Naše najkrajšie hrady a zámky, kde sa natáčali známe rozprávky: Budeš poznať všetky?

Zámok Bojnice počas slnečného dňa

Foto: Walkerssk (Pixabay.com)

#Miesta tak čarovné, že si svojou atmosférou získali nejedného režiséra. Reč je o slovenských hradoch a zámkoch, ktoré poslúžili ako známe filmové lokácie pre krásne rozprávky. Zisti, ktoré spanilé princezné či udatní rytieri sa premávali na Bojnickom či Smolenickom zámku.

Dracula na Oravskom hrade

Jeden z najkrajších historických hradov na Slovensku prilákal množstvo režisérov, ktorí sa tu rozhodli natočiť rôznorodé rozprávky. Možno si o tom nevedel, no sídlo Oravského hradu sa stalo kulisou pre Dračie srdce II, Upíra Nosferatu či rozprávku Kráľ Drozdia brada. Ďalej sa tu nakrúcali rozprávky ako Sokoliar Tomáš či Láska na vlásku, v hlavnej úlohe s Celeste Buckingham. Historicky prvým filmom, ktorý sa tu nakrúcal, bola čiernobiela verzia Draculu z roku 1922.

Šialene smutný Bojnický zámok

Romantickým vežičkám Bojnického zámku upínajúcom sa na travertínovej skale neodolali ani filmári. V zábavnej rozprávke Šialene smutná princezná si napríklad zahrala známa Helena Vondráčková. Z novodobejších rozprávok sa tu nakrúcala tá od režiséra Juraja Nvotu s názvom Johankino tajomstvo. Okrem toho sa Bojnický zámok preslávil aj za hranicami. Využili ho pri tvorbe romantického filmu Fantaghíro, z pera talianskeho režiséra Lamberta Bava.

Spišský hrad a krásna bylinkárka

Považuje sa za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy. Prirodzene, že sa aj táto prekrásna historická pamiatka stala centrom slovenských filmov. V sedemdesiatych rokoch sa tu natáčala rozprávka Radúz a Mahulena. Neskôr sa tu nakrúcali filmy Dračie srdce aj Posledná légia. Ďalej sa tu točila inscenácia s názvom Príbehy spod Karpát – rozprávkový seriál o krásnej bylinkárke Jasmine, ktorá vznikla v spolupráci s RTVS.

Hrad Červený kameň v obklopení drakov

Vedel si, že sa nachádza len pár desiatok kilometrov od Bratislavy? Hrad Červený kameň sa radí medzi jeden z najzachovanejších hradov na Slovensku. Okrem šermiarskych festivalov či predstavení sokoliarov ho využili aj slovenskí režiséri. Natáčali sa tu slovenské filmy a rozprávky ako Dračie srdce alebo Cinka Panna.

Smolenický zámok s dlhým nosom

Na oko filmára zapôsobí najmä nádherným exteriérom, do ktorého patria ohromujúce záhrady či vynovená fontána. Natáčala sa tu časť rozprávky Zázračný nos režiséra Stanislava Párnického, ktorá mala premiéru pred štyrmi rokmi. Hlavná hrdinka, princezná Diana, musí prísť o svoju krásu, aby spoznala pravú lásku.

Uverejnil používateľ Viktória Obertová Nedeľa 26. mája 2019

Zdroj: slovakia.travel, wikipedia.org, bojnicecastle.sk, skolske.sk, dnes24.sk, zajtrajsienoviny.sk, filmovamista.cz
Odporúčame