Nezabúdaj na digitálny detox: Toto je ten najlepší spôsob, ktorý ťa zbaví úzkosti

Úzkosti zo sociálnych sietí sa vieš zbaviť veľmi jednoducho (Zdroj: Pexels.com/Andrea Piacquadio)

#Patrí bezmyšlienkové scrollovanie na sociálnych sieťach medzi tvoj každodenný rituál? Ak navyše študuješ či pracuješ s hlavou nalepenou na monitore, možno je načase, aby si si dal digitálny detox! Ten nielen že prinavráti rovnováhu do tvojho života, ale dokáže ešte omnoho viac. O čo ide a aký spôsob je ten najlepší? 

Je dnes digitálny detox ešte možný?

Digitálny detox sa zakladá na úplnom odpútaní sa od mobilu, notebooku, televízie, sociálnych sietí a iných médií na niekoľko dní. Jeho cieľom je zníženie stresu a prehĺbenie väzby s fyzickým prostredím okolo nás. Podľa BBC bol tento termín prvýkrát použitý v roku 2012, no odvtedy sa nároky na každodenný život výrazne zmenili a výzvu digitálneho detoxu je dnes oveľa ťažšie splniť.

Odborníci dokonca tvrdia, že úplné odpútanie sa od technológií už pre mnohých ľudí vôbec nie je uskutočniteľné. Keďže by tento detox mohol ohroziť pracovný či študijný život, existuje tu aj prijateľnejšia alternatíva, akou je digitálna všímavosť. Ide o všímanie si účelu, za akým technológie využívame. Teda ak sme už konkrétny účel splnil, netráv viac času nezmyselným scrollovaním.

Objav liečivú silu kreslenia

Kresba má v živote každého z nás neodmysliteľnú úlohu. Môžeš síce namietať, že si ceruzku nedržal v ruke už od základnej školy, no stále ide o jeden z prvých spôsobov sebavyjadrenia, pretože ešte skôr, ako si začal rozprávať, chodiť alebo čítať, kreslil si!

Vďaka technológiám sme sa naučili pozerať na svet sprostredkovane, cez rôzne filtre a s odstupom. Práve kreslenie ti ponúka vytúžený digitálny únik, dôležitý aj pre tvoje duševné zdravie!

Spisovateľ Roger Malbert vidí zmysel kreslenia v učení skutočne sa pozerať a vnímať svet z inej perspektívy: „Ak zaregistruješ čo vidíš, tak privedieš svet do vedomia veľmi priamym spôsobom. To je dostupné ľuďom, ktorí kreslia všade vo svete.“ Táto činnosť ponúka úľavu od stáleho pozerania sa na obrazovky a núti nás priamo skúmať hlbšie súvislosti bežných javov.

Cielené kreslenie, ktorému sa budeš venovať pokojne aj niekoľko hodín, môže mať liečivé – terapeutické účinky. Malbert ho prirovnáva k cvičeniu jogy, pri ktorej musíš jednoducho na chvíľu vypnúť a sústrediť sa len na konkrétny úkon.

Nevadí, že nie si Picasso!

Dal by si sa do toho, ale bojíš sa výsledku? Umelec John Hewitt tvrdí, že úzkosť z nevydarenej kresby ti vždy vykompenzuje potešenie z pekných ťahov, neočakávaných vzorov a malých úspechov. Každé zlé dielo obsahuje vždy aj niečo skutočne zaujímavé.

Prečo by si namiesto telefónu mal vziať do ruky ceruzku? Jednoducho preto, že kreslenie vie zahnať pocit frustrácie, zmeniť spôsob, akým sa pozeráš na medziľudské spory a spracúvaš svoje emócie. Ak nevieš ako začať, nikdy nie je neskoro zapísať sa na kurzy kreslenia.

 

Skúšal si už niekedy digitálny detox?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk bbc.com
Odporúčame