RECENZIA Lepší film tento rok v kine neuvidíš: Oppenheimer je výnimočná kinematografia

Oppenheimer recenzia

Recenzia na kinohit Oppenheimer (Zdroj: Universal Pictures)

#Mnoho z nás uvítalo, keď sme konečne mohli prísť do kina na iný kasový trhák, než ďalší film s ktorýmsi superhrdinom. Hoci superhrdinské filmy milujeme, príjemnú prestávku v tomto smere nám aktuálne ponúkol azda najočakávanejší film tohto roka – Oppenheimer.

Tomu v kinách momentálne sekunduje takisto očakávaná snímka Barbie, na ktorú sa pozrieme už onedlho, ale tá sa dozaista nedá porovnať s kvalitami a dôležitosťou dnešného predmetu našej recenzie. Svetoznámy a uznávaný režisér Christopher Nolan si totiž na svoje konto pripísal najdôležitejší film posledných rokov. 

Videli sme najlepší film desaťročia?

„Now I am become death… The destroyer of worlds…“ (Teraz sa stávam smrťou. Ničiteľom svetov.) Ide o citát zo známeho hinduistického spisu Bhagavad Gita, ktorý v o čosi dlhšej podobe citoval sám J. Robert Oppenheimer v roku 1965 a odznie aj v samotnom filme. Veľmi trefne načrtáva atmosféru celej snímky a tiež aj psychologický pohľad dovnútra hlavnej postavy. Tou je vedec, ktorému právoplatne patrí titul „otec atómovej bomby“.

On a jeho tím vedcov počas druhej svetovej vojny pracoval na čele tajného projektu Manhattan, ktorého cieľom bolo vyvinúť prvú atómovú bombu, aby tak mohli zvrátiť priebeh vojny v prospech Spojencov. V hlavnej úlohe sa predstavil výborný írsky herec Cilian Murphy, ktorý Oppenheimera priviedol na strieborné plátno v naozaj presvedčivom výkone.

Režisér Christopher Nolan má na svojom konte také filmy, ako Dunkirk, Počiatok, trilógiu Temný rytier, Tenet alebo Interstellar, pričom jeho unikátny rukopis je aj z filmu Oppenheimer opäť veľmi cítiť.

Jeho neustála snaha priniesť svojím filmom čo najväčšiu pridanú hodnotu urobila z tejto vojnovej drámy snímku, ktorú by si mal pozrieť prakticky každý. A to nielen kvôli obsahu, ktorý je dôležitý v rámci celých dejín ľudstva, ale taktiež kvôli nespornej kvalite spracovania, ktorú tu môžeme vidieť v jej najčistejšej podobe.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš byť hot počas celého leta? Sieťované a priehľadné materiály ti pomôžu!
Oppenheimer
Cilian Murphy ako J. Robert Oppenheimer (Zdroj: Universal Pictures)

Najvyššia liga hereckého obsadenia

Nolan je známy nielen svojim špecifickým rukopisom, ale aj takisto aj tým, že si rád vyberá do svojich filmov konkrétnych hercov, s ktorými pracuje aj opakovane. A pri snímke Oppenheimer mu to opäť vyšlo priam na výbornú.

Okrem Ciliana Murphyho sme však v tomto filme mohli vidieť celú plejádu kvalitných hercov, ktorých si Nolan vybral do svojho najnovšieho kinohitu opäť veľmi trefne. Určite treba vypichnúť najmä herecký výkon Roberta Downeyho Jr., ktorý si v snímke zahral Lewisa Straussa. Ten bol nielen významným podnikateľom, ale takisto aj členom Komisie pre atómovú energiu. 

Potvrdzuje to však aj zvyšok hviezdneho obsadenia, ako napríklad Matt Damon, Emily Blunt, Florence Pugh, Casey Affleck, Kenneth Branagh, Gary Oldman, Jason Clarke, Josh Harnett, Rami Malek, Gustaf Skarsgård, Matthew Modine, David Krumholtz, Jack Quaid, Dane DeHaan a mnoho ďalších.

Einstein aj osudové ženy

S vývojom prvej atómovej bomby sa spája aj meno samotného Alberta Einsteina, ktorého vo filme stvárnil škótsky herec Tom Conti. Einsteinova prítomnosť na plátne a jeho krátke dialógy s Oppenheimerom patrili rozhodne k najlepším častiam filmu – vďaka silnej atmosfére a vplyvu na Oppenheimerovo ďalšie konanie.

Okrem skvelého Roberta Downeyho Jr. naozaj výnimočné výkony podali aj herečky Emily Blunt (ako manželka Katherine „Kitty“ Oppenheimer) a Florence Pugh, ktorá stvárnila Oppenheimerovu milenku trpiacu depresiami. Obe ženy zohrali v Robertovom živote dôležité roly a dopĺňali fakt, že okrem práce na projekte Manhattan musel zvládať aj neľahký osobný život. Vo filme sledujeme aj dianie roky po skončení vojny, ktoré bolo popretkávané naozaj špinavou politikou… Ale o tom viac si už treba pozrieť na vlastné oči!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA 80-ročný Harrison Ford sa ako Indiana Jones s fanúšikmi rozlúčil vo veľkom štýle
Oppenheimer
Robert Downey Jr. ako Lewis Strauss (Zdroj: Universal Pictures)

Unikátny vizuálny zážitok

Spomínali sme, že Christopher Nolan rád do svojich filmov vkladá pridanú hodnotu a Oppenheimer je toho dokonalým príkladom hneď kvôli niekoľkým faktorom. 

Jedným z nich je nulové využitie digitálnych efektov. Dnes je už celkom bežné, že väčšina výbuchov vo filmoch sa tvorí počítačom. Ale Nolan to neurobil aj napriek tomu, že v tomto filme sa testuje vôbec prvý atómový výbuch… Žiadne špeciálne efekty režisér využívať nechcel, a tak aj samotný výbuch prvej atómovky bol natočený realisticky.

Samozrejme, nebola použitá reálna atómová bomba, avšak výbuch skutočný bol. Potom sa už len klasickou filmárčinou podarilo tvorcom všetko nasimulovať tak, aby to dojem atómovky na striebornom plátne vo finále vytvorilo. A práve pri poznaní tohto faktu pôsobia dané zábery opäť o čosi silnejšie a je z nich jednoducho cítiť nielen kvalitnú robotu, ale aj kus filmárskej duše. 

Zároveň sa celý dej odohráva naprieč niekoľkými časovými líniami. Herci a herečky sa teda dočkali spracovania v rôznych etapách svojich životov, pričom maskéri v tomto smere urobili naozaj výbornú robotu. 

Vzácny 70 mm film

Film natočili na 70mm film a IMAX kamery, pričom aktuálne ide prakticky o najvyšší level točenia snímok strieborného plátna. Je to však tak predimenzovane skvelý obraz, že v pôvodnej podobe si film v celých Spojených štátoch dokážeš pozrieť iba v 19 kinách. Pôvodný 70mm film totiž váži vyše 270 kilogramov a vyžaduje špeciálny projektor, čo teda naozaj nie je bežnou záležitosťou.

Aj napriek tomu si však vieš pozrieť tento film na Slovensku v IMAX-e, ktorý kvalitu doručí naozaj na najvyššej možnej úrovni v našich končinách. My sme ho tak videli a vizuál je jednoducho nádherný.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prehľad letných kín pre každý región: Uži si obľúbené filmy pod hviezdami

Za zmienku stojí taktiež skvelé zvukové inžinierstvo za týmto projektom, ktoré z hľadiska soundtracku dopĺňa fenomenálny švédsky skladateľ Ludwig Göransson.

Oppenheimer
Oppenheimer ašpiruje na najlepší film desaťročia (Zdroj: Universal Pictures)

Záverečné zhrnutie

Film Oppenheimer rozhodne splnil naše právom vysoké očakávania. Z osobného pohľadu na nás naozaj silne vplývala atmosféra okolo neistého vývinu udalostí pri tvorení prvej atómovej bomby. Prípravy na testovanie skúšobnej bomby s názvom Trinity boli doplnené o tak reálne spracované napätie, že v pozícii diváka sme to prežívali rovnako ako hlavné postavy.

Oppenheimerove obavy, aký dopad bude mať projekt na celý svet a budúcnosť ľudstva, dodávali filmu hĺbku. Takisto aj jeho osobné vzťahy podčiarkli ovzdušie, v rámci ktorého Robert pracoval na jednom z najzásadnejších vynálezov v našej histórii. 

Za zostrojenie a otestovanie atómovej bomby nebol zodpovedný iba on sám, ale práve jemu prischol už spomínaný titul „otec atómovky“, a to právom. On sám totiž preberal zodpovednosť, prežíval temné chvíle v obavách, nátlaku a nesmiernej zodpovednosti. Je určite reálne očakávať, že tento Nolanov najnovší film získa nejedno ocenenie a právom ho môžeme brať za jeden z najlepších filmov desaťročia.

Ak by sme chceli tomuto filmu čosi vytknúť, tak toho popravde veľa nenájdeme. Na niekoho môže negatívne pôsobiť napríklad dĺžka tejto snímky, pretože film trvá úctyhodné tri hodiny. Treba sa taktiež pripraviť na to, že ide o drámu v pravom zmysle slova, občas môže vágne pôsobiť príliš veľké množstvo politiky.

Ale vzhľadom na to, v akej spoločenskej situácii sa tento príbeh odohrával, je to veľmi pochopiteľný faktor, ktorý na celkovom dojme z filmu vôbec nič nemusí uberať. Aj to je dôvodom, prečo mu dávame plný počet bodov!

Hodnotenie: #####

Pôjdeš sa na tento najočakávanejší film roka pozrieť aj ty?

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame