NÁZOR Takmer som sa stala otrokom zdravého životného štýlu: Dnes už viem, že to za to nestojí

Photo by Nathan Cowley from Pexels

#Asi to poznáš aj ty. Informácie o tom, aký je zdravý životný štýl absolútne super, vyskočia na teba pomaly aj z chladničky. Tiež som pred pár rokmi skončila na túto iluzórnu vlnu nezmyselného naháňania sa za absolútnou dokonalosťou tela. Dnes som si vedomá, že starať sa o telo má rozhodne zmysel, avšak stať sa otrokom zdravého životného štýlu určite nie je cesta k šťastiu.

Na internáte zješ skutočne kadečo

pexels.com

Ak si niekedy žil na internáte, tak určite vieš, že to, čo sa tam konzumuje, má od zdravej stravy poriadne ďaleko. Teda česť výnimkám. Na raňajky nikto z nás nemal čas a na obed, keď sa kvílenie žalúdka už nedalo počúvať, sme si kupovali bagety v predraženom bufete. Sem-tam ovocie, müsli tyčinka, párky, pizza, cestoviny na stotisíc spôsobov, či instantné polievky, ktoré chutili všetky rovnako. Presne takto som sa stravovala aj ja. Dokiaľ som nespoznala Lenku. Drobné žieňa, ktoré vyzeralo dokonale. Každé ráno behávala 7 kilometrov, cukru sa vyhýbala na sto honov a na jej šľachovitom tele nebol ani gram zbytočného tuku.

Spolubývajúca ma úplne opantala

Photo by The Lazy Artist Gallery from Pexels

Dostala som ju za spolubývajúcu a odstupom času môžem povedať, že to bola pre mňa skutočne ťažká skúška. Keď som si zaliala kávu, vypočula som si od nej 15-minútovú prednášku o tom, ako veľmi škodím vlastnému telu. Hanbila som sa ako pes, no nemala som silu jej oponovať. Tak som postupne začala jesť iba to, čo ona. Zeleninu, ovocie a proteínové nápoje, ktoré vraj Lenke „Doslova zachránili život.“

V jeden deň mi vyhádzala kozmetiku kupovanú v bežnej drogérii, a nahradila ju eko radou. Ešte mi povedala, že jej nemám za čo ďakovať, bol to darček k meninám. Myslela som si, že zošediviem. Nevedela som sa dočkať víkendu, kedy pôjde Lenka na víkend k rodičom, pretože som si dovolila zhrešiť jednou Horalkou. Lenka však mala oči všade. Keď mi našla obal, poriadne mi vyčistila žalúdok.

Stala sa zo mňa bizarná verzia mojej pseudokamošky

Photo by picjumbo.com from Pexels

Takto to trvalo takmer rok. Postupne som schudla z normálnej hmotnosti na výraznú podváhu. Začali mi vypadávať vlasy. Lenka tvrdila, že je to fajn, že sa len detoxikujem od všetkých tých „svinstiev,“ čo som do seba dávala za celé tie roky. Všetko sa zmenilo až vtedy, keď som si našla frajera. Zistila som, že som šťastná aj keď nejem len šalát s paradajkami. Užívala som si život. Sem-tam sme si dali hranolky či bagetu a ja som videla, že konečne neriešim postavu.

Lenku som stopla v jej manipulácii. Neprijala to. Urazila sa a napriek tomu, že od tohto incidentu ubehli už roky, stále sa so mnou nerozpráva. Čo viem, má okolo seba ďalšie ženy, ktorým sa snaží zmeniť život k „lepšiemu.“ Mne je fajn. Zdravý životný štýl je síce fajn, ale nestojí za to, aby sa človek stal jeho otrokom.

Odporúčame