RECENZIA Napoleon je veľkofilm, aké sa už nerobia: Budeš sa však pri ňom baviť?

Napoleon

Joaquin Phoenix žiari ako Napoleon (Zdroj: Apple Original Films)

#Akonáhle sa spojí fenomenálny režisér s fenomenálnym hercom spoločne s fenomenálnou predlohou, prakticky tam nie je veľmi čo pokaziť. Najnovšie sme sa o tom mohli presvedčiť v snímke Napoleon, ktorú zrežíroval uznávaný režisér Ridley Scott. Ten má na svojom konte také diela, ako Marťan, Prometheus, Kráľovstvo nebeské alebo aj slávny Gladiátor.

Tentokrát sa podujal na svoj ďalší veľkofilm, ktorým tesne pred oslávením jeho 86 rokov stala jedna z najväčších osobností histórie európskeho kontinentu.

Filmová lahôdka do tretice

Tak, ako sme už v úvode článku načrtli, Ridley Scott sa vo svojej najnovšej snímke spojil s fenomenálnym hercom. Je ním skvelý Joaquin Phoenix, ktorý si zahral vo filmoch ako Joker, Her či tohtoročná snímka Beau Is Afraid. Takisto sme ho mohli vidieť so Scottom pracovať aj na spomínanom filme Gladiátor. 

V roku 2023 pozornosť ľudí voči superhrdinským filmom išla mierne do úzadia a do popredia sa v pomerne výraznej miere dostali naozajstné filmové lahôdky. Dostali sme úžasné filmy ako Oppenheimer alebo Killers of the Flower Moon. Túto trojicu kvalitných snímok uzatvára práve Napoleon, od ktorého si filmový svet sľuboval veľkú kvalitu.

Podľa všetkého mal byť tento film pôvodne hlavne drámou o Napoleonovom vzťahu s jeho milovanou Josephine. Z toho sa ale po uchopení kormidla Ridleym Scottom stalo čosi mierne iné, hoci prvky drámy v tomto filme zostali naozaj výrazné. Boli však popretkávané veľkolepou vojenskou akciou. Ako na nás tento film v kine zapôsobil?

Napoleon
V hlavnej úlohe si zahral Joaquin Phoenix (Zdroj: Columbia Pictures)

Veľkolepé výpravné dielo

Takýto výpravný a epický historický veľkofilm sme v kinách už dlho nevideli a zrejme ešte dlho neuvidíme. Minimálne dovtedy, pokým do kín nepríde film Gladiátor 2, na ktorom už sám Ridley Scott aktuálne pracuje. V snímke Napoleon sme nedostali ani tak historicky presný príbeh porovnateľný s biografiou, ale skôr historicky inšpirovanú drámu, ktorá má veľmi špecifickú atmosféru. A tá nemusí byť vhodná pre každého diváka. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Podivuhodný nález na pláži: Oceán vyplavil telo neznámeho tvora, s jeho identifikáciou mali problém aj odborníci

Joaquin Phoenix však hrá Napoleona tak dobre, ako to vie len on. Paradoxne sme našli počas sledovania nejeden komický moment, ktorý veľmi efektívne vykresľoval Napoleonovu povahu a jeho veľmi osobitý charakter.

Mohli sme sledovať Napoleonov (okresaný) vzostup ku sláve a taktiež jeho následný pád, pričom film je často útržkovitý. Vzhľadom na dĺžku zobrazeného príbehu to však v podstate dáva zmysel. Určite treba vypichnúť veľkoleposť bitiek, ktorá v súčasnosti vo filmovom svete určite nemá obdobu. A čo na tom, že sa tie bitky nestali úplne tak, ako ich vykreslil Ridley Scott?

Napoleon
Výprava tohto filmu je špičková (Zdroj: Columbia Pictures)

Historické nepresnosti?

Odborníci by sa mohli hádať, že po kostýmovej stránke či z hľadiska dobových zbraní je táto snímka nepresná, avšak bežný divák bude po tejto stránke rozhodne spokojný. Dominantou filmu je Napoleonov vzťah s jeho milenkou a neskôr manželkou Josephine, ktorá mala veľmi zásadný vplyv na jeho život. 

Josephine stvárnila charizmatická Vanessa Kirby, s ktorou mal Joaquin na striebornom plátne zaujímavú dynamiku. Veľká časť deja má komornú atmosféru, ktorá sa sústreďuje práve na život tejto dvojice a vývoja ich komplikovaného vzťahu. Avšak, aj napriek komplikovaným životným situáciám tam vlastne dominujú pomerne komické momenty, ktoré film miestami odľahčujú a patria medzi najsvetlejšie okamihy snímky.

Kto teda očakával akčný historický film, možno bude sklamaný. Síce sa to tak spočiatku tvárilo, ale vo výsledku také dojmy nemáme. Ba čo viac, samotnej akcie tam určite mohlo byť viac. Ocenili by sme tiež väčší dôraz na vykreslenie Napoleonovej cesty k sláve. Mohol byť na pozeranie veľmi fajn. Ale aj napriek týmto výčitkám sa kvalite tohto filmu nedá nič uprieť. Je to svojský a publikum si určite našiel. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Na prvý pohľad obyčajný rodinný dom, vo vnútri šok: Samé spermie, nie však ľudské!
Napoleon
Vanessa Kirby ako Josephine (Zdroj: Columbia Pictures)

Záverečné zhodnotenie

Herecké umenie, kamera, výprava, veľkolepé bitky… To všetko sme dostali naservírované ako na striebornom podnose. Nie je to však klasický blockbuster, na aké sme možno zvyknutí, ale Scottov rukopis je v tejto snímke naozaj výrazný. 

Ťažko však odhadnúť jeho dopad na bežného diváka. Skrýva s v ňom viacero zaujímavých momentov, pričom všetka zásadná akcia bola, bohužiaľ, zobrazená už v traileroch. V takom prípade môže samotný dej pôsobiť oproti ukážkam výrazne pomalšie. Nie je to vyslovene problém, avšak možno od toho ľudia očakávali čosi iné. Na konci dňa ide stále o skvelý film, ktorý si zaslúži pozornosť!

Hodnotenie: #####

Ako by si ohodnotil snímku ty?

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame