7 žien z histórie, ktoré si zaslúžia našu pozornosť: Ich život aj skutky ťa inšpirujú!

Coco Chanel

Coco Chanel bola jednou zo žien, ktoré priebojne bojovali vo svete za ženskú rovnoprávnosť (Zdroj: Wikipedia.org)

#Niekedy sa nám môže na prvý pohľad zdať, že históriou hýbali iba muži. Je pravda, že možno sa o nich viac hovorilo, ale keď sa na to pozrieme bližšie, tak zistíme, že ženy im boli plnohodnotnou konkurenciou. Lekárky, vynálezkyne, političky a mnohé ďalšie. Ženy môžu byť všetkým, čím len chcú a tieto dámy sú toho príkladom.

#Coco Chanel

Coco, módna návrhárka, ktorá revolúciou v móde zmenila zmýšľanie ľudí. Z dievčaťa zo sirotinca vyrástla dáma so svojím názorom. Bola silná, odvážna, niekedy až drzá. Život jej pod nohy hádzal polená, ale ona ich vedela prekročiť so všetkou gráciou. Ukázala, že žena môže byť krásna aj bez šnurovačiek, dlhých sukní a oblečenia z nepohodlného materiálu. Skrátila sukne, priniesla úplety, dokonca aj nohavicový kostým.

#Coco Chanel
Priebojná Coco Chanel búrala jeden stereotyp za druhým (Zdroj: Wikipedia.org)

#Margaret Thatcherová

Železná Lady ťa presvedčí o tom, že aj ženy patria do politiky. Jej typickými črtami bola rozhodnosť a neústupčivosť, za ktoré si vyslúžila svoju prezývku. Vďaka jej pomoci sa Británii vrátila dobrá povesť a opäť sa stali veľmocou. Za 11 rokov na čele britskej vlády sa okrem iného zaslúžila o pád železnej opony, keďže bola výrazne proti komunistickému režimu.

Margaret Thatcherová
Nezlomná Margaret Thatcherová sa zaslúžila o rozkvet Británie (Zdroj: Wikipedia.org)

#Marie Curie-Sklodowska

Vieš ktorá žena sa stala prvou držiteľkou Nobelovej ceny? Áno, je to poľsko-francúzska vedkyňa Marie Curie. Zaslúžila si ju v oblasti fyziky, ale o 8 rokov neskôr získala ďalšiu za prínos v chémii. V týchto dvoch odboroch bola špička. Právom ju môžeme považovať za priekopníčku v oblasti rádioaktivity. Jej prvý objavený prvok bolo Polónium a pomenovala ho po svojej rodnej krajine.

Marie Curie-Sklodowska
Fyzička a chemička Marie Curie-Sklodowska získala dve Nobelové ceny (Zdroj: Wikipedia.org)

#Billie Jean Kingová

Aj športovkyne hýbali svetom. Bývalá tenistka Billie J. Kingová je číslo jeden na zozname profesionálok v tomto športe. Vyhrala 39 Grandslamov: 12 v dvojhre, 16 v ženskej štvorhre a 11 v zmiešanej štvorhre. Bojovala za rovnoprávnosť pohlaví nie len na kurte (zaslúžila sa o lepšie postavenie ženského tenisu), ale aj mimo neho.

V roku 1973 ju vyzval na zápas Bobby Riggs, keďže pochyboval, že by ho dokázala poraziť aj jedna z najlepších žien. Ona ho vyhrala bez väčších problémov.

Billie Jean Kingová
Významná osobnosť ženského tenisu Billie Jean Kingová (Zdroj: Wikipedia.org)

#Natalia Bekhtereva

Ruská neurologička a psychologička zasvätila svoj život počas druhej svetovej vojny medicíne, predovšetkým skúmaním nášho mozgu. Prišla na spôsob, vďaka ktorému dokážeme merať impulzívnu aktivitu ľudských neurónov. Okrem toho, že napísala obrovské množstvo publikácii, založila aj Human Brain Institute v Rusku a získala Leninov rád, štátnu cenu ZSSR a Wienerovu medailu.

Natalia Bekhtereva
Ruská neurologička Natalia Bekhtereva (Zdroj: Wikipedia.org)

#Harriet Tubmanová

Harriet bola bojovníčkou za slobodu afrických Američanov. Aj ona bola nevoľníčkou a dokonca bola nútená zbiť otroka, ktorý utiekol. Odmietla a dostala bitku sama. Nakoniec sa jej podarilo utiecť a stala sa vedúcou osobnosťou oslobodzovacieho hnutia. Previedla stovky nevoľníkov z juhu k vytúženej slobode na severe.

Harriet Tubmanová
Bojovníčka za slobodu afrických Američanov Harriet Tubmanová (Zdroj: Wikipedia.org)

#Grace Hopperová

IT je na prvý pohľad odvetvie pre mužov, je však načase odhodiť rodové stereotypy. Ten, kto vynašiel prvý kompilátor pre programovací jazyk bola práve Grace. Ako prvá žena dosiahla námornú hodnosť admirála v zálohe a programovala prvé počítače.

Grace Hopperová
Programátorka Grace Hopperová (Zdroj: Wikipedia.org)
Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame