Obľubuješ psychologické knihy s neobvyklým uhlom pohľadu? Tieto si určite prečítaj!

Najlepšie psychologické knihy

Toto je zoznam kníh, ktorý ťa prinúti zamyslieť sa nad životom (Zdroj: freepik.com)

#Pre dnešné knižné okienko sme si vybrali podkategóriu psychologických kníh. Skúmanie ľudskej duše a povahy je základnou témou, ktorú sa pokúšala odkrývať už antická filozofia. A tak je to dodnes. Neustále hľadáme samých seba a postavy v knihách to robia podobne.

Veríme, že prostredníctvom dnešného výberu kníh dokážeš odkryť povahu svojej vlastnej duše aj ty! Každý z nás je predsa nekonečným vesmírom, podobne ako každá kniha skrýva svoj vlastný jedinečný príbeh.

Možno by si sa mala s niekým porozprávať, Lori Gottlieb

Vtipná, inšpiratívna a prekvapivá kniha psychoterapeutky a novinárky L. Gottlieb ťa zavedie do zákulisia terapeutických sedení, pri ktorých jej pacienti (a ona sama) hľadajú odpovede. Gottlieb lieči pacientov v súkromnej ambulancii v Los Angeles, no pre osobnú krízu sa jej svet zrúti ako domček z karát.

Na scénu prichádza Wendell, čudácky no skúsený terapeut a Lori sa ocitne v jeho ambulancii. S plešinou, vo svetri a v športových nohaviciach vyzerá ako z filmu. Gottlieb skúma tajné komnaty duší svojich pacientov – sebeckého hollywoodskeho spisovateľa, mladomanželky s čerstvo diagnostikovanou smrteľnou chorobou, staršej panej, ktorá sa vyhráža, že spácha samovraždu, ak sa jej život do sedemdesiatych narodenín nezlepší. Ale tiež dvadsiatničky, ktorá sa neprestajne zaplieta s nesprávnymi mužmi.

Gottlieb si uvedomí, že všetci hľadajú odpovede na rovnaké otázky, aké si vo Wendellovej ordinácii kladie sama. Aké otázky si kladieme napokon všetci? Gottlieb ťa pozýva do sveta pacientov aj toho svojho, skúma pritom pravdy a výmysly, ktoré nahovárame sebe aj okoliu, kým balansujeme na lane napnutom medzi láskou a túžbou, zmyslom a smrteľnosťou, hrôzou a odvahou, nádejou a zmenou.

Možno by si sa mala s niekým porozprávať
Terapeutka L. Gottlieb sa v knihe delí o svoje skúsenosti z praxe (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Táto izba sa nedá zjesť, Nicol Hochholczerová

Druhým knižným tipom je debutová novela dvojnásobnej finalistky súťaže Poviedka. On mal 50 a ona 12. Toto sú dve ústredné postavy, ktoré nám autorka predstavuje. Kniha je krátka, no nezabudnuteľná. Vyvoláva emócie až tak, že má čitateľ chuť plakať, kričať či vrieskať, čo je presným opakom ústrednej postavy Terezy, ktorá tak urputne skrýva svoje emócie. Aby sme ti však atmosféru knihy priblížili, toto je malá ukážka, vďaka ktorej si nezvyčajnú atmosféru knihy môžeš predstaviť:

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ o slávnych dielach musíš zvládnuť, aj keď nie si knihomoľ: Dáš to, či pohoríš?

Tereza nie je jeho dcéra, mohla by byť, ale nie je, jeho dcéra má kučeravé vlasy a Tereza rovné, spľasnuté okolo tváre. Jeho dcéra má drobný nos a Tereza orlí, k nemu husté obočie a pery, na ktoré by sa hodil rúž, kým jeho dcéra má namiesto úst úzku čiarku ako na prasiatku, takú úzku, že sa do nej nezmestili žiadne mince jeho otcovstva, púšťala ich na zem a zamykala sa v izbe. Tereza má pery, ktorými ho teraz bozkáva, jazyk mu medzi ne padá ako zlatá minca, Ivan počuje tú mincu cinknúť, počuje, ako si ju Tereza doma šúcha o stehná a rodičia sa jej pýtajú kde si bola, a počuje aj, ako Tereza hovorí so Silviou v meste, a celý čas sa jej trasú ruky. (str. 27)

Táto izba sa nedá zjesť
Debut slovenskej autorky Nicol Hochholczerovej (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa tento svojrázny debut zaujal, môžeš si ho zakúpiť priamo TU!

Slepá vŕba a spiaca žena, Haruki Murakami

Tento knižný tip sa umiestnil aj na popredných priečkach v samotnom výbere martinus.sk. Dvadsaťštyri majstrovských poviedok z rokov 1979 až 2006 od autora H. Murakamiho je mimoriadne skvelou ukážkou jeho strhujúceho rukopisu a podmanivosti krátkych próz.

V príbehoch, ktoré sa odohrávajú v Japonsku, Taliansku, Grécku či na Havaji, opäť provokuje fascinujúcim a nekompromisným stieraním hranice medzi možným a nemožným, presvedčivo zachováva rovnováhu medzi oboma týmito svetmi, plynulo prechádza zo sveta každodennosti do sveta snov. A práve v tom balansovaní na hrane nemilosrdne odhaľuje temné aj krehké stránky nás všetkých a zraniteľnosť našej duše.

Slepá vŕba a spiaca žena
V knihe nájdeš 24 poviedok od roku 1979 až po rok 2006 (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha poviedok zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Olive Kitteridgeová, Elizabeth Strout

Táto kniha ti predstaví Olive Kitteridgeovú – ženu v strednom veku, ktorá vníma svet svojsky. Niekedy je prísna, inokedy trpezlivá, niekedy vnímavá, inokedy smutne popierajúca skutočnosť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Predsavzal si si viac čítať, ale nedokážeš začať? Vyskúšaj 7 netradičných metód

Olive je učiteľka na dôchodku v malom mestečku Crosby na pobreží v americkom Maine. Neznáša zmeny v meste ani vo svete, ale nie vždy si všimne, ako sa menia ľudia okolo nej: klaviristka prenasledovaná starou láskou, bývalý študent, ktorý stratil túžbu žiť, jej vlastný dospelý syn, ktorého mučí jej iracionálna povaha, alebo jej manžel Henry, ktorý svoju vernosť ich vzťahu považuje za požehnanie a prekliatie zároveň.

Kým ľudia okolo nej zápasia so svojimi problémami, Olive začína lepšie rozumieť sebe a svojmu životu – niekedy je to bolestné, ale vždy úprimné. Román Olive Kitteridgeová ti v 13 príbehoch vcelku pôsobivo predostrie pestré a spletité skúmanie ľudskej duše.

Olive Kitteridgeová
Román Olive Kitteridgeová poukáže na nevšednosti ľudskej duše (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Klamársky život dospelých, Elena Ferrante

Rozprávanie dospievajúcej Giovanny sa začína vetou: „Dva roky predtým, ako otec odišiel z domu, povedal mojej matke, že som veľmi škaredá.“ Už len úvodná veta rozprávania avizuje, že kniha Klamársky život dospelých je nezvyčajným dielom, ktoré ťa prijme zamyslieť sa na viac ako 300 stranách príbehu.

Ten sa odohráva v prostredí strednej neapolskej spoločenskej vrstvy v polovici 90. rokov, v ktorej sa mladé dievča stretáva s dvojtvárnosťou, falšou, krízou hodnôt a spletitosťou rodinných vzťahov. Talianski recenzenti knihu prijali vrelo a ako to už býva v prípade autorky E. Ferrante, kniha vyvolala obrovskú odozvu a diskusiu. Do akého zrkadla by sa teda malo dospievajúce dievča pozrieť, aby sa našlo a zachránilo?

Klamársky život dospelých
Kniha E. Ferrante vyvolala u talianskych recenzentov búrlivú odozvu. (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Kaviareň na konci sveta, John Strelecky

Posledný psychologický tip predstavuje kniha, vďaka ktorej by si sa mal zamyslieť nad životom. Reklamný manažér John zažíva akési vyhorenie, preto sa rozhodne dať si pauzu. Na svojej ceste narazí na malú kaviareň, ktorá sa nachádza v nehostinných podmienkach na konci sveta.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TOP 5 knižných tipov, ktoré by si mal každý z nás prečítať aspoň raz za život: Stretol si sa s niektorými z nich?

Predtým, ako si objedná kávu, však musí zodpovedať na otázky, ktoré sa nachádzajú v jedálnom lístku: Prečo si tu? Bojíš sa smrti? Vedieš naplnený život? Znechutený John je nútený odpovedať, kým čaká na jedlo. Otázky o zmysle života sa Johnovi prv zdajú nezmyselné a zbytočné, no potom predsa len odpovie…

Hlavným posolstvom tejto útlej knihy je návod, ako vykročiť na cestu k plnohodnotnému životu. Človek by nemal snívať o dôchodku, keď si bude môcť všetko dopriať. Život sa nemá odkladať, ale žiť. Napriek presvedčeniu, že o zmysle nášho bytia už vieme všetko, nikdy sme o ňom hlbšie nepremýšľali… Živý a svojsky zábavný príbeh sa stal medzinárodným bestsellerom a bol preložený do 41 jazykov. 

Kaviareň na konci sveta
John Strelecky ti prináša príbeh o zmysle života (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Ktorý z našich tipov ťa zaujal najviac?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, martinus.sk
Odporúčame