Temný stredovek ako ho nepoznáš: Toto sú tie najväčšie mýty, ktorým sme všetci verili!

Stredovek nebol celkom taký, ako si myslíme (Zdroj: Pexels.com/Pixabay)

#Pri slove stredovek (5. – 15. stor. n. l.) sa ti istotne v mysli vybaví spojenie „obdobie temna“. Všade je množstvo chorôb, špina, prevláda nevzdelanosť, poverčivosť a nespočetné konflikty. Stredovek však v Európe nebol celkom taký, ako si všetci myslíme. Toto sú tie najväčšie chybné mýty, ktorým si možno doposiaľ veril aj ty!

Takmer všetci boli nevzdelaní 

Pojem „vek temna“ sa nepoužíva celkom správne. Zdá sa, že pochádza z čias, keď sa historici zo 17. storočia pokúšali skúmať staršie pramene, ktoré boli ťažko dostupné a čitateľné a rovnako keď sa rôzni autori sťažovali na kvalitu dobovej literatúry. 

Paradoxne sa v stredoveku výrazne rozvíjali rôzne učenia aj technológie, došlo k priemyselnej revolúcii, presmerovaniu roľníkov na výrobné cechy. Stredovekí ľudia pripravili pôdu pre renesanciu, ktorá je obrodou antickej kultúry a vzdelanectva. 

Neexistovala žiadna rovnosť 

Európa bola v stredoveku skutočne rasovo, rodovo a sexuálne rozmanitá. Nie všetky stredoveké ženy boli odsúdené na život v domácnostiach. Hoci bolo vzdelanie pre ženské pohlavie len ťažko dostupné, niektorým sa podarilo stať sa hudobníčkami, vedkyňami, mocnými hráčkami v politických bojoch či spisovateľkami.

Ľudia verili, že Zem je plochá

Každý stredoveký človek bezpodmienečne veril tomu, že naša Zem je plochá a tí osvietenejší mali dokonca obavy, že lode by sa pri ďalekých plavbách mohli jednoducho dostať na jej okraje a spadnúť.

Isteže, niektorí tejto teórii skutočne dôverovali, no pravda je, že ľudia vedeli, že naša planéta je guľatá už v starovekom Grécku (12. – 9. stor. p. n. l.). Kolumbus sa na „neplánovanú“ cestu do Ameriky vydal v polovici 15. stor. n. l. a už vtedy mali ľudia vedomosti o základnom tvare Zeme.

Odkiaľ tento mýtus pochádza? Jeho pôvodcom je spisovateľ Washington Irving (19. stor.), ktorý napísal fantastickú biografiu o Kolumbovi, kde sa zmienil aj o tomto mylnom fakte. Ten sa vďaka popularite knihy jednoducho rozšíril a všetci si tak myslíme, že stredovekí ľudia boli geograficky úplne neznalí.

Nesmierny smrad a špina

Obraz stredovekých ľudí ako zanedbaných, neumytých a páchnucich je nesprávny. V skutočnosti boli v Európe populárne interné aj externé kúpele. Navyše bežne používali mydlo a mali prepracované hygienické návyky – patrilo sem umývanie rúk pred jedlom.

Súčasní historici sa domnievajú, že tento očistný rituál sa vytratil až v 16. storočí, keď sa objavil nový príbor – vidlička, ktorá zabezpečila, že ľudia už nejedli priamo rukami.

 

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame