Najzáhadnejšie miesto Slovenska ožíva vo filme: Čím je pohorie Tríbeč špecifické a prečo sa ho ľudia boja?

Zdroj: Photo by Ju On on Unsplash

#Každá krajina sa môže „pochváliť“ mysterióznym miestom, ktoré vzbudzuje strach i obdiv nielen turistov, ale aj domácich. U nás je presne takýmto miestom pohorie Tribeč. To je známe aj ako slovenský bermudský trojuholník. Tajomná história tejto oblasti poslúžila ako námet už pre viacero tvorcov, pričom práve dnes (24. januára) do kín prichádza film Trhlina na motívy rovnomennej knihy Jozefa Kariku. Čo však o tomto mieste vieme a prečo vzbudzuje u ľudí taký veľký strach?

Pohorie s tajomstvom

Samotné pohorie má tvar trojuholníka a obklopuje ho Podunajská nížina i pahorkatina, Pohronský Inovec, Vtáčnik a na severe klesá do Hornonitrianskej kotliny. Svojou nemalou rozlohou (550 km2) tak zasahuje do okresov Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany a Partizánske. Aj keď je jeho najvyšším vrchom Veľký Tribeč, najznámejším je Zobor, ktorý sa týči nad Nitrou.

https://www.instagram.com/p/Bs8OWWbHego/

Svojou dobrou lokalitou a nevysokými vrchmi by teda mal byť Tribeč dobrým miestom pre ľahšiu turistiku, rodinné prechádzky či relax. Realita je však úplne iná. V priebehu posledných desaťročí sa v týchto horách strácajú ľudia, či sa doslova prepadávajú pod zem. Niektorí dokonca veria, že na tomto mieste sa nachádza nejaká forma nadprirodzenej sily, ktorú je v určitom období dňa a ročného obdobia cítiť.

Lesníkom to iba začalo

Ako napísal Jozef T. Schön pre Hospodárske noviny, prvým známym neobjasneným prípadom je zmiznutie 47-ročného lesníka Štefana Samšályho. Ten sa v roku 1932 vydal na tradičnú prechádzku cez revír. V tom období malo práve veľmi husto snežiť, čo prispelo k tomu, že lesník sa už z hôr nevrátil. Nikdy. Záchranná akcia v lesoch začala pre zlé počasie až o niekoľko dní neskôr, no jeho telo sa už nikdy nepodarilo nájsť.

Ani nie o rok neskôr v horách zmizlo dievča. Mária Šlajzerová mala len 18 rokov, keď bez stopy zmizla z horách. Opäť sa rozbehla veľká pátracia akcia, no les telo nikdy nevydal. O pár rokov na to sa zase riešil prípad robotníka v kameňolome, pod ktorým sa zľahla zem. Jediný svedok tejto udalosti tvrdil, že dotyčný sa z ničoho nič prepadol v tajomnej čiernej priepasti v Žibrici. Prípadov však postupne začínalo pribúdať a ľudia v tomto čase už hovorili aj o mužovi a žene, ktorí bez stopy zmizli.

Prípad Waltera Fischera

V roku 1939 prišiel z Nového Mesta nad Váhom pracovať do Baťovian (dnešné Partizánske) mladý robotník s menom Walter Fischer. Počas zimy sa rozhodol vybrať na pomerne náročnú túru na Čierny hrad. Ten sa nachádza nad obcou Zlatno, približne 13 kilometrov od Zlatých Moraviec. Mimochodom, podľa výskumu archeológov bol hrad s najväčšou pravdepodobnosťou postavený na pravekom hradisku zo staršej doby bronzovej. Odo dňa túry bol Walter nezvestný.

Na začatie pátrania mala naliehať jeho žena, ktorej sa neozval viac ako mesiac. Opäť sa rozbehla tradičná pátracia akcia, no s rovnakým výsledkom, ako aj v minulých prípadoch. Tentokrát však príbeh nekončí. Po pol roku bolo v horách náhodou nájdené takmer nevládne telo muža. Mal popáleniny na celom tele a celý bol od krvi. Identifikovaný bol ako stratený Walter Fischer. A čo vlastne v horách zažil? To sa už nikdy nedozvieme. Jeho zdravá myseľ zostala niekde v horách, robotník úplne zošalel a život dožil v ústave pre duševne chorých v Žiline.

Podobných prípadov je však omnoho viac. Spomenúť ešte môžeme opustené luxusné BMW, v ktorom hralo rádio a na sedačke ležalo milión korún. Vozidlo malo patriť Jánovi Šalovi, no telo sa nikdy nenašlo. Jedného dňa z ničoho nič vo svojom dome zmizol aj obyvateľ Skýcova. Na tom by možno nebolo nič až tak divné, no zamknuté bolo zvnútra, kľúčik bol v zámke a v dome žiadny náznak po násilnom vlámaní. K známym prípadom ešte patrí nájdenie tela bez končatín, ktoré sa nikdy nepodarilo identifikovať či opustené auto manželov Belanovyčovcov. Tí sú taktiež desiatky rokov nezvestní.

Filmová a knižná podoba

O toto územie sa svojho času začal zaujímať aj populárny slovenský spisovateľ Jozef Karika. Aj on samotný má pred Tribečom rešpekt. Ako povedal v rozhovore pre Hashtag, na povery síce neverí, ale: „nie až tak silno, aby som tam išiel v tom období, keď miznú ľudia.“

Karika na základe informácií a výpovedí napísal román s názvom Trhlina, ktorého filmová podoba práve štartuje v kinách. V nej nezamestnaný absolvent Igor objaví záznamy výpovedí psychiatrického pacienta Waltera Fischera. Spolu s priateľkou Miou, konšpirátorom Andrejom a tvrdým skeptikom Dávidom preniká čoraz hlbšie a odhaľuje skutočnosti, ktoré sú oveľa desivejšie, než akákoľvek fantázia.

My pre teba už teraz chystáme recenziu snímky, no okrem toho tu máme aj spomínaný rozhovor so spisovateľom Jozefom Karikom, ktorý nám toho o svojej knihe (a taktiež čo-to aj o filme) prezradil viac, než si možno doteraz vedel. Aby toho však nebolo málo, tak na našom Instagrame sa môžeš zapojiť do súťaže o set kníh tohto populárneho slovenského autora.

Zdroj: verteneverte.sk, dennik.hnonline.sk, wikipedia.org
Odporúčame