RECENZIA Nový Spider-Man nás chytil za srdce: Takto sa robia komiksové filmy

Spiderman

Aký je najnovší Spider-Man? (Zdroj: Sony Pictures)

#Síce neskoro, ale predsa. Boli sme v kine na novom Spider-Manovi a tento film rozhodne treba vidieť. Skrýva toho v sebe totiž naozaj kopu! Aký je nový Across the Spider-Verse? Čítaj ďalej a dozvieš sa viac!

Fanúšikovia Spider-Mana žijú svoj best life

Ďalší film, v ktorom nie je hlavným hrdinom „tradičný“ Spider-Man Peter Parker, ale jeho mladší kolega v čiernom obleku, Miles Morales. Ten svojou povahou (aj novými pavúčimi schopnosťami) priniesol opäť iný pohľad na príbeh obľúbeného pavúčieho superhrdinu. Ide o pokračovanie filmu Into the Spider-Verse z roku 2018, na ktoré sme si museli naozaj počkať. Avšak, hneď v úvode tejto recenzie treba poznamenať: To čakanie sa naozaj vyplatilo!

Spiderman
Nový Spider-Man je skvelý (Zdroj: Sony Pictures)

Animák pre deti… Alebo nie?

Hoci ide o animovaný film, žiadnu detskú rozprávku tu naozaj čakať netreba. Iste, na svoje si určite prídu aj detskí fanúšikovia pavúčieho hrdinu, ale druhý film o Milesovi Moralesovi je scenáristicky extrémne vyspelým a zároveň aj samotná animácia je neskutočne krásna. Nehovoriac o tom, že v celom filme je naozaj nespočetné množstvo rôznych skrytých prekvapení (cameo záberov) a odkazov, ktoré na jedno posedenie v kine ani nebudeš schopný všetky postrehnúť.

Miles nerieši len superhrdinské záležitosti v rámci pavúčieho multiverza, ale má skutočné problémy aj v osobnom živote. Jeho vzťah s rodičmi (najmä s otcom) si prechádza skutočne ťažkými skúškami a ani v milostnom živote to všetko nie je úplne rozprávkové. Hoci to tak spočiatku môže vyzerať. Jeho láska Spider-Gwen je však aj v tomto filme opäť veľmi zaujímavou postavou a taktiež si prechádza určitými osobnostnými zmenami. Bližšie však prezrádzať, samozrejme, nebudeme.

Rozprávka to teda rozhodne nie je. Ba čo viac, ani šťastný koniec vlastne nie je pointou, ku ktorej tento príbeh smeruje. A to je paradoxne práve to, čo tomu dáva najväčšiu silu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Z druhej najväčšej budovy v Budapešti je schátraná stavba: Neuveriteľné, koľko toho ešte ukrýva!
Spiderman
Miles Morales (Zdroj: Sony Pictures)

Ľudia, príbehy, emócie

Hlavným záporákom tohto filmu je jeden z komiksových nepriateľov Spider-Mana, a to hrozivý Spot. Teda, spočiatku nám hrozivý vôbec neprišiel. Ale čím viac bol na obraze, tým desivejšia bola celá atmosféra. Napriek tomu si vlastne vo filme veľa času nezabojoval, ale aj to má svoje odôvodnenie.

Miles totiž rieši najmä zložitú situáciu so Spider-Manom z roku 2099, ktorým je neskutočne charizmatický a prísny Miguel O´Hara. Ten si veľa scén ukradol pre seba a dokonca bola jeho postava ešte zaujímavejšou, ako sme vlastne pôvodne predpokladali.

Spider-Man
Desivý záporák Spot (Zdroj: Sony Pictures)

Nielen príbehy hlavných postáv v sebe skrývajú silu, filmu dodávajú šťavu aj efektné bojové scény. A práve vďaka tejto luxusne spracovanej animácii sú choreografia aj efekty súbojov naozaj na takej úrovni, že sa tomu nedá v podstate vôbec nič vytknúť. Podľa nášho skromného názoru to platí aj o filme ako celku.A keď už sme načrtli emócie, za mega atmosféru môže aj soundtrack s obrovskými hitmi, o ktorý sa postaral fenomenálny producent Metro Boomin. Je vlastne úplne jedno, že to preháňame so superlatívmi, pretože takto film pôsobí bez akéhokoľvek zveličenia.

Čo bude ďalej?

Na záver by sme sachceli povenovať vlastne už iba samotnému záveru tohto nadmieru vydareného animáku. Keďže Spider-Verse bolo vytvorené ako plánovaná trilógia, dočkáme sa ešte jedného filmu s Milesom Moralesom v hlavnej úlohe. A je to aj viac-menej nevyhnutné, pretože ukončenie aktuálnej snímky bolo viac otvorené, než by ktokoľvek bol čakal.

Zvrat v deji bez reálneho skutočného vyriešenia hlavného problému priniesol nielen nové postavy, ale nás aj extrémne nabudil na to, ako sa s týmto vývojom udalostí Miles vlastne vysporiada. Napätie sa teda rozhodne dalo krájať a film skončil práve v tom najlepšom. Vysoká návštevnosť ďalšieho filmu je teda viac-menej zaručená!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Opustený dom ukrýva klenot: V jednom z bytov nás čakalo prekvapenie!

Dočkáme sa teda ešte ďalšieho dielu, uzatvorenia celej Spider-Verse trilógie. Tento avízovaný film dostal názov Beyond the Spider-Verse a na našu obrovskú radosť naň nebudeme musieť ani tak dlho čakať. Dátum premiéry bol totiž stanovený na 29. marca 2024, teda o necelý rok. Ide tak vlastne aj o historicky najkratšiu dobu čakania na pokračovanie príbehu o pavúčom mužovi. Nemôžeme byť radšej!

Hodnotenie: #####

P.S.: Film sa vymyká tradícii potitulkových scén. Nenájdeš v ňom žiadnu, teda až do úplne konca v kine čakať v podstate nemusíš. Avšak, v rámci spomínaného skvelého soundtracku ti to počas záverečných titulkov rozhodne iba odporúčame!

Máš radšej animovaného Spider-Mana alebo hraného?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame