Najnavštevovanejšie svetové pamiatky boli takmer zničené: Budeš prekvapený, aké bizarné náhody ich zachránili pred katastrofou

Socha Slobody tu nemusela byť (Zdroj: Photo by Luis Cortés on Unsplash)

#Aj vďaka kultúrnym pamiatkam nás láka cestovať a spoznávať krajiny. Snáď niet lepšieho pocitu, ako keď si zastaneš na miesto, ktoré dýcha históriou. Vtedy máš pocit, akoby tebou prechádzalo milión spomienok zachytených medzi stenami.

VIDEO Kúpeľná história pochovaná v ruinách: Pár kilometrov od Trenčína nájdeš opustené stredisko, ktoré vyráža dych

Vieš si však predstaviť svet bez všetkých divov, ktoré ľudstvo stihlo vybudovať? Prečítaj si, aký osud mohol postihnúť 5 najznámejších turistických atrakcií sveta.

Stavba Eiffelovej veže
Stavba Eiffelovej veže. Zdroj: Pikrepo

Biely dom takmer zhorel do tla

Len veľmi málo ľudí vie, že súčasná podoba Bieleho domu je len zlomkom majestátnosti, ktorú mala budova v minulosti. Postavený bol v roku 1800 a ako čas plynul, postupne sa na ňom vybúrili požiare. Zničili jeho vnútro a niekoľkokrát musel byť reštaurovaný.

Biely dom
Biely dom. Zdroj: Obrázok od David Mark z Pixabay

Najväčšiu deštrukciu však slávne sídlo zažilo v roku 1814, keď britská armáda okupovala Washington. Vojaci vyhnali všetkých obyvateľov a spolu s Bielym domom podpálili aj Kapitol Spojených štátov a mnoho ďalších verejných budov. Stavby nakoniec pred nezvratným osudom zachránila tá najnelogickejšia udalosť, ktorú by nikto nepredpokladal.

Kapitol Spojených štátov
Kapitol Spojených štátov. Zdroj: Photo by Caleb Perez on Unsplash

V auguste roku 1814, čiže dva dni po vypuknutí katastrofy, sa vo Washingtone objavilo tornádo a prinieslo so sebou prinieslo aj vlnu dažďov. Práve tie uhasili všetky požiare v meste. Silný vietor dokonca zdevastoval viac britských lodí a vojakov, ako ich zahynulo pri boji s americkou armádou.

Washington Monument čelil zemetraseniu

Ikonický pamätník mnohí poznajú z filmu Forrest Gump. Bol však takmer zničený ešte skôr, ako vôbec stihol byť dokončený. Keďže Amerika mala v tom čase veľké finančné problémy, sám Washington sa rozhodol zastaviť proces výstavby a namiesto toho si ako pamiatku zvolil pomenovanie mesta. Trvalo až ďalších 75 rokov, kým sa stavba začala realizovať.

Washington Monument na jar
Washington Monument. Zdroj: Obrázok od 272447 z Pixabay

Keďže sa nakoniec postavila výrazne lacnejšia alternatíva pamätníka, jeho konštrukcia bola viac než nekvalitná. V roku 2011 zasiahlo mesto Washington stredne silné zemetrasenie, ktoré spôsobilo rozsiahle štruktúrne zmeny a pamätník sa musel pre verejnosť zatvoriť. Vzniknuté pukliny, praskliny a medzery boli tak veľké, že cez ne presvitalo denné svetlo. Hoci boli všetky škody opravené, ďalšie zemetrasenie by mohlo byť pre stavbu kritické.

Rekonštrukcia Washington Monument
Rekonštrukcia Washington Monumentu. Zdroj: Wikipedia/Jade Phoenix Pence

Most Golden Gate sa skoro zrútil

Most bol vo veľkom ohrození najmä kvôli prírodným živlom. V roku 1951 musel byť úplne uzavretý, pretože vietor dosahoval rýchlosť 113 kilometrov za hodinu a konštrukcia sa viditeľne kolísala. Sesterský most The Tacoma Narrows bol dlhý takmer dva kilometre a silu vetra nezvládol. V polovici sa roztrhol.

V roku 1987 slávna ikona San Francisca oslavovala svoje 50. výročie. Na oslavu významného jubilea sa na moste zoskupilo približne 300-tisíc obyvateľov, čo výrazne narušilo konštrukciu. Ľudia údajne opisovali závrat, pretože pociťovali pohyb konštrukcie. Záťaž bola dokonca tak veľká, že normálne oblá os mosta bola úplne vyrovnaná.

Most Golden Gate v San Franciscu
Most Golden Gate. Zdroj: Photo by Joonyeop Baek on Unsplash

Socha Slobody sa mohla stratiť v mori

Je verejne známe, že Socha Slobody bola darom Francúzska Amerike. Čo už je menej známe je fakt, že ani jedna vláda nefinancovala celý projekt a trvalo 15 rokov, kým sa naň vyzbierali potrebné financie. Celá zbierka by nebola úspešná bez Josepha Pulitzera. Ten verejne prehlásil, že vo svojom časopise zverejní mená všetkých tých, čo prispejú.

Socha slobody
Socha slobody. Zdroj: Photo by tom coe on Unsplash

Celá socha bola prepravovaná loďami, tie sa však takmer stratili v mori. Keď sa im nakoniec úspešne podarilo dostať do prístavu, trvalo ďalší rok, kým bola celá socha na ostrove Liberty Island postavená. Takže sa dá povedať, že Amerika svoju ikonu získala vďaka šťastiu a vždy lákavej sláve.

Šikmá veža v Pise ledva prežila vojnu

Na záver sa na chvíľu vzdialime z Ameriky a prenesieme sa do slnečného Talianska. Kto by nepoznal legendárne originálne fotky s naklonenou vežou. O tento klenot sme ľahko mohli prísť počas druhej svetovej vojny. Nebolo to však kvôli bombám a bojom, ale išlo o striktné nariadenie seržanta Leona Wecksteina. Rozhodnutie malo zabrániť nacistickým sniperom vybrať si vhodnú polohu na streľbu.

Šikmá veža v Pise
Šikmá veža v Pise. Zdroj: Photo by Heidi Kaden on Unsplash

Celá veža by bola odpálená, nebyť zničujúceho tepla, ktoré v tom čase sužovalo krajinu a seržant tvrdil, že je teda veľmi náročné mieriť. Keď sa o pár dní klíma zmiernila, Nemci začali bombardovať vojsko a Taliani tak mali úplne iné starosti, ako ničiť kultúrnu pamiatku. Či sa sniperi skutočne plánovali zahniezdiť vo veži nie je známe, ale nebyť Wecksteinovej prokrastinácie, šikmú vežu v Pise by sme vôbec nepoznali.

Objav úžasné divy sveta, ktoré nám už nikto nezoberie: Kam by si sa išiel pozrieť ty?

Zdroj: listverse.com, wikipedia.org
Odporúčame