Aj Slovensko kedysi získalo legendárneho Oscara: Soška sa stratila, nádherný film ostal

Youtube+Flickr

#Filmový svet tento týždeň žije odovzdávaním filmových Oscarov, najprestížnejšej ceny v rámci kinematografie. Kým naši českí susedia vyhrali Oscarov niekoľko, či už za film Kolja, pieseň Markéty Irglovej alebo ocenenia Miloša Formana, Slováci sa môžu tešiť z jednej jedinej sošky. Tú dostal v roku 1966 film Obchod na korze. A hoci existuje niekoľko kópií, originál sa stratil.

Oscara si v roku 1966 odniesol režisér film Ján Kadár. Po prílete do Československa soška ostala v ústredí Československého filmu. Po okupácii Československa sa však Kadár rozhodol emigrovať a Oscara si vziať so sebou do Spojených štátov. Tam sa aj soška stratila, od roku 1979, keď režisér zomrel, je známa existencia len jej kópií.

Jednu z nich si dal vyrobiť legendárny slovenský herec Jozef Kroner, jeho dcéra, herečka Zuzana Kronerová sošku potom umiestnila do expozície v otcovom rodnom dome v kysuckom Staškove. Ďalšiu kópiu, ktorá pochádza od dcéry autora predlohy – Ladislava Grosmana – je možné vidieť v múzeu filmu Obchod na korze v Sabinove, kde sa film nakrúcal.

Napriek tomu, že originál jediného slovenského Oscara sa tak skoro asi nenájde, film o arizácii židovského obchodu počas Slovenského štátu, je stále majstrovským dielom, ktoré sa oplatí pozrieť, aktuálny je, bohužiaľ, aj v dnešnej dobe. A to nielen kvôli hereckému koncertu Kronera a poľskej herečky Idy Kamińskej.

Herec Gregory Pack odovzdáva Oscara:

Reportáž o nakrúcaní filmu v Sabinove:

Americký trailer filmu:

Krátka ukážka z filmu:

Odporúčame