10 najväčších športových škandálov v histórii ľudstva: Tieto mená dobré poznáš, čím sa previnili?

Lance Armstrong športový škandál

Lance Armstrong stojí za jedným z najväčších škandálov v histórii športu (Zdroj: Wikimedia.org)

#Športovcov niekedy považujeme za skvelé vzory. Sledujeme ich výkony, ich život a tešíme sa z ich úspechov. Netreba však zabúdať, že aj športovci sú tiež len ľudia. Okrem slávy musia popasovať aj s inými problémami a často ich neobídu ani rôzne kauzy a škandály, do ktorých sa zapletú. Pamätáš si na niektorý z týchto prešľapov, ktoré sa týkajú svetových hviezd športu?

Kauza Bloodgate

V roku 2009 sa v anglickej rugbyovej únii udial kontroverzný prípad, keď krídelník tímu Harlequins, Tom Williams, predstieral zranenie pomocou falošnej kapsuly naplnenej krvou. Wiliams sa na tomto podvode dohodol s manažérom klubu. Sľúbili mu totiž zvýšenie platu.

Keď sa dostal do fyzického kontaktu s protihráčom, prehryzol kapsulu naplnenú falošnou krvou, ktorú mal predtým schovanú v ponožke. Týmto úkonom chcel dosiahnuť, aby jeho mužstvo získalo ešte jednu prestávku pred koncom zápasu.

Počin však natočili viaceré kamery a v podstate to videli aj diváci na tribúne, čo znamenalo, že sa na to ihneď prišlo. Hráč dostal stopku na štyri mesiace a generálny riaditeľ klubu Dean Richards odstúpil z funkcie. Klub dostal celkovú pokutu pol milióna dolárov.

Podvod Španielov na paralympiáde

Znie to naozaj neuveriteľne. A hoci sa to udialo pred viac ako dvadsiatimi rokmi, tento škandál stále vyvoláva debaty a pohoršenie. Na paralympiáde v roku 2000 Španielsko zúfalo chcelo vyhrať zlato v basketbale, a tak si vybralo do svojho paralympijského tímu hráčov bez mentálneho postihnutia.

Ako už môžeš tušiť, s týmito hráčmi naozaj vyhrali. Finálový tím mal len dvoch hráčov s IQ nižším ako 70, avšak ostatní hráči boli po mentálnej stránke úplne v poriadku, no hrali s falošnými dokumentmi. Keď škandál vyšiel najavo, hráči boli nútení vrátiť svoje zlaté medaily a basketbal bol vypustený z budúcich paralympijských hier.

Ako Nick Kyrgios urazil Stana Wawrinku

Nick Kyrgios možno nepatrí medzi najobľúbenejších tenistov na planéte, no talent sa mu uprieť nedá. Výstredný Austrálčan však tentokrát naozaj prestrelil, a to nielen tenisovú sieť. Sám si priznal, že v roku 2015 zašiel príliš ďaleko po urážke v dueli s ďalším tenistom Stanom Wawrinkom.

Keď Austrálčan prechádzal okolo Wawrinku, povedal mu: „Kokkinakis pre***hol tvoju priateľku. Prepáč, že ti to hovorím, kamarát.“ Tieto štipľavé slová adresované Wawrinkovi zachytili kamery a zakrátko sa rozniesli do celého sveta, čím postavili tenisový svet na nohy. Kyrgios za svoju úprimnosť vyfasoval pokutu vo výške 10 tisíc dolárov a nakoniec sa za všetko ospravedlnil na Twitteri.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Toto je odtieň, s ktorým budeš doslova na zjedenie: Jesenné outfity ovládol karamel!

Oscar Pistorius a vražda priateľky

Škandál s prívlastkom tragédie a nešťastným koncom. Takto by sa dala nazvať udalosť, ktorá v roku 2013 obletela všetky kúty sveta. Ešte pred desiatimi rokmi nebolo známejšieho paralympionika, než bol Oscar Pistorius. Davy ho milovali a juhoafrický „Blade Runner“ si to užíval. Teda, až pokiaľ nebol obvinený z vraždy jeho priateľky a modelky Reevy Steenkampovej, ktorú postrelil v kúpeľni na Valentína v roku 2013.

Pistorius však stále tvrdí, že na svoju priateľku strieľal v domnienke, že ide o zlodeja, ktorý sa mu vlámal do domu v africkej Pretórii. Trest mu neskôr predĺžili na 15 rokov väzenia.

Škandály vo FIFA a európskom futbale

Korupcia a kupovanie hlasov boli vo FIFA podľa viacerých overených zdrojov takmer bežnou praxou. Všetko to vybuchlo, keď v roku 2015 zatkli sedem predstaviteľov FIFA. Povesť veľkých mien ako prezidenta FIFA Seppa Blattera či prezidenta UEFA, Michela Platiniho, tak bola navždy pošpinená.

Do kauzy sa zaplietli rôzne krajiny a vo FIFA schválili veľké reformy. Malo sa tak zabezpečiť, že všetky budúce majstrovstvá sveta sa budú vopred vyberať spravodlivo. Kontroverzie sa točia aj okolo nadchádzajúcich majstrovstiev sveta v Katare, ktoré sa budú konať už o necelé dva mesiace.

Už len výber tohto miesta bol protirečivý, keďže sa tvrdilo, že hlasovanie bolo kúpené. Viacerí poprední futbalisti, krajiny a najmä fanúšikovia nesúhlasili s tým, na akom mieste sa MS budú konať a doslova ich bojkotujú. Niektoré zo štadiónov ešte nie sú ani kompletne dokončené a už existuje nespočetne veľa dôkazov, že pri ich výstavbe došlo k porušeniu bezpečnosti pri práci a ľudských práv.

Ďalšou čerešničkou na torte bol aj vznik takzvanej Európskej Superligy. Malo ísť o projekt, ktorý v apríli 2021 odštartovali rôzne európske elitné futbalové kluby. Tieto kluby sa chceli odčleniť od Ligy Majstrov a pôsobiť vo svojej vlastnej, vyššie menovanej súťaži. Okrem maximálnej prestíže by si kluby pripísali na konto doslova miliardy, keďže hlavný finančný tok do tohto projektu mala poskytovať banka JP Morgan so sídlom v USA.

Našťastie sa nápad rýchlo zamietol pod koberec, a to najmä vďaka masovým protestom futbalových fanúšikov, ktorí sa kvôli tomu nebáli vyjsť do ulíc. Ako rýchlo Superliga prišla, tak aj odišla, futbal bol zachránený a tento „skvelý“ nápad bol v priebehu týždňa minulosťou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Oplatí sa ti viac kúpiť hybrid alebo plug-in hybrid? Pri výbere zváž tieto veci

Sexuálne prehrešky Tigera Woodsa

Najprv prišlo jedno hlásenie, potom dve… Nakoniec sa ohlásilo až 120 žien, ktoré sa nebáli vypovedať, že Tiger Woods s nimi mal sex v čase, keď bol ženatý. Predtým nedotknuteľného Woodsa vypovedané skutočnosti rozhodne zasiahli. Navyše, jeho manželka ho na deň vďakyvzdania vyhnala s golfovou palicou v rukách von z domu a následne mu ňou aj rozbila sklo na aute.

Woods sa potom snažil na aute manželke ujsť, avšak havaroval. Tento škandál pozastavil jeho kariéru a navždy pošramotil jeho povesť. Tiger Woods síce zostáva ikonickou postavou v golfe aj naďalej, ale už je vnímaný úplne inak, než pred vypuknutím škandálu koncom roka 2009. Od týchto čias už fanúšikov neoslňuje ani jeho sláva, ani forma.

Dopingový maxiškandál menom Lance Armstrong

Sedemnásobnému víťazovi Tour De France boli v roku 2012 odobraté všetky tituly a dostal doživotný zákaz činnosti v cyklistike a vo všetkom, čo je s týmto športom spojené. Bola to obrovská a šokujúca správa ktorá otriasla športovým svetom, najmä vzhľadom na to, aký tvrdý a neúprosný bol Armstrong vo svojich popieraniach.

V rozhovore s Oprah Winfrey v roku 2013 sa však priznal. Armstrong je dodnes považovaný za najväčšieho klamára v histórii športu. Užíval zakázané látky vrátane erytropoetínu (EPO) či steroidov a pravidelne podstupoval krvné transfúzie, aby sa na nič neprišlo. V prípade všetkých siedmich víťazstiev v TDF si aplikoval do tela látky na zvýšenie výkonnosti.

Ruská dopingová aféra

Nebyť Lancea Armstronga, bola by to najvýraznejšia a najkoordinovanejšia dopingová aféra všetkých čias. Jedinou chybou bolo, že sa na to prišlo a ruským športovcom odobrali 46 olympijských medailí. Dopingový režim bol podporovaný štátom. Nakoniec vyšiel rozsudok, že po dobu dvoch rokov od 17. decembra 2020 nemôže žiadny športovec reprezentovať Rusko na olympiáde, paralympiáde či na akomkoľvek svetovom šampionáte.

Tonya Harding a dobitá Nancy Kerrigan

Obe krasokorčuliarky boli neľútostnými súperkami, a to nielen v rámci majstrovstiev USA v krasokorčuľovaní. Ich rivalita dopadla nanajvýš kruto, keď Nancy Kerrigan – vtedy najlepšiu krasokorčuliarku v USA a favoritku na zlatú medailu na olympijských hrách v roku 1994 – napadol a zranil neznámy muž.

Nohu jej dobil železnou tyčou. Lekár neskôr uviedol, že sa páchateľ jasne pokúšal krasokorčuliarku oslabiť. Len niekoľko mesiacov predtým však Nancy nahlásila, že sa jej Tonya Harding vyhrážala smrťou, čo spôsobilo, že musela odstúpiť z regionálnych majstrovstiev.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Top fashion inšpirácie z Instagramu: Sexi úplety aj červené džínsy, to musíš mať!

Nakoniec sa zistilo, že Hardingová, jej bývalý manžel a dvaja ďalší ľudia zosnovali sprisahanie, aby Kerriganovú vyradili z hry i zo všetkých súťaží v korčuľovaní. Toto bol azda jeden z najneetickejších, najnešportovejších a najnechutnejších momentov v histórii športu.

Božia ruka Diega Maradonu

Ako sa hovorí, o mŕtvych len v dobrom. Nebolo to tak dávno, čo sa legendárny Diego Maradona pobral medzi legendy futbalu tam hore do neba, no okrem jeho nezabudnuteľných výkonov na ihrisku je tu ešte ďalšia vec, ktorá stojí na piedestáli športových škandálov. A tá aj po vyše 30 rokoch udivuje fanúšikov.

Maradonov druhý gól proti Anglicku vo štvrťfinále MS v roku 1986 bol považovaný za jeden z najlepších gólov všetkých čias, no dodnes vyvoláva určité pochybnosti a kritiku. Božský Diego za stavu 0:0 v 51. minúte dostal prihrávku pred bránku, do ktorej loptu „doťukol“ rukou. Rozhodca nepískal, a teda bol gól platný.

Maradonovi spoluhráči spočiatku ani neoslavovali, no Argentínčan na nich kýval, aby presvedčil rozhodcu. Toto zakončenie v roku 2002 nakoniec zvolili za „gól storočia“. Diego neskôr strelil ďalší gól a Argentína vyhrala zápas a napokon aj celý turnaj. Maradona sa však neskôr priznal k podvodu a dal svojej ruke meno „Hand of God“ – teda božia ruka.

O. J. Simpson ako viacnásobný vrah

Zďaleka najväčší smutne preslávený škandál v športovej histórii mal len veľmi málo spoločného so samotným športom – okrem skutočnosti, že sa na ňom výrazne podieľal známy bývalý športovec. V roku 1994 bol tento hráč amerického futbalu obvinený z vraždy svojej manželky a ďalšieho muža. Avšak to, čo nasledovalo, bolo príliš šialené na to, aby to mohol vymyslieť príčetný človek.

V živom televíznom prenose Simpson ušiel policajtom a jeho prenasledovanie zahŕňalo asi 20 helikoptér. Keď sa hráč po naháňačke pokúsil zabiť, detektív LAPD Tom Lange ho nakoniec po telefóne presvedčil, aby samovraždu nespáchal. Napokon bol O. J. predvedený pred federálny súd. Po deviatich mesiacoch súdneho procesu ho napokon uznali nevinným. A to aj napriek skutočnosti, že množstvo dôkazov aj vzoriek DNA ukázalo, že skutok vykonal.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: eurosport.co.uk, bosshunting.com, hashtag.sk
Odporúčame