20 najlepších filmov roka 2023: Spestria ti chladné večery, určite si všetky nevidel

Chudiatko

Emma Stone vo filme Poor Things (Zdroj: Searchlight Pictures)

#Rok 2023 bol vo filmovom svete výnimočne naplnený naozaj skvelými filmami. Pretlak superhrdinov išiel konečne do úzadia a hlavnú pozornosť si ukradli projekty, ktoré dávali do popredia skutočne kvalitnú kinematografiu.

Rozhodli sme sa teda zhrnúť pre teba TOP dvadsiatku tých najlepších filmov za uplynulý rok, pričom sme sa v ňom opreli o azda najznámejší recenzný portál na svete, a to konkrétne Rotten Tomatoes. Ktoré snímky si vyslúžili najvyššie hodnotenie u kritikov a divákov spoločne?

20. Still: A Michael J. Fox Movie

Bol to iba chlapec z kanadskej vojenskej základne, avšak v 80. rokoch minulého storočia vystúpil až na samotný vrchol hollywoodskej slávy. Tento film bravúrne kombinuje prvky dokumentu, klasického hraného filmu a archívnych záberov, pričom jeho hlavnou hviezdou je divácky nesmierne obľúbený herec Michael J. Fox.

V 29 rokoch života mu diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, film teda sleduje jeho osobné aj profesionálne triumfy. Práve popri nich čelí aj spomínanej nevyliečiteľnej chorobe. A táto snímka si získala naozaj veľkú priazeň. 

19. Creed III

Po tom, ako sa mladý boxer Adonis Creed vymanil z tieňa legendárneho Rockyho, sa odvíja pokračovanie jeho príbehu. Minulý rok sme mali možnosť pozrieť si tretí film v jeho vlastnej ságe.

Snímku Creed III režíroval sám Michael B. Jordan, ktorý túto pozíciu popri hraní hlavnej postavy zvládol naozaj bravúrne. Film priniesol na strieborné plátno kvalitnú drámu plnú choreograficky skvelých súbojov v ringu, ktoré boli zároveň okorenené o citeľný vplyv japonského žánru anime. 

18. Anatómia pádu

Francúzsky dramatický triler Anatomy of a Fall zrežírovala Justine Triet podľa scenára, na ktorom sa sama spolupodieľala s Arthurom Hararim. Film sa odohráva najmä v prostredí súdnej siene, kde sa postava menom Sandra Hüller snaží dokázať vlastnú nevinu v prípade smrti svojho manžela. Táto snímka mala premiéru na filmovom festivale v Cannes a zbierala skutočne jedno ocenenie za druhým. 

17. Chudiatko Poor Things

Chudiatko alebo Poor Things je jeden z filmov, ktorý naše kiná prinesú až v roku 2024, tento konkrétne začiatkom februára. Čierna fantasy komédia bola natočená podľa románu Alasdaira Graya z roku 1992.

Sústredí sa na postavu Belly Baxter, mladej ženy z viktoriánskej éry v prostredí Londýna. Bella Spáchala samovraždu, avšak „násilne“ ju priviedli späť k životu, rozhodne sa preto dať sa na útek v ceste za poznaním samej seba. A taktiež aj sexuálnej slobody. V hlavných úlohách sa predstavili Emma Stone a Mark Ruffalo. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 20 najväčších podvodov v športe: Čo všetko sú ľudia schopní urobiť kvôli výhre?

16. Chlapec a volavka

Pri treťom Creedovi sme spomínali vplyv anime, v snímke The Boy and the Heron sme ho dostali vo svojej najrýdzejšej podobe. Výborný japonský animátor a režisér Hayao Miyazaki sa minulý rok postaral o krásnu snímku, ktorá nám predstavila spleť skutočne inšpiratívnych tém. To všetko samozrejme v sprievode vydarenej animácie, čo sa vo výsledku vlastne stalo ďalším veľkým Miyazakiho majstrovským dielom. 

15. Hovor so mnou!

V rebríčku top filmov za uplynulý rok nesmie chýbať ani poriadny horor. Tým prvým je snímka Talk to Me, o ktorej réžiu sa postarala dvojica Danny a Michael Philippou. Danny spoločne s Billom Hinzmanom napísali aj scenár.

Tento film sleduje skupinku teenagerov, ktorí objavia, že sú schopní kontaktovať duchov pomocou tajomnej odseknutej ruky. Samozrejme sa však dostanú príliš ďaleko. K vydarenému príbehu sa pridali aj skutočne skvelé praktické efekty. 

14. Dungeons & Dragons: Česť zlodejov

Keď oznámili, že sfilmujú populárnu spoločenskú fantasy hru Dungeons & Dragons v podobe celovečernej snímky, vzbudilo to viacero skeptických očakávaní. Tie sa však okamžite rozplynuli, pretože film Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves získal naozaj skvelé hodnotenia.

Snímka totiž bravúrne spojila akciu, fantasy žáner a taktiež komédiu, pričom urobila aj parádnu česť svojej svetoznámej stolnej predlohe. 

13. BlackBerry

Komediálna biografická dráma BlackBerry je príbehom o vzostupe a následnom páde jedného z najambicióznejších zariadení svojej doby. Opisuje založenie značky mobilného telefónu BlackBerry z pohľadu jeho spoluzakladateľov a rovnako aj investora. Tento film bol okrem iného zaradený medzi top 10 najlepších nezávislých filmov za rok 2023.

12. M3GAN

Ďalším hororom (avšak s prvkami komédie) v tomto rebríčku je aj snímka M3GAN. U kritikov zabodovala síce trošku viac ako u divákov, avšak s prehľadom nám ukázala, ako sa veľmi plynulo dá pri sledovaní filmu prechádzať z pobavených úškrnov do nefalšovaných zimomriavok.

M3GAN je robotickou bábkou, ktorá bola naprogramovaná ako najlepší kamarát malého dieťaťa. Na druhej strane sa však stáva najväčším nepriateľom jeho rodičov. 

11. Ninja korytnačky: Mutantský chaos

Animovaná lahôdka pre celú rodinu. Práve s takýmto názorom sa môžeš stretnúť pri tomto famóznom spracovaní populárnej štvorice Ninja korytnačiek. Jedinečný štýl animácie filmu s originálnym názvom Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem je iba jedným z množstva pozitívnych faktorov, ktoré táto vydarená snímka obsahuje.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Okamžite naň zabudneš: Aquaman 2 je filmom, ktorý sme nepotrebovali

Dostali sme totiž excelentný dabing, fantastický vizuál a veľa srandy. Jednoducho, toto je azda najlepší film s týmito kultovými korytnačími bojovníkmi za celú dobu ich existencie!

10. The Holdovers

Americký vianočný komediálny film The Holdovers sleduje príbeh večne mrzutého učiteľa dejepisu. Ten je na internáte v roku 1970 nútený držať dozor nad študentmi, ktorí počas vianočných prázdnin nemajú kam ísť. Túto vydarenú komédiu zrežíroval Alexander Payne a so svojim scenáristickým debutom sa predstavil David Hemingson.

9. Are you there God? It´s me, Margaret

Keď sa jej rodina presťahuje na predmestie, 11-ročná Margaret spoznáva nových priateľov, stretáva sa s novými pocitmi a „bojuje so životom“ v úvode dospievania. Snaží sa vyriešiť otázku svojho vlastného miesta v tomto veľkom svete, pričom sa veľmi spolieha na svoju mamu a taktiež aj starú mamu. Ide vskutku o veľmi príjemný komediálny film, ktorý zároveň nesie aj silné posolstvo.

8. Past Lives

V prípade filmu Past Lives ide azda o jeden z najvýraznejších režisérskych debutov minulého roka. Postarala sa oň Celine Song, pričom sama tento film aj napísala. Dostali sme od nej skutočne veľmi vyspelý príbeh lásky, v ktorom sa do popredia dostáva citlivé pozorovanie našej ľudskej podstaty.

Film zažiaril aj na tohtoročných Oscaroch, kde získal až päť nominácií. Aj to je dôvodom, prečo si táto snímka zaslúži byť v prvej desiatke najlepších filmov za rok 2023.

7. Air

Udalosti, ktoré navždy zmenili svet športu. Film Air zrežírovaný skvelým Benom Affleckom nám predstavil jeden z najznámejších obchodov v celej športovej histórii. Ťažko si predstavil, že by mohol vzniknúť lepší film o pôvode najznámejších basketbalových tenisiek na svete. Ben Affleck si v tomto filme aj sám zahral, pričom hlavnej roly sa chopil Matt Damon. 

6. John Wick: Chapter 4

Akčná lahôdka, ktorá rok 2023 otvorila zhruba tak intenzívne, ako jej hlavný hrdina otvára tepny svojim protivníkom. Štvrtá časť akčnej série John Wick nám opäť dokázala, že aj pokračovania úspešných filmov dokážu byť skutočne bravúrne.

Len veľmi málo akčných snímok vo svojej štvrtej kapitole dokáže konkurovať Johnovi Wickovi v krásne spracovaných brutálnych scénach, skvelej bojovej choreografii či nadupaných frajerských hláškach. Skrátka, vo všetkom, čo vo svete akčných filmov všetci milujú. 

5. Barbie

Na piatom mieste v tomto rebríčku sa umiestnil film, ktorý tvorcom vyniesol najväčší zárobok. Je ním krásne farebná snímka Barbie, ktorá si okamžite po svojom vydaní získala takmer celý svet.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Napoleon je veľkofilm, aké sa už nerobia: Budeš sa však pri ňom baviť?

Režisérka Greta Gerwig si síce okrem uznania vyslúžila aj nezanedbateľnú dávku kritiky pre jej vykreslenie pojmov ako patriarchát a ďalších, avšak stále ide o vydarený film, ktorý milujú všetky (najmä ženské) vekové kategórie.

4. Spider-Man: Cez paralelné svety

Napriek tomu, že samotné komiskové filmy išli minulý rok mierne do úzadia, dostali sme jeden, ktorý sme si absolútne zamilovali. Šlo o pokračovanie nesmierne vydareného Into the Spider-Verse. Snímka Spider-Man: Across The Spider-Verse nám podľa názoru mnohých priniesla najlepší film s pavúčím hrdinom v hlavnej úlohe, aký sme kedy dostali. A nech už akokoľvek milujeme jeho filmových predstaviteľov… Asi to je aj naozaj pravda!

3. Vrahovia mesiaca kvetov

Po filme od režiséra Martina Scorseseho nám po závere ostala v ústach trpká pachuť. Čo však ani trochu neubralo z jeho majstrovstva, pretože snímka Killers of the Flower Moon je jedným z absolútne najkvalitnejších filmov posledných rokov.

O výkone Leonarda Di Capria sa zároveň hovorí ako o top výkone jeho kariéry, s čím aj my do veľkej miery súhlasíme. Táto dráma ťa zavedie do obdobia vykorisťovania pôvodných obyvateľov Ameriky. Nás chytila za srdce a rozhodne si zaslúži byť označovaná za tretí najlepší film roka. 

2. Mission: Impossible Odplata – Prvá časť

Druhé miesto si pre seba ukradla ďalšia skutočná akčná lahôdka. Fenomenálny Tom Cruise nám totiž v roku 2023 predstavil prvú časť epického finále svojho celoživotného magnum opus.

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One priniesla ďalšie strhujúce kaskadérske kúsky, nádherné bojové sekvencie a aj napriek pandemickým opatreniam nám ponúkla suverénne najlepší akčný film posledného roka. Nevieme sa dočkať druhej časti!

1. Oppenheimer

Zrejme si tušil, že samotný záver nášho rebríčka nemohla vyhrať iná snímka. Film Oppenheimer od brilantného Christophera Nolana v hlavnej úlohe s excelentným Cillianom Murphym je filmom, ktorý suverénne dominoval po všetkých stránkach poctivej filmárskej roboty.

Herecké výkony, nádherný obraz, nulové využitie počítačových filmoch, nefalšované emócie pri vzniku jedného z najzásadnejších (a žiaľ aj najničivejších) vynálezov ľudstva. To všetko nám tento film doručil a dovolíme si tvrdiť, že veľmi dlho ho po stránke zmieňovaných kvalít nič iné nedobehne. 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame