Oplatí sa ti viac kúpiť hybrid alebo plug-in hybrid? Pri výbere zváž tieto veci

Plugin hybrid automobil dobíjanie

Hybridy aj plug-in hybridy majú svoje výhody (Zdroj: Unsplash/Jenny Ueberberg)

#Rozhodol si sa, že chceš prispieť k budovaniu ekologickejšieho sveta a ušetriť na palive, no nemáš v pláne kupovať elektromobil? Potom možno stojíš pred otázkou, či si zaobstarať hybridné alebo plug-in hybridné auto. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú ten istý model vozidla s obidvoma typmi pohonu. Je teda iba na tebe, ktorý z nich uprednostníš. Čo všetko by si mal brať do úvahy?

Plug-in hybrid vie fungovať ako elektromobil

Hlavným rozdielom medzi hybridom a plug-in hybridom je veľkosť batérie. Hybridy využívajú menšie baterky, vďaka ktorým prejdú na čisto elektrický pohon obvykle len niekoľko stoviek metrov. Naopak, plug-in hybrid vieš využívať ako čistý elektromobil. Niektoré modely prejdú na elektrinu 30 kilometrov, iné aj 70 či 100 km. Pritom nemusia ani raz naštartovať spaľovací motor.


Ďalšie zaujímavé články nájdeš na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.


Chceš nabíjať, alebo nie?

Druhý zásadný rozdiel spočíva v tom, že baterky hybridov sa nedajú dobíjať zo siete. Auto si ich priebežne nabíja samé, prostredníctvom spaľovacieho motora alebo rekuperáciou pri brzdení. Plug-in hybrid môžeš pripojiť do klasickej zásuvky alebo wallboxu v garáži, podobne ako klasický elektromobil. Jeho batéria je totiž taká veľká, že auto ju nedokáže efektívne naplno nabiť samé.

Výhodou je, že plug-in hybrid nemusíš nabíjať, ak nechceš. V takom prípade bude fungovať ako klasický hybrid. Do istej miery si teda bude auto dobíjať baterku samé a na čisto elektrický pohon potom občas prejde niekoľko stoviek metrov. Pokiaľ však neplánuješ nabíjať, zbytočne si priplatíš za drahší plug-in hybrid. Postačí ti klasický hybrid.

Dobíjanie plugin hybrid vozidla
Dobíjanie hybridného vozidla (Zdroj: Pixabay)

Jazdenie s plug-in hybridom môže byť lacnejšie

Vo všeobecnosti platí, že plug-in hybrid sa ti najviac oplatí vtedy, keď máš možnosť nabíjať ho z domácej siete. Vždy v noci ho pripojíš do zásuvky, ráno ho máš plne nabitý a prakticky celý deň môžeš po meste jazdiť ako s čistým elektromobilom. V dobe drahých palív tak dokážeš ušetriť desiatky eur mesačne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
7 beauty tipov, vďaka ktorým tvoja pleť zažiari aj v zime: Šiesty je naozaj dôležitý!

Na druhej strane, ak nemáš možnosť nabíjať plug-in hybrid doma, nemusí byť takým výhodným riešením. Totižto, väčšina modelov neumožňuje rýchlonabíjanie na verejných nabíjačkách. V obchodných centrách síce svoje auto môžeš pripojiť k nabíjačke, avšak dobitie bude trvať aj viac ako dve hodiny. Nehovoriac o tom, že verejné nabíjačky sú pomerne drahé.

Nevýhoda plug-in hybridu na dlhších cestách

Plug-in hybrid je kvôli väčšej batérii ťažší. Keď sa vydáš na dlhšiu cestu, batéria sa po pár desiatkach kilometrov úplne vybije a následne sa o pohon stará najmä spaľovací motor. Spotreba tak môže byť vyššia ako v prípade klasického hybridu.

Nehovoriac o tom, že plug-in hybridy sa do veľkej miery často spoliehajú na pomoc elektrického motora. Keď majú nabitú batériu, oslnia ťa svojím skvelým výkonom. Avšak, keď je baterka vybitá, elektromotor nedokáže dlhodobo fungovať naplno. Auto tak citeľne stratí výkon, čo môže byť za istých okolností nepríjemné. Pri hybride ti takéto problémy nehrozia.

Detailný pohľad na motor hybridu
Pohľad na motor hybridného vozidla (Zdroj: Pixabay)

Verdikt

Aby sme to zhrnuli, plug-in hybrid je skvelá voľba pre ľudí, ktorí ho môžu nabíjať z domácej zásuvky a jazdia najmä po meste, prípadne si občas vyjdú na dlhší výlet. V takom prípade sa jeho vyššia cena dokáže pomerne rýchlo vrátiť.

Klasický hybrid je vhodný pre každého, komu sa nechce starať o nabíjanie, nemá možnosť dobíjať doma a častejšie cestuje aj na dlhšie trasy. Úspora paliva síce nie je taký veľká ako pri plug-in hybride, avšak, v porovnaní so štandardným benzínovým autom dokážeš jazdiť so spotrebou nižšou o 2 či 3 l/100 km. A to sa z dlhodobého hľadiska naozaj oplatí.

Výhody hybridu:

  • Nižšia nákupná cena
  • Bez nutnosti nabíjania
  • Vhodný aj na dlhšie trasy
  • Širší výber áut
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Záujem o tovar z druhej ruky rastie – ľudia chcú šetriť a myslia aj na ekológiu

Výhody plug-in hybridu:

  • Možnosť používania ako elektromobil
  • Pri pravidelnom nabíjaní nižšie prevádzkové náklady

Ktorému typu elektrického vozidla by si dal prednosť?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame