Mladá, hlúpa a ešte stále single: Ženy stále bojujú s predsudkami, ako ich poraziť?

Žena sedí schúlená na stoličke v izbe

Mladá žena schúlená na stoličke (Zdroj: Anthony Tran/Unsplash)

#Stereotypy o ženách sú všade okolo nás. Veď ktorá žena bez ohľadu na vek sa už niekedy nestretla s nejakou fixnou predstavou, domnienkou adresovanou na svoju osobu na základe pohlavia? Určite ani ty nie si výnimkou. Poďme sa ale zamerať na mladé ženy a stereotypy, ktoré sa s nimi spájajú.

Mladé sú hlúpe a naivné

S podobným názorom sa stretávajú už tínedžerky, ale aj ženy po dvadsiatke. V kruhu rodiny alebo starších známych sa na teba obracajú len s témami ako škola, chlapci, make-up a podobne. Akonáhle sa riešia financie a problémy ,,dospelých“, si z hry automaticky von.

Alebo ak sa aj nejako snažíš prispieť do takejto konverzácie, len sa nad tebou mávne rukou s frázou: ,,Čo ty o tom vieš.“ Deti a obzvlášť mladé ženy dnes dospievajú omnoho skôr, ako to bolo kedysi. Túto myšlienku nepodporujú iba odlišnosti vo fyzickom vývine. Vedci napríklad zistili, že deťom v súčasnosti prestávajú rásť kosti v mladšom veku než napríklad v 30. rokoch 20. storočia.

Rovnako napreduje aj vstup detí do puberty, obzvlášť u nežného pohlavia. Už v 90. rokoch sa dievčatá stávali vyspelejšími už okolo desiateho roku života, pretože v tomto období im začínali rásť prsia. V súčasnosti je táto tendencia úplne rovnaká a mladé ženy sú vyspelejšie nielen fyzicky, ale aj psychicky. A tak už v pätnástich sa môžu zaujímať o politické dianie alebo ekologické problémy. 

Zamerané iba na babské veci

Nielenže ťa môžu v spoločnosti vnímať ako nedostatočne skúsenú a v istých smeroch nekompetentnú kvôli veku. Často sa domnievajú, že si zameraná len na vzhľad a babské problémy. Keď sa do toho primieša ešte presvedčenie, že v tak mladom veku si neschopná vedieť, čo chceš, poriadny guláš je na svete. Ľudia často veria, že mladé ženy majú problém so stanovením svojich cieľov a priorít, čo vedie k tomu, že sú neisté vo svojich rozhodnutiach. Tak to byť samozrejme nemusí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
3 barmanky sa podelili o svoje skúsenosti: Nočné smeny, nároční zákazníci a katastrofálne techniky balenia

Príkladom sú mnohé ženy, ktoré sa úspešne uplatnili v odboroch, ktoré sú stále „mužskou doménou“, trebárs IT.  Presvedčí ťa o tom aj influencerka Lenka Králová vo svojom videu:

Si single? V tom prípade nemôžeš byť šťastná

Akonáhle dievča príde do puberty, už počúva o chlapcoch. Je zavalená otázkami: Páči sa ti niekto? Už s niekým chodíš? A ak je odpoveď nie, prichádza spŕška ďalších otázok: ,Kedy si už niekoho nájdeš? Také pekné mladé dievča ako ty a nemá frajera? Táto otázka dokáže vytočiť zo všetkých najviac.

Čuduj sa svete, ale ani pekné mladé dievča nemusí mať vždy niekoho. Na vzťah je treba dvoch. A ak ten druhý nie je nikde na obzore, čo sa dá robiť. Netreba sa predsa náhliť do vzťahov s hocikým. S niekým, koho ani dobre nepoznáš a ani si veľmi nerozumiete. Aj to pravé orechové raz príde a vtedy sa nájdu ďalšie nepríjemné otázky.

S nimi má dlhoročné skúsenosti aj Lucia. ,,Už od mojich štrnástich sa ma na každej návšteve a rodinnom stretnutí dookola všetci pýtali, či niekoho mám. Ďalších päť rokov som im vždy na túto otázku odpovedala nie. Samozrejme, že som túžila zažiť lásku a mať niekoho, ale nie nasilu. Najviac ma na tom celom iritovalo, že vždy, keď sa ma niekto spýtal niečo podobné, pozerali sa na mňa so súcitom. Ľutovali ma. Akoby som nemohla byť šťastná a spokojná aj bez chlapa. A keď som sa im to pokúšala vysvetliť, bolo vidieť, že mi to celkom neveria. Preto som sa naučila tieto reakcie ignorovať.“

Ste spolu už dlho, je čas na svadbu

S pribúdajúcim vekom sa otvára úplne nová kategória stereotypov a prichádza ďalšia lavína otázok. Ak si myslíš, že aspoň do dvadsaťpäťky nebudeš počuť nič o svadbe a deťoch, si na omyle. O svoje skúsenosti sa podelila Nika.

,,Mám 25 rokov a študujem na vysokej. S priateľom sme spolu šesť rokov, aj on je študent ako ja. To ale ľuďom nebráni v domnienkach, že po takej dobe by sme už mali riešiť svadbu. No ľudia si často neuvedomujú, že mať svadbu v dnešnej dobe nie je len tak. Najmä vtedy, keď sme ešte stále obaja študenti. Zasnúbení by sme mohli byť aj zajtra, ale načo? Človek to bude riešiť, keď na to budú vhodné podmienky. V našom prípade po skončení školy, keď budeme mať vyriešené spoločné bývanie a obaja budeme mať stály príjem.“

S podobnými domnienkami sa dnes stretáva mnoho mladých žien. Podľa prieskumu ide o vekovú kategóriu od 18 do 30 rokov. Niektoré spoločenské normy vyvíjajú na mladé ženy nátlak, aby sa v určitom veku vydávali.

To ťa môže privádzať k pocitu, že existuje ,,správny“ vek na uzavretie manželstva, čo môže zavážiť aj pri tvojich rozhodovacích procesoch. No ideálny vek na vydaj nie je pevne stanovený. Závisí od partnera, dĺžky vzťahu či finančnej situácie.

Svadobčania hádžu ryžu na mladomanželov
Svadba by mala byť voľbou namiesto normy (Zdroj: Victoria Priessnitz/Usplash)

Prírastok do rodiny

Neverila by si, ale mladé ženy sa pomerne skoro stretávajú aj s otázkami ohľadom zakladania rodiny. Tie prichádzajú o čosi neskôr, závisí od dĺžky tvojho vzťahu a v akom štádiu života sa nachádzaš. Máš po dvadsiatke a už pracuješ, nebodaj máš stabilný vzťah? To už pre mnohých znamená, že si už zrelá na dieťa.

Samozrejme, že po svete chodí množstvo mladých mamičiek s kočíkmi, to však neznamená, že musíš byť jednou z nich aj ty. Ak to tak cítiš, je to v poriadku. Ak však nie, nehrň sa do toho hlava nehlava. 

Manifest mladej ženy

Aj autorka Žaneta Morovská dlhé roky pociťovala tlak spoločnosti voči nej ako žene. Správne identifikovala, že podobný scenár prežíva neskutočné množstvo mladých žien v 21. storočí. Preto napísala knihu Manifest mladej ženy, ktorá je jej vlastnou poetickou reflexiou. Na základe svojich osobných skúseností  a s pomocou niekoľkých diel múdrych autorov v nej hľadá pravdu o mladej žene tohto storočia. Ak sa s tlakom stereotypov stretávaš aj ty, neváhaj si prečítať tento manifest. Určite sa s ním stotožníš a aspoň nadobudneš pocit, že v tom nie si sama.

Tvoj vlastný manifest

Nemusíš sa poddávať všadeprítomnému tlaku. So stereotypmi sa dá bojovať. Nauč sa odmietať alebo ignorovať normatívy týkajúce sa manželstva, rodiny, kariéry, no skrátka čohokoľvek. Pamätaj, že ty si hlavnou hrdinkou svojho života a je len na tebe čo, ako a kedy sa rozhodneš niečo urobiť.

Veľkou pomocou môže byť zdieľanie svojich skúseností s rovesníčkami. Debata s kamarátkami na káve jednej žene ešte nikdy neuškodila. Posťažujte sa, navzájom sa podporte. Nie je nič viac, ako keď ženy držia spolu.

Vo väčšom meradle by však mohla byť nápomocná podpora rovnosti pohlaví či pozitívne zobrazenie žien v médiách. Uznávanie rozmanitosti je kľúčové aj na vytvorenie otvorenejšieho a spravodlivejšieho spoločenstva.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame