Ostrov plný mačiek či smrteľné golfové ihrisko: Tieto miesta sa úplne vymykajú normálu, nebudeš ani veriť, že existujú

Desiatky mačiek na mačacom ostrove

Mačací ostrov v Japonsku (Zdroj: WikimediaCommons)

#Blíži sa leto a opatrenia sa pomaly uvoľňujú. Nás všetkých to už znova začína lákať k objavovaniu sveta. Samozrejme, staviť na nestarnúcu klasiku v podobe Chorvátska nie je zlé. Ak ti však chýba adrenalín a lákajú ťa rôzne zaujímavosti, rozhodne by si mal poznať tieto destinácie. Preslávili sa totiž veľmi zvláštnym spôsobom.

Najnavštevovanejšie svetové pamiatky boli takmer zničené: Budeš prekvapený, aké bizarné náhody ich zachránili pred katastrofou

Ostrov mačiek

Milovníci mačiek si rozhodne prídu na svoje v Japonsku. Na ostrove Tashirojima býva len sto obyvateľov, no počet mačiek je odhadovaný na 800. Okrem rozkošnosti valiacej sa z každej strany má ostrov aj bohatú históriu. Miestni začali chovať mačky v 18. storočí, aby si uchránili textil, ktorý vyrábali, pred myšami.

Chov podporili aj poverčiví rybári, ktorí verili, že ak mačky nakŕmia na brehu, prinesú im šťastie pri love. Vďaka týmto tradíciám sa Tashirojima stal veľmi lákavou turistickou atrakciou. A štvornohí obyvatelia sa rozhodne nebránia exkluzívnemu vylihovaniu a škrabkaniu zdarma.

Rastúca hora

Hora Mawson Peak sa nachádza v Austrálii a oficiálne je najvyšším vrcholom krajiny. Nachádza sa na Heardovom ostrove v Indickom oceáne. Posledné meranie ukázalo 2 748 metrov, no vedci predpokladajú, že by mohla dosiahnuť výšku až 2 800 metrov.

Rast je spôsobený nezvyčajnou kombináciou. Ide totiž o stále aktívnu sopku, ktorá od roku 2012 v pravidelných intervaloch eruptuje. Zároveň jej vrchol pokrýva ľad, ktorý reaguje s chrliacou sa lávou a umožňuje tak hore zväčšovať sa. Podmienky na ostrove sú však extrémne nebezpečné, a tak ju navštevujú len vedci, ktorý pravidelne kontrolujú výšku vrchola.

Najvyššia hora v Austrálii, Mawson Peak.
Hora Mawson Peak v Austrálii (Zdroj: Unsplash/Vivek Sharma)

Psí starostovia

Mesto v Kentucky s názvom Rabbit Hash patrí na Zoznam národných kultúrnych pamiatok a je tak malé, že nepotrebuje skutočného starostu. Obyvatelia sa preto rozhodli urobiť si voľby po svojom. Za 1 dolár si kúpia hlas, ktorý môžu dať akémukoľvek kandidátovi. Vyzbierané peniaze následne putujú na dobrú vec.

Hoci to znie trošku skorumpovane, obyvatelia sú svojou politikou spokojní a vôbec sa im to nedá zazlievať. Kandidátmi totiž môžu byť aj zvieratá. V poslednom kole išlo o somára, mačku, sliepku a psa. Tradíciu sa však nepodarilo zlomiť a od roku 1998 v tomto meste vládnu psy. Prvým starostom bol Goofy Borneman-Calhourn, ktorého funkčné obdobie trvalo 3 roky. Dnes je hrdou starostkou slečna Brynneth Pawltro.

 

Mesto, ktoré neexistuje

Argelton je malé mesto vo Veľkej Británii, ktoré má svoje vlastné poštové smerovacie číslo, predáva nehnuteľnosti, predpovedá sa v ňom počasie a skrátka všetko, čo k mestu patrí. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby skutočne aj existovalo. V roku 2008 sa poloha mesta objavila na mapách Google. Pre mnohých to bol šok, pretože fotky ukazovali len lúku.

Predpokladá sa, že mohlo vzniknúť ako „fantómové mesto“, ktoré sa do máp vpisuje pre lepšie odhalenie porušenia autorských práv. Ďalším možným vysvetlením záhadného mesta je pomýlenie si ho so susedným mestom Aughton. Ako sa však táto obec ocitla v databázach, prečo je bolo pridelené PSČ a mnoho firiem ju uvádzalo ako korešpondenčnú adresu dodnes nie je vysvetlené. V súčasnosti už neexistuje ani na Google.

Miesto, kde sa mal údajne nachádzať Argleton.
Miesto, kde sa mal údajne nachádzať Argleton (Zdroj: Wikipedia/Small-town hero)

Sopka zasypala všetkých

Plymouth, ktorý býval hlavným mestom ostrovu Montserrat v Karibskom mori, postihla tragédia. Tá presne skopírovala slávny príbeh mesta Pompeje a pripomenula tak ľudstvu, že správanie prírody sa nedá predpokladať. Mestečko sa rozrástlo pod sopkou, ktorá bola takmer 400 rokov neaktívna, no v roku 1995 sa prebrala k životu.

Sopka Soufriere Hills sa prebrala k životu a vychŕlila na neveľké mesto lávu spolu so sopečným prachom. Táto kombinácia vyhnala z mesta takmer 12 000 obyvateľov a pochovala mesto pod vrstvu lávy hrubú 12 metrov. Mesto je aj dodnes úplne opustené a navštevujú ho len turisti so skutočne silným žalúdkom.

Smrteľné golfové ihrisko

Najnebezpečnejšie golfové ihrisko sveta, Camp Bonifas, sa nachádza v Kórei a je skutočne svetovým bizárom. K tomu, aby si na tomto mieste prežil, rozhodne potrebuješ vojenský výcvik. Tretia jamka sa totiž nachádza len 500 metrov od bývalej vojnovej oblasti medzi Južnou a Severnou Kóreou.

Výstražná ceduľa v Golfovom ihrisku Camp Bonifas.
Golfové ihrisko Camp Bonifas (zdroj: YouTube/Earth Titan)

V praxi to znamená, že sa tu nachádzajú podzemné míny, ktoré sú s vysokou pravdepodobnosťou stále aktívne a dokonca je možné nájsť aj opustené guľometné hniezdo. Napriek tomu sa na toto miesto ročne vyberie približné tisíc turistov. Bol by si dosť odvážny a pridal by si sa k nim?

Zdroj: listverse.com
Odporúčame