Toto umelecké dielo zrejme prelomí rekord: Klimtov obraz môžu vydražiť za astronomickú sumu

Dáma s vejárom je posledný obraz, ktorý Klimt pred smrťou dokončil (Zdroj: Flickr.com/Amanda Giesler)

#Možno ti meno Gustav Klimt nič nehovorí, no napriek tomu si už istotne videl množstvo jeho obrazov, vrátane svetoznámeho „romantického“ Bozku či Zlatej Adele. Už tento mesiac sa v Londýne bude dražiť ďalší jeho obraz a odhaduje sa, že cena Dámy s vejárom sa vyšplhá na viac ako 70 miliónov eur! Dôležité je, že tento odhad láme všetky európske rekordy. 

Nesmierny záujem o Klimtove diela

Obrazy rakúskeho secesného maliara a skutočného umeleckého bohéma – Gustava Klimta (1862 – 1918), sú v posledných rokoch nesmierne populárne a cenné. Len minulý rok sa jeho „Birch Forest“ predal približne za 90 miliónov eur a v rámci Klimtových diel drží aukčný rekord. Iné jeho obrazy sa predali súkromne za neporovnateľne vyššie ceny!

Brezový les (1903) má zvláštnu kompozíciu, ktorá odrezáva koruny stromov (Zdroj: Flickr.com/Peter)

Anonymita a zmyselnosť 

Aukčná sieň Sotheby’s len nedávno oznámila predaj Dámy s vejárom, ktorá je Klimtovým „posledným majstrovským dielom“.  Vedúci predaja impresionistických a moderných diel Thomas Boyd Bowman vo vyjadreniach pre verejnosť vyzdvihol kvality obrazu: „Krása a zmyselnosť portrétu spočíva v detailoch: v modrých a ružových škvrnách, ktoré sediacej oživujú pokožku, v jemných líniách jej rias a zovretých perách, ktoré dodávajú jej tvári charakter.“

Pozadie obrazu Dáma s vejárom evokuje tradičné japonské drevené bloky (Zdroj: Flickr.com/Amanda Giesler)

Dáma s vejárom bol jeden z dvoch obrazov, ktoré sa našli po smrti umelca ešte v jeho ateliéri. Ak sa naň zameriaš detailnejšie, môžeš rozpoznať východoázijské vplyvy, ktoré sú viditeľné na ornamentoch vejára, prítomnosti fénixa a lotosového kvetu.

Možno si zvyknutý, že Klimtove diela výrazne žiaria a obsahujú plátky zlata. Prečo potom chýba v tomto obraze? Techniku zlatých plátkov používal ešte v skoršej fáze tvorby, čo značí, že tento portrét je skôr zo sklonku jeho života, ktorý bol skutočne krátky! Vychýrený portrétista viedenskej smotánky zomrel vo veku 55 rokov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Skutočne poznáš Van Goghove diela? Výstava odhaľuje, že okrem slnečníc a hviezd používal ďalší symbol!

Maľba pre potešenie

Dáma s vejárom rozhodne nepatrí ku Klimtovým rozmernejším prácam, no má neobvyklý štvorcový tvar. Podľa Heleny Newman, vecúcej jedného z oddenelí v Sotheby’s, jej jedinečnosť spočíva aj v tom, že ako jeden z mála portrétov, nebol vyhotovený na objednávku, ale umelec ho namaľoval výlučne pre vlastné potešenie. 

Popri diele od Edvarda Muncha ide o „klenot“ blížiacej sa aukcie (27. jún) v Londýnskej aukčnej sieni a jeho unikátnosť mu priniesla odhad na zisk viac ako 70 miliónov eur. Je to síce nepredstaviteľná suma, ale skutočné umenie si treba oceniť. 

 

Si fanúšikom Gustava Klimta?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk cnn.com
Odporúčame