Nedokážeš zaspať? Toto sú netradičné spánkové cykly Teslu či da Vinciho, ktoré môžeš odkukať

Foto: Gregory Pappas (Unsplash.com)

#Dospelý človek by si mal každú noc dopriať aspoň 7 hodín kvalitného spánku na to, aby sa dokázalo dostatočne zregenerovať jeho telo i psychika. Avšak nie všetci cítia túto potrebu. Najmä výnimoční ľudia, ktorí v histórii ľudstva zanechali výraznú stopu, vedeli, aký vzácny je čas. Spali naozaj zvláštne. Odborníci tvrdia, že práve ich nezvyčajný spánkový rytmus im pomohol naštartovať vlastnú tvorivosť.

Ak máš pocit, že ti to nepáli a že 7 či viachodinový nočný spánok je pre tebou len zbytočnou stratu času, môžeš si na vlastnej koži vyskúšať nezvyčajný spánkový cyklus Teslu, da Vinciho, Salvatora Dalího, či iných. Ktovie, možno práve ich biorytmus ti bude vyhovovať.

Jednofázový spánok je (ne)prirodzený

Tušil si o tom, že až do začiatku priemyselnej revolúcie ľudia nespávali kontinuálne 7 hodín v kuse, ako sa o to pokúšame my? Do tohto obdobia bol v kurze dvojfázový spánok. Keďže svietiť do noci bolo pre bežný ľud pridrahé, ľudia si obyčajne líhali už po západe slnka. Cez zimné obdobia išli do postele naozaj skoro. Samozrejme, nie všetkým sa chce spať 14 hodín v kuse.

Photo by Matheus Vinicius on Unsplash

Preto v noci stávali, pokecali, modlili sa, milovali a potom opäť išli spať. Nočný spánok bol teda rozdelený na dve etapy. Ako sa však stala elektrina dostupnou pre širokú verejnosť, ľudia si začali líhať čoraz neskoršie. Až sa dvojfázový spánok zlial do jedného. No nie každému to môže vyhovovať.

Spánok bol pre nich stratou času

Úspešní ľudia sa rozhodli neplytvať zbytočne časom. Zvolili si ten najdrsnejší spôsob polyfázického spánku, ktorý im pomohol naštartovať produktivitu. Ubermanov cyklus je priam vražedný. No Leonardo da Vinci, Nikola Tesla, Tomase Alvy Edisona sú dôkazom toho, že v niektorých prípadoch to môže fungovať.

Photo by Eric TERRADE on Unsplash

Všetci títo velikáni sa inšpirovali prírodou. Všimli si, že väčšina cicavcov nespí kontinuálne niekoľko hodín, ale skôr si zdriemnu niekoľkokrát za 24 hodín. Pri polyfázickom spánkovom cykle si môžeš pospať niekoľkokrát za deň, avšak jeho hlavnou nevýhodou je to, že sa len zriedkakedy dokážeš dostať do stavu hlbokého spánku, počas ktorého si naše telo najlepšie oddýchne. Navyše, v tvojej práci alebo škole by k tvojim spacím návykom asi neboli celkom zhovievaví.

Šialený Ubermanov spánkový cyklus

Ubermanov spánkový cyklus je nasledovný. Každé štyri hodiny si môžeš dať pauzu od práce a zdriemnuť si na 20 minút. Ak ti to znie príliš jednoducho, tak vedz, že tento cyklus je potrebné dodržiavať aj v noci. Keď si to spočítaš, zistíš, že si až tak veľa nepospíš. Traduje sa, že Nikola Tesla nikdy v noci nespal dlhšie ako 2 hodiny a aj to bolo len veľmi zriedkavo.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa elon musk (@allhailmusk),

 

Aj Elon Musk, legendárny zakladateľ spoločnosti Tesla, si nepotrpí na vylihovanie v posteli. Nespí polyfázicky, avšak spánku venuje minimum času. V práci trávi týždenne až neuveriteľných 120 hodín.

Vedci dosvedčujú, že polyfázický spánok má niečo do seba. Možno práve preto ti po obede klipkajú oči a máš chuť si zdriemnuť. Ak sa rozhodneš Ubermanov spánkový cyklus vyskúšať na vlastnej koži, buď opatrný. Nedostatok spánku môže mať za následok stratu koncentrácie, prejedanie, bolesti hlavy, dokonca môžeš mať vyššie riziko infarktu. Ale ktovie, možno práve budeš ty tou výnimkou, ktorej tento cyklus bude vyhovovať.

Tešíme sa na tvoje objavy.

Zdroj: curiosity.com
Odporúčame