovať rovno najväčším hviezdam online fps žánru. Hra spája herné mechaniky Counter-Strike s moderným dizajnom a typom hrdinov podobným Overwatch. Výsledkom je rýchla intuitívna akcia s rozsiahlymi taktickými možnosťami, mierená práve na skalných fanúšikov CS.

Garantovaná zábava

Táto 5vs5 taktická strieľačka dorazila, ako sme už u Riot Games zvyknutí s free to play modelom, takže si ju môže zahrať každý, stačí si len založiť konto a pustiť sa do hrania. Po krátkom tutoriáli, kde sú vysvetlené základné princípy prichádza rovno prvý zápas so živými hráčmi. Krivka učenia sa nových vecí je tu dosť strmá, ale akonáhle pochopíš princípy, Valorant garantuje zábavu na dlhé hodiny.

Ak si si v minulosti občas zahral Counter-Strike, systém prestrelky na kolá ti bude hneď povedomý. Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti, kde proti sebe stoja dva tímy – útočiaci a obranný. Celkovo v maximálne 25 kolách útočiaci nesú „SPIKE“ – bombu, ktorú sa snažia dopraviť a odpáliť na niektorom z viacerých stanovíšť na mape. Úlohou brániaceho tímu je zabrániť explózii tým, že zabránia uloženiu bomby alebo jej zneškodnením, ak už bola zasadená.

Taktiež je, samozrejme, možné vystrieľať všetkých oponentov a zabezpečiť tak cenný bod pre svoj tím. Hra trvá pokým niektorý z tímov nezíska 13 bodov, respektíve nevyhrá 13 kôl. Každé kolo trvá 100 sekúnd. Pokiaľ bola uložená bomba, časovač sa prestaví na 45 sekúnd a počas tohto času musí útočný tím ochrániť Spike pred zneškodnením.

Valorant
Hra Valorant ti predstaví širokú škálu postáv (Zdroj: xtrafondos/V1NSLEE)

Prepracované zbrane a široká škála postáv

Strieľanie je rýchle, oponenta sa dá eliminovať aj jedinou, dobre mierenou ranou, čo hre dodáva na adrenalíne. Na výber je dokopy 17 zbraní, každá s prepracovaným, unikátnym spätným rázom, ktorý zásadne mení štýl boja. Zbrane sa kupujú medzi jednotlivými kolami za peniaze zarobené počas kôl. Dajú sa získať napríklad za výhru, prehru, umieraním, uložením bomby a hlavne zabíjaním oponentov.

V hre je dokopy 11 hrateľných postáv – agentov. Každý z nich má 4 unikátne špeciálne schopnosti, ktoré sa tiež v hre kupujú, podobne ako zbrane. Nie je tu teda časová miera, potrebná na použitie schopnosti, je tu len jej cena. Schopnosti a štíty sú oproti zbraniam relatívne lacné, pre využitie plného útočného potenciálu agenta však treba niekedy kalkulovať.

Potrebné je získať prax

Chce to tréning, naučiť sa využívať schopnosti v pravý moment a prináša to do hry väčšiu hĺbku taktizovania. Celkovo sú schopnosti v hre skvelo implementované a Valorant ponúka také množstvo rôznych možností boja, že je stále čo skúšať a zlepšovať. Je to vyšperkovaná hra pre každého, kto to s tréningom myslí vážne a je ochotný učiť sa špecifikám jednotlivých zbraní.

Vývojári výrazne podporujú komunitu hardcore hráčov. Z radov príležitostných hráčov sa však ozývajú aj nespokojné ohlasy, hlavne so systémom napredovania. Stáva sa totiž až príliš často, že výsledok hry je 13-0 alebo 0-13 a lepšie vyváženie, na základe zručností hráčov by bolo určite na prospech. V opačnom prípade je pochopiteľný aj odliv príležitostných hráčov ku konkurencii – najmä Overwatch, ktorý má progres-systém zvládnutý lepšie.

Milovníkom rýchlej akcie nemusí vyhovovať, že hra povzbudzuje kempovanie a čakanie na vhodnú príležitosť, pričom hráč, ktorý bol zabitý hneď na začiatku musí relatívne dlho čakať na koniec kola. Kto ale vyrastal na Counter-Strike, bude sa tu cítiť ako ryba vo vode.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa VALORANT (@playvalorantofficial)

Prehľadnosť hry

Po grafickej stránke je zjavný minimalistický dizajn, s dôrazom na prehľadnosť. Hra ponúka v súčasnosti 5 máp – Bind, Haven, Split, Ascent a Icebox. Všetky sú precízne vybalansované k svojmu cieľu – ukladaniu a zneškodňovaniu bomby. Obsahujú tiež rôzne špecifiká – napríklad Bind má dva jednosmerné teleporty, cez ktoré je možné tiež strieľať, hádzať granáty alebo posielať drony. Haven má ako jediná až 3 bombové stanovištia, Split a Icebox obsahujú laná, ktoré umožňujú krátkodobé zrýchlenie a Ascent má zatvárateľné dvere. Konkrétnu mapu si nevyberajú hráči, ale je pred každou hrou vybratá náhodne.

Zaujímavým aspektom hry je ekonómia. Mať viac herných peňazí znamená dovoliť si lepšie zbrane, brnenie a viac špeciálnych schopností, čo samozrejme tvorí solídnu výhodu. V podstate sa hrajú 3 typy kôl. Šetriace kolá, kedy hráč šetrí peniaze, polovičné, kde hráč kupuje najmä pištole a smg s cieľom zarobiť dostatok na ďalšie kolo a tam to „roztočiť“ naplno. Posledné sú takzvané „plný nákup“, kde je cieľom prevalcovať nepriateľa.

4 kategórie postáv

V hre je na výber celkovo 11 herných postáv – agentov. Sú rozdelení do 4 kategórií, vzhľadom na ich silné a slabé stránky. Tieto kategórie sú Duelist, Initiator, Sentinel, Controller. Duelisti sú agenti, ktorých schopnosti sa sústredia na elimináciu oponentov. Ich schopnosti sú sólovo ladené a tímu prispievajú najmenej. Napriek tomu sú medzi hráčmi najpopulárnejší.

Initiatori sa špecializujú na prepravu tímu tam, kam sa potrebuje dostať  vďaka schopnostiam blokovania viditeľnosti oponentov a zdolávania strmých prekážok. Sentinel agenti majú najviac tímovo ladené schopnosti, zamerané na blokovanie prístupu k určitým pasážam mapy. Controller agenti sú druhou najpopulárnejšou kategóriou a ich hlavnou schopnosťou je rozmiestňovať po mape dymové clony.

valorant
Čo povieš na Valorant ty? (Zdroj: playvalorant)

Vysoký záujem

Valorant bol od začiatku zamýšľaný ako kompetitívny e-šport. Hra vyšla po dvojmesačnom uzavretom beta teste oficiálne 2.júna 2020 a prakticky od vydania organizuje množstvo turnajov. Veľkosťou prize-poolov sa zatiaľ ani zďaleka nedoťahujú na najväčšie e-športové turnaje, avšak postupne sa začína objavovať medzi najpozeranejšími hrami na Twitchi.

To spolu s ešportovým úspechom Riotu s League of Legends dáva nádej, že aj Valorant sa v budúcnosti stane ďalším gigantom na scéne. Turnaje sa organizujú prakticky po celom svete, pričom najpromovanejší z nich je aktuálne už od februára prebiehajúci, celoročný The VALORANT Champions Tournament. Je to vlastne prvý oficiálny pokus Riot Games v celosvetovom merítku, z ktorého vzíde aj prvý svetový šampión.

Turnaj má 3 úrovne a už v prvej fáze rozdistribuuje medzi najlepšie tímy vyše 400 000$. Sezónu štartujú

Valorant Challengers – regionálne zápasy s otvorenou kvalifikáciou, ktoré potrvajú niekoľko týždňov a prihlásiť sa na ne môže každý. Víťazné tímy jednotlivých regiónov postúpia do medzinárodného Valorant Masters turnaja, ktorý sa uskutoční len 3x do roka. Na každom z týchto turnajov budú tímy zbierať body, potrebné pre kvalifikáciu na hlavnú udalosť – Valorant Champions, koncoročný svetový šampionát, ktorý sa bude konať v decembri. Potrvá dva týždne a zúčastní sa ho najlepších 16 svetových tímov. Už teraz sa máme na čo tešiť a za predpokladu, že Riot prinesie podobnú úroveň kvality šampionátu ako v League of Legends uvidíme čoraz viac hráčov z iných titulov presedlávať práve na Valorant.

Zdroj: Base games, Pavol Kisel
Odporúčame