Aká poloha je na spánok tá najlepšia? Pozri sa, čo odhalili odborníci a ako znejú ich rady

Za kvalitou spánku stojí aj poloha, v akej spíme (Zdroj: Pexels/cottonbro studio)

#V lete sa takmer nik nevyhne bezsenným nociam, počas ktorých môžeš mať otvorené okno, zapnutý ventilátor, či dokonca klímu, no aj tak sa poriadne nevyspíš. Horúce dni striedajú extrémne teplé noci a ty sa prehadzuješ zboka na bok. Napokon zaspíš v tej najdivnejšej polohe, z ktorej ťa ráno bolí „celý človek“.

Možno ale netušíš, že si takto môžeš poškodiť zdravie natrvalo! Pozícia tela počas spánku nerozhoduje len o jeho kvalite, ale často zapríčiňuje bolesť chrbta, hlavy či končatín. V akej polohe by sme teda podľa odborníkov mali spať?

Pamätáme si len polohu pri zaspávaní a prebúdzaní

Plnohodnotný spánok je nesmierne dôležitý, no komplexných štúdií, ktoré by sa zaoberali polohou, v akej spíme, je až pozoruhodne málo! V čom môže spočívať hlavná príčina? Zatiaľ čo meranie intenzity spánku, či jeho ideálneho intervalu je pomerne ľahké, pri zisťovaní polohy nastávajú komplikácie.

Všetci si totiž pamätáme len to, ako ležíme pri zaspávaní či prebúdzaní, no nedokážeme už určiť polohu, v akej sme strávili celú noc. Výskumníci preto skúsili niekoľko techník pozorovania – od natáčania, cez nasadenie monitorujúceho oblečenia.

Dánskym vedcom sa pomocou senzorov pohybu, ktoré pripevnili na končatiny dobrovoľníkom, podarilo dospieť ku zaujímavým zisteniam. Ľudia trávili „viac ako polovicu času na bokoch, približne 38 % na chrbte a 7 % na bruchu. Výskum odhalil, že čím boli ľudia starší, tým viac času trávili pri spánku na boku.

Spánok na boku je teda podľa zistení tou najpreferovanejšou polohou a iná malá štúdia ukázala, že tí, ktorí spia na pravej strane majú o niečo kvalitnejší spánok ako tí, čo spia na ľavom boku. Preferencie ľudí či menšie štúdie nám však jasne nedokazujú, ktorá poloha je pri spaní tá najlepšia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Intímna hygiena od A po Z: Drahé produkty ti netreba, na toto však určite zabudni
Ležanie na pravom boku môže spôsobovať pálenie záhy (Zdroj: Pexels/Ketut Subiyanto)

Čo spôsobuje jednotlivé problémy?

Určite poznáš niekoho, kto počas spánku nesmierne chrápe, no akonáhle sa otočí na bok, problém pominie. Rôzne štúdie preukázali, že poruchy dýchania – ako je práve chrápanie, sú častejšie u ľudí spiacich na chrbte. Podobne je to aj so spánkovým apnoe (závažným ochorením), ktoré častejšie súvisí s neustálym spánkom na chrbte.

Riešenie je preto veľmi jednoduché. Stačí sa otočiť na bok, čo uvoľní horné dýchacie cesty a dokonca môže zmierniť bolesť chrbta. Ak patríš k tým šťastlivcom, ktorí ešte nezažili pálenie záhy, môžeš si zagratulovať. No v prípade, že už máš s týmto utrpením skúsenosti, tu máme skvelú radu. Spánok na ľavom boku zabráni žalúdočným kyselinám, aby prenikali až ku pažeráku a vytvárali tak nepríjemný pocit pálenia v hrudi.

A čo tí, ktorí sa budia (a pravdepodobne aj spia) na bruchu? V prvom rade ide o zdanie bezpečia, pretože si takto „chránime“ všetky životu nevyhnutné orgány. No neteš sa príliš skoro, pretože sú známe mnohé negatívne vlastnosti ležania na bruchu. Jedna štúdia poukazuje na súvis s bolesťou čeľuste, ale mnohých skôr znepokojuje fakt, že ležanie s tvárou zatlačenou do vankúša veľmi neprospieva pokožke.

Prehlbuje to, či dokonca priamo spôsobuje vrásky? Na túto otázku sa pozrela skupina plastických chirurgov, ktorí naznačujú, že drastické zaobchádzanie s pokožkou na nej môže zanechať nepekné stopy.

Čo teda odporúčajú odborníci?

Spánok na boku sa napokon javí ako to najlepšie riešenie, ktoré ti môže pomôcť pri bolesti krku a chrbta. Najzdravší je potom zrejme spánok na ľavej strane, pretože napomáha znižovať reflux žalúdočnej kyseliny a predídeš tak problémom s trávením.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Farmaceutická továreň za sebou zanechala spúšť: Tieto chemikálie mali byť už dávno zlikvidované!

Ak ale nerád ležíš na boku a trápi ťa nekvalitný spánok, môžeš si vyskúšať viesť denník, do ktorého si budeš zapisovať polohu tela pri zaspávaní a prebúdzaní, a následne svoju zdravotnú kondíciu. Z toho si budeš môcť vyvodiť, čo je pre tvoje telo najlepšie.

Pri hľadaní príčin však nesmieš zabúdať na ten najdôležitejší faktor – dĺžku spánku. Na jednej strane síce vyplýva z individuálnych potrieb jednotlivca, no existujú isté optimálne hranice, z ktorých by si pre docielenie kvalitného spánku nemal dlhodobo vybočovať!

 

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk bbc.com
Odporúčame