Tajomné miesta ukryté pod zemou: Objav s nami najkrajšie svetové jaskyne, jednu máme aj na Slovensku!

Podzemná jaskyňa s jazierkom

Niektoré jaskyne priam vyrážajú dych (Photo by Jared Rice on Unsplash)

#Monštruózni obri podzemia, ktorí svojich návštevníkov vítajú vždy s otvorenou náručou, no zároveň nikdy nedajú úplne zabudnúť na rešpekt, ktorý svojou veľkosťou vzbudzujú. Jaskyne, ktorými len tak prekypuje aj naše územie, sú roztrúsené po celom svete. Svojimi jedinečnými útvarmi a úkazmi vždy lákajú svojich návštevníkov.

Prírodný skvost na Slovensku: Jediná vysokohorská jaskyňa u nás je pohrebiskom netopierov

Hoci každá má svoje osobitné čaro, s niektorými sa rozhodne príroda vyhrala o niečo viac. Prečítaj si o piatich jaskyniach, ktoré ti svojim magickým vnútrom úplne vyrazia dych. A niektoré ani dokonca nie sú tak ďaleko, ako by sa mohlo zdať.

Pohľad z jaskyne na hviezdnu oblohu
Ilustračný obrázok. Zdroj: Photo by Tom Gainor on Unsplash

Kryštálová jaskyňa v Mexiku

Je plná obrovských kryštálových stĺpov a bola objavená len pred 20 rokmi bratmi Juanom a Pedrom Sanchezovými. Pôvodne bola jaskyňa zaplavená vodou, avšak vplyvom času sa z nej voda vyplavila a ostalo len dychberúce divadlo gigantických kryštálov. Tie najdlhšie sú až 11 metrov dlhé a 3 metre široké.

Pri objavovaní jaskyne sa vyskytli aj rôzne iné nástrahy ako ostré kryštály. Teplota v nej bola tak vysoká, že výskumníci museli mať špeciálne vybavené obleky s chladiacim systémom, a taktiež mali stanovený len obmedzený čas, ktorý v nej mohli stráviť, aby neupadli do bezvedomia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Soul Studio (@soulstudiolondon),

Jaskyňa Eisriesenwelt v Rakúsku

Názov dokonale opisuje celé jej famózne vnútro, pretože v preklade znamená „svet zmrznutých obrov“. Ide o najdlhšiu ľadovú jaskyňu na svete. Celá trasa pre turistov vedie cez niekoľko pospájaných ľadových jaskýň, ktoré obsahujú rôzne zákutia, cestičky a famózne zamrznuté vodopády.

Nie je však potrebné obávať sa, že jaskyňu je možné vidieť len v zime. Studený vzduch prúdi z jej vnútro až k vchodu, vďaka čomu je zamrznutá po celý rok. Siaha však aj omnoho hlbšie do pohoria Hochkogel. Tieto cesty sú však oveľa nebezpečnejšie, a to až tak, že na ich preskúmanie je potrebné povolenie od rakúskej vlády.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Eisriesenwelt (@eisriesenwelt),

Ochtinská aragonitová jaskyňa na Slovensku

Naše malé Slovensko sa môže pýšiť rovno dvomi svetovo unikátnymi jaskyňami, medzi ktorými je aj Ochtinská aragonitová jaskyňa. Nachádza sa v Košickom kraji a jej vnútro sa formovalo zložitými hydrochemickými a klimatickými pomermi. Aragonitvé jaskyne sú skutočne ojedinelé, preto je tá naša zaradená aj na zoznam Svetových dedičstiev UNESCO.

Aj napriek tomu, že nejde o veľmi veľkú jaskyňu, jej vnútro je mimoriadne vzácne. Najznámejší útvar je Srdce Hrádku, ktorý vytvorila aragonitová výzdoba ako jediná svojho druhu v Strednej Európe.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Za horami, za dolami (@zahoramizadolami.sk),

Škocjanské jaskyne v Slovinsku

Prvé dokumenty, v ktorých sa táto jaskyňa spomína, sa datujú približne od roku 2 pred našim letopočtom. Je preto snáď úplne na mieste, keď ju zaradíme medzi najstaršie známe jaskynné útvary sveta. V roku 1986 bola pridaná aj na Svetový zoznam UNESCO, pre svoje významné ložiská podzemných vôd.

Samotné vnútro nie je veľmi veľké, avšak zasahuje doňho rieka Reka. Systém jaskýň spolu s riekou vytvára najvýznamnejšiu časť Slovinsko-Talianskeho krasu. Jaskyne majú tiež vybudovanú vlastnú mikroklímu, vďaka ktorej sa tu nájdu ojedinelé živočíchy špecifické len pre túto lokalitu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ECinSlovenia (@evropska_komisija),

Jaskyňa Waitomo Glowworm na Novom Zélande

Svoje meno získala podľa druhu hmyzu, Arachnocampa luminosa, ktorý prirodzene počas larválneho štádia v tme emituje svetlo. Prehliadka jaskyne sa väčšinou uskutočňuje na lodiach, ktoré sa plavia pod „hviezdnym“ stropom a vytvárajú tak jednoducho magický zážitok.

Okrem jedinečného hmyzu, je jaskyňa domovom aj pre ďalšie zvieracie unikáty, akými sú napríklad obrovské šváby či albino mravce, ktorých vzhľad závisí najmä od podmienok, v ktorých sa vyskytujú. Keďže sa formovala v pravekom oceáne, je tiež bohatým zdrojom rôznych fosílii a koralov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Waitomo Glowworm Caves (@glowwormcaves),

Miluješ cestovanie? Zaznač si každé jedno navštívené miesto do tejto originálnej mapy!

Zdroj: wanderwisdom.com, wikipedia.org
Odporúčame