ROZHOVOR Spisovateľ Jozef Karika o Trhline: Neviem určiť, kde je hranica medzi pravdou a fikciou

Jozef Karika (foto: facebook.com/jozokarika)

#Desivá skutočnosť alebo len dobre vymyslená fikcia? Túto otázku si kladú nielen čitatelia, ale aj sám autor knihy Trhlina, ktorej desivé tajomstvá ťa budú mátať ešte dlho po jej prečítaní. Hororový príbeh totiž opisuje záhadné, ale zdokumentované zmiznutia ľudí v pohorí Tribeč. Navyše, Trhlina vstupuje tiež do slovenských kín a to už 24. januára.

Kde v knihe končí fikcia a začína krutá realita? Aj to nám prezradil už sám autor Trhliny Jozef Karika.

O tríbečskej záhade sa medzi ľuďmi šepká už niekoľko desaťročí. Prečo ste sa rozhodli napísať o nej až teraz?

O tejto záhade som napísal asi polroka po tom, čo sa ku mne dostala. Počul som tie fámy už aj predtým, v 90. rokoch, ale asi si Tribeč povedal, že sa vyberie medzi ľudí práve teraz.

Čo bolo prvým podnetom napísať knihu o desivých zmiznutiach?

To rozprávanie, ktoré sa ku mne dostalo o tom miznutí. Prišlo mi to ako fantastický námet.

Bolo náročné overovať si všetky zdroje, z ktorých ste pri písaní čerpali?

Nebolo to ani ťažšie, ani ľahšie ako pri iných knihách. Pri Trhline som si však všimol, že niektoré detaily nesedia s pôvodnými článkami, z čoho som usúdil, že pravdepodobne pôjde do istej miery o mystifikáciu.

Do akej miery teda ide o fikciu?

Úprimne, pri tejto knihe to ani ja ako autor úplne neviem. Samozrejme, z rozprávania som vytvoril román ja, ale presne, kde ide tá hranica určiť neviem. A keby som aj vedel, tak nepoviem, lebo verím tomu, že Trhlina je úspešná práve preto, že je taká neurčitá. Čitatelia si jednoducho musia vytvoriť názor sami.

Novšie filmové vydanie knihy Trhlina (Facebook/JozefKarika)

Boli ste na spomínaných miestach aj osobne?

Nie na všetkých, ale väčšinu som si prešiel, aby som o nich vedel lepšie písať. Musím sa však priznať, že nie v období, keď tam miznú ľudia.

Prečo, báli ste sa?

Nebál, ale pre istotu.

Takže veríte, že nejde iba o povery a že legenda o Tríbeči je skutočná?

Nie, neverím, ale nie až tak silno, aby som tam išiel v tom období, keď miznú ľudia.

V jednom videu hovoríte, že z vašich kníh je Trhlina najdesivejšia. Prečo?

Je to práve pre tú neistotu. Keď je to také neurčité, tak si tam skoro každý čitateľ projektuje svoje strachy, svoje obavy a to, čo si vytvárame každý vo svojej hlave je vždy silnejšie než akékoľvek iné strašidlo.

Prečo názov Trhlina?

Skúšal som aj iné, no Trhlina sa mi najviac páčila a  najlepšie korešpondovala s povahou toho, o čom je kniha. Motív trhliny sa v nej neustále opakuje, či už vo vzťahoch, alebo v časopriestore.

Máte aj ďalšie knihy: Priepasť, Strach a Tma. Prečo ste volili jednoslovné názvy?

Aj napriek tomu, že každý zo spomenutých románov sa dá čítať sám o sebe, myslím si, že to vytvára takú zaujímavú sériu kníh práve vďaka jednoslovným názvom.

Jozef Karika ako lesník Samšály (Facebook/JozefKarika)

Sfilmovaná verzia vašej knihy čoskoro uzrie svetlo sveta. Vo filme ste si zahrali aj vy sám. O akú rolu išlo a ako sa vám hralo?

Bol to lesník Samšály, ktorý zmizne v lese. Hralo sa mi to perfektne, no bolo náročné nacvičiť túto rolu. Malo to mať rozsah asi tak desať sekúnd a veľmi som sa na tých svojich desať sekúnd slávy tešil, ale pán režisér to skrátil na zhruba jeden a pol sekundy, takže mi tým trochu pokazil moje plány na hereckú kariéru. Keby som však vedel, že to bude mať iba jeden a pol sekundy, tak sa do toho až tak nevložím ako som sa do toho vložil, keď to malo trvať desať sekúnd. (smiech)

Počula som, že natočiť túto scénu trvalo až 4 dni. Je to pravda?

Ja som to tak hovoril, lebo sa ma pýtali, či sme to zvládli natočiť za jeden deň, tak som zo žartu povedal, že to boli štyri dni. (smiech)

SÚŤAŽ: Nový slovenský film Trhlina je v kinách už od 24. januára.
Ak si chceš zasúťažiť o set kníh od Jozefa Kariku, klikni na tento odkaz.

Odporúčame