Naj slovenská architektúra: Navrhol Hotel Kyjev i miesta, kde Bratislavčania dodnes nakupujú

Wikimedia

#Mnohé budovy v našich mestách sú súčasťou nášho každodenného života, bez toho, aby sme ich vnímali. Preto sme sa rozhodli v seriáli na Hashtag.sk laickým okom preskúmať tú najzaujímavejšiu architektúru Slovenska uplynulého storočia a zamerať sa na diela jednotlivých architektov. Po Emilovi Bellušovi, Dušanovi Jurkovičovi a Vladimírovi Dedečkovi si predstavíme aj Ivana Matúšika.

Ivan Matúšik sa narodil v roku 1930 v Bratislave a dodnes je aktívnym architektom. Za všetko hovorí to, že sa čaká na realizáciu jeho projektu bratislavského Podhradia – Vydrice (s ktorým vyhral v anonymnej súťaži) a uznanie získal aj jeho rodinný dom Elipsion v Senci z roku 2002.

No najvýznamnejšie a najzaujímavejšie diela Matúšika pochádzajú z čias socializmu. Charakteristický rukopis vidieť na liečebnom dome Baník/Bôrik v Bojniciach, ale Ide hlavne o Hotel Kyjev a obchodný dom Prior. Tie sú dodnes milované aj nenávidené. Zaujímavosťou je, že Matúšik vytvoril hneď niekoľko miest tradične spájaných s nakupovaním v Bratislave.

Okrem Prioru (dnešného obchodného domu MY) navrhol aj Tržnicu na Trnavskom mýte a tiež OD Slimák. Bohužiaľ, tieto budovy majú spoločné aj to, ako sa s nimi nešetrne zaobchádza v posledných rokoch. Špeciálne posledne menovaný Slimák je dnes na nepoznanie.

OD Prior a Hotel Kyjev

https://www.instagram.com/p/BWXsdKJn98o/?tagged=ivanmatusik

Tržnica na Trnavskom mýte

Liečebný dom Baník/Bôrina, Bojnice

Wikimedia
BA Foxy
Odporúčame