RECENZIA John Wick je späť a v plnej sile: Oplatí sa ísť do kina na štvrtú kapitolu?

John Wick 4 recenzia

John Wick 4 je akčným orgazmom (Zdroj: Lionsgate)

#Keď sme v roku 2014 išli do kina na vcelku neznámy film o pánovi Wickovi s Keanom Reevesom, netušili sme, aká franšíza z neho vznikne. V multiplexoch je však takmer po desaťročí v kinách už štvrté pokračovanie Johna Wicka a veríme, že svojou dlhou stopážou neodradí široké publikum. Dokázal udržať tempo, aj keď má takmer tri hodiny? A je stále Keanu vo forme?

Duel jeden na jedného

John Wick je za porušenie pravidiel kódexu stále na úteku a Komisia ho chce zlikvidovať za každú cenu. Výška odmeny vypísaná na jeho hlavu neustále rastie a zo starých priateľov sa stávajú noví nepriatelia. Zvyšuje sa aj počet najmocnejších hráčov podsvetia, ktorí mu idú po krku v zbesilej jazde, od New Yorku cez Paríž, Osaku, až po Berlín.

Wickov nový nepriateľ s tvárou Billa Skarsgarda začína ničiť hotely Continental po celom svete a náš hrdina sa tak ocitá v situácii, keď sa musí spoľahnúť len sám na seba. Vďaka kódexu však využije možnosť vyzvať markíza na duel muža proti mužovi. Musí sa však toho dňa najprv dožiť.

Štvrtý Wick prináša nielen zopár starých tvárí, ale aj nové postavy. Napríklad pán Nikto, ako je vo filme prezentovaný, je výborným osviežením série. Síce chce Wicka zabiť, ale až keď bude jeho cena dostatočne vysoká. Vďaka tomu divák nikdy nevie, či sa pripojí na Johnovu stranu alebo bude proti nemu.

Skvelým spestrením je aj nevidiaci Caine či samotný markíz. Scenáristi sa ale neboja zopár postáv aj odpratať. Samozrejme, neprezradíme, ktoré to sú, no počas ich posledných scén fungujú emócie naplno, čo sme v akčnom žánri dlho nevideli.

Vracajú sa staré známe postavy
Vracajú sa staré známe postavy (Zdroj: Lionsgate)

Trojhodinový masaker

S dĺžkou 2 hodiny a 49 minút je Kapitola 4 nielen najdlhším Wickovým pokračovaním, ale zrejme aj najdlhším hollywoodskym akčným filmom tohto roka. Napriek tomu sa skladá z tradičného trojaktového príbehu, ktorý má štruktúru koncipovanú veľmi podobne ako napríklad Assassin’s Creed. Začína sa akciou, nasledujú rozhovory, potom znova akcia, posledné rozhovory a záverečná akcia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Dokonalé nočné fotky robia zo Samsungu Galaxy S23 adepta na smartfón roka: Prečo ale operačný systém zaberá štvrtinu pamäte?

Dĺžka filmu sa teda na samotných scénach musí prejaviť, pretože nebol pridaný žiadny akt navyše. A je to, bohužiaľ, tak. Rozhovory sú naťahované, postavy často len hľadia do prázdna, strih si dáva načas. V pomalších pasážach nie je tempo ideálne, no akčné scény trvajú nepretržite dobrých 30 minút (každá z nich), takže aspoň v tomto ohľade dlhšia stopáž funguje.

Práca s kaskadérmi je špičková. Na akcii sa nešetrilo, Wick zabíja stovky nepriateľov a musíme sňať klobúk pred výkonom takmer 60-ročného Reevesa. Drvivú väčšinu svojich scén nakrúcal sám. Len sa nevieme zbaviť pocitu, že keď má každý na sebe kevlar a nepriestrelné obleky, o postavy sa vôbec nebojíme, pretože pôsobia nesmrteľne.

Wick je konečne aj emočne nabitý
Wick je konečne aj emočne nabitý (Zdroj: Lionsgate)

Farebne podmanivé

Najsilnejšou stránkou Johna Wicka bola vždy tá audiovizuálna. Príbeh je síce stále o tom istom, no vizuál sa našťastie posúva každým jedným pokračovaním vpred. Štvrtá kapitola mala najvyšší budget a na samotných setoch je to vidieť. Scény v provizórnom kasíne, hoteli v Osake či prestrelka v Paríži, kde má Wick kameru nad sebou dlhšie ako minútu bez strihu, sú jednoducho úžasné.

Scény sú dokonale nesvetlené, obraz pôsobí miestami až sexi a keď sa spojí s daždivým počasím, nebudeš vedieť z plátna odtrhnúť oči. Napriek tomu za najslabšiu akčnú sekvenciu považujeme práve parížsku, keďže ide prevažne o výplň času pred samotným duelom. Využíva na náš vkus až príliš veľa CGI a scéna na Elyzejských poliach je síce účelná, to takmer celá počítačová.

Strih by mohol skrátiť film o desať až dvadsať minút, no po dopozeraní zistíš, že film je dobrý taký, aký je. Nové postavy dostávajú veľa priestoru, John zabíja viac nepriateľov ako kedykoľvek predtým a miesta, kde sa odohrávajú scény, sú dokonalé. Oproti takému Babylonu sme mali na Wickovi s trojhodinovou stopážou väčší problém, no určite ho za to nebudeme veľmi kritizovať, pretože tu má svoje opodstatnenie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Quantumania otvára piatu fázu MCU: Bude Kang lepší záporák ako Thanos?
Film si ťa podmaní farebnou paletou
Film si ťa podmaní farebnou paletou (Zdroj: Lionsgate)

Zarobí a ďalší bude na ceste

John Wick 4 bude veľmi úspešným filmom aj napriek spomínaným trom hodinám v kinosále. Doručí totiž viac, ako divák očakáva, teda aspoň po akčnej stránke. Chad Stahelski, ktorý je režisérskym otcom série od jej vzniku, síce o piatom príbehu nehovorí, no napríklad ČSFD už o ňom informuje. Pokračovanie bude a vlastne to aj zapadá do celkového konceptu štvorky a jej ukončenia.

Na nového Wicka rozhodne zájdi do kina, dĺžka by ťa nemala odradiť. Veríme, že fanúšikovia série už majú kúpené lístky alebo film dokonca videli. Ak si ešte žiadny príbeh z tejto série nevidel, možno je najvyšší čas to napraviť a pozrieť si Kapitolu 4 v kinách. Doma nebude taká úderná ako na veľkom plátne.

Snímka si od nás odnáša štyri body z piatich, čo je zhruba rovnaké hodnotenie, aké sme udelili minuloročnej akčnej pecke Maverick. Možno tak, ako sme vyhlásili v článku o top filmoch roka, aj hodnotenie štvrtého Wicka druhým pozretím narastie na plný počet.

Hodnotenie: #####

P.S.: Film má aj potitulkovú scénu.

Ako hodnotíš film John Wick 4?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame